"Zaproszenie" dla złodzieja. W prosty sposób wybierają ofiary

"Zaproszenie" dla złodzieja. W prosty sposób wybierają ofiary

Przed wyjazdem nie zapomnij zamknąć okien i balkonu
Przed wyjazdem nie zapomnij zamknąć okien i balkonu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.07.2023 10:44, aktualizacja: 16.07.2023 09:32

W 2022 roku doszło w Polsce do ponad 70 tysięcy kradzieży z włamaniem. Policja ostrzega, że ta liczba rośnie z roku na rok. Niestety, często nieświadomie sami zapraszamy złodziei do swojego domu. Wyjaśniamy, jak zabezpieczyć swój dobytek.

Statystyki są nieubłagane. W 2021 roku doszło do 71,6 tysięcy kradzieży z włamaniem, a w 2022 roku liczba ta była jeszcze wyższa. Większość z nich ma miejsce w sezonie urlopowym, kiedy to wyjeżdżamy na wakacje. Bez odpowiedniego zabezpieczenia domu narażamy się na kłopoty.

Wyjeżdżasz na wakacje? Tak zabezpieczysz mieszkanie przed włamaniem

W okresie wakacyjnym wiele osób wyjeżdża na urlop. Często trwa on nawet dwa tygodnie. W tym czasie złodzieje mają wiele okazji, żeby włamać się do naszego mieszkania i niestety, często z nich korzystają. Większość z nas nieświadomie popełnia błędy, które narażają nas na ograbienie z cennych rzeczy. Istnieją jednak sposoby, które minimalizują to ryzyko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjeżdżając, warto zwrócić się o pomoc do zaprzyjaźnionego sąsiada. Sprawdzi on, czy w mieszkaniu nic złego się nie dzieje. Wystarczy, że spojrzy, czy wszystkie rzeczy są na swoim miejscu i czy drzwi balkonowe nie zostały uszkodzone przez złodzieja.

Poproś go także o to, aby wieczorami zapalał światło w mieszkaniu, choćby na chwilę. To odstraszy włamywaczy, bo sugeruje, że w środku cały czas ktoś przebywa.

Nie zapomnij o zamknięciu wszystkich okien

Sprzęty elektroniczne stanowią łatwy i jakże cenny łup. Jeśli w twoim domu znajduje się drogi telewizor, komputer czy aparat, przed wyjazdem, spisz ich numery seryjne, a następnie, oznacz je trwałym markerem, pozostawiając na nich np. obrazek albo znany tobie ciąg liczb. Przy ewentualnej kradzieży, łatwiej będzie je odzyskać.

Przed samym wyjazdem nie zapomnij o zabezpieczeniu cennych rzeczy, takich jak biżuteria czy gotówka. Na czas wakacji powinniśmy oddać je w ręce zaufanej osoby albo włożyć do sejfu. Policja radzi, abyśmy nie pozostawiali ich w znanej "skarpecie", szafce na bieliznę czy pod doniczką, bowiem są to miejsca, które złodzieje sprawdzają jako pierwsze.

Nie zapomnij o zamknięciu wszystkich okien. Choć po powrocie, w domu może panować zaduch, zabezpieczysz dom przed włamaniem. Wielu włamywaczy dostaje się do mieszkań przez uchylone okno. Kiedy je zauważą i sprawdzą, że w domu nie ma nikogo, biorą na celownik potencjalną ofiarę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta