Zapomniałam wziąć pigułkę
Wakacje, relaks, rozleniwienie, albo impreza z przyjaciółmi i okazuje się, że zupełnie zapomniałaś o pigułce antykoncepcyjnej. Wpadasz w panikę, bo nie wiesz, co w tej sytuacji zrobić. Spokojnie, to jeszcze nie koniec świata. Radzimy, jak postępować, kiedy nastąpiła przerwa w antykoncepcji hormonalnej.
Wakacje, relaks, rozleniwienie, albo impreza z przyjaciółmi i okazuje się, że zupełnie zapomniałaś o pigułce antykoncepcyjnej. Wpadasz w panikę, bo nie wiesz, co w tej sytuacji zrobić. Spokojnie, to jeszcze nie koniec świata. Radzimy, jak postępować, kiedy nastąpiła przerwa w antykoncepcji hormonalnej.
Pigułka jest dziś najbardziej skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Pod jednym wszakże warunkiem, jeśli jest stosowana systematycznie, czyli codziennie o tej samej porze. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których łatwo zapomnieć o tej małej tabletce.
Nie dopuści do awarii
Przede wszystkim należy skrupulatnie pilnować godzin przyjmowania pigułek. Są różne sposoby, żeby zawsze o niej pamiętać, wystarczy ustawić sobie przypominanie w telefonie komórkowym. Zawsze trzymaj tabletki w widocznym miejscu, np. na szafce w sypialni lub na półce w łazience.
Jeśli często zdarza ci się wychodzić wieczorami, a wtedy bierzesz antykoncepcję, po prostu trzymaj je w torebce, w ten sposób będziesz miała je pod ręką również u znajomych, czy w pubie. A kiedy już zorientowałaś się, że nie wzięłaś jej na czas, nie panikuj i nie denerwuj się niepotrzebnie. Nawet jeśli doszło do stosunku, nie musi to oznaczać, że jesteś w ciąży. Wiele zależy od tego ile pigułek zostało w opakowaniu i w którym tygodniu ich brania zdarzyła ci się awaria.
Co należy zrobić?
Sposób działania zależy od tego, ile godzin spóźniłaś się z wzięciem pigułki. Jeśli stosujesz antykoncepcję dwuskładnikową i nie minęło jeszcze 12 godzin, po prostu weź zaległą tabletkę, a po następną sięgnij o tej samej porze co zawsze. Nie przejmuj się tym, że przerwa między dwoma pigułkami będzie tym razem krótsza niż 24 godziny. Nie wiąże się to bowiem z żadnymi skutkami ubocznymi dla zdrowia.
POLECAMY:
Sprawa komplikuje się nieco, jeśli spóźniłaś się więcej niż 12 godzin. W tej sytuacji sięgnij po pigułkę o tej samej porze co zawsze i przyjmuj następną tak, jak dotychczas. Jeśli zdarzyło się to w pierwszym tygodniu po okresie, rośnie ryzyko ciąży, więc przez najbliższy tydzień musisz dodatkowo zabezpieczyć się np. prezerwatywą.
Mniejszy problem jest wtedy, kiedy zapomnienie przytrafiło się w drugim tygodniu przyjmowania pigułki. Jedyne, co powinnaś zrobić, to połknąć kolejną o stałej porze i kontynuować ich przyjmowanie. Wtedy już ciąża Ci nie grozi, bo owulacja jest zahamowana. Nie musisz więc stosować dodatkowej antykoncepcji. Gdy zdarzyło ci się przegapić więcej niż dwie pigułki, przyjmij kolejne i nie rób przerwy, tylko od razu zacznij przyjmować następne opakowanie. Wtedy miesiączka wystąpi dopiero po 6 tygodniach, ale dzięki temu uchronisz się przed ciążą.
Jeśli pominęłaś pigułkę w trzecim tygodniu ciąży, sposobów postępowania jest kilka. Przyjmij pominiętą tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, a kolejną połknij o zwykłej porze. Rozpocznij jednak branie tabletek z następnego opakowania od razu po dokończeniu aktualnego, czyli bez 7-dniowej przerwy między opakowaniami.
Krwawienie z odstawienia wystąpi po dokończeniu drugiego opakowania. Mimo to może jednak pojawić się plamienie. Możesz też nie przyjmować już tabletek z aktualnego opakowania, zrobić 7-dniową przerwę na miesiączkę, po której należy kontynuować zażywanie tabletek z nowego opakowania.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli stosujesz pigułkę jednoskładnikową - tzw. minipigułkę. Nie zawiera one estrogenów, tylko same progestageny. Wymagają żelaznej dyscypliny, ponieważ opóźnienie o więcej niż 3 godziny i seks w tym czasie mogą skutkować niechcianą ciążą. Jeśli ci się to zdarzy, pozostaje tabletka po stosunku. Jeśli nie współżyłaś w przerwie między pigułkami, weź ją jak najszybciej, a przez następny tydzień stosuj dodatkowe zabezpieczenie. W każdej z wymienionych sytuacji można zwrócić się do lekarza ginekologa, który powie, jak należy się zachować.
mos/(kg)
POLECAMY: