Zasiej w miejscach suchych placów. Uratujesz trawnik

Posadź tę roślinę, a suche zapomnisz o suchych plackach na trawniku
Posadź tę roślinę, a suche zapomnisz o suchych plackach na trawniku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | suthep wongkhad

27.06.2023 20:43

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak trudno zasadzić i utrzymać ładny trawnik. Szczególnie w czasie upałów, gdy wszystko wokół wysycha. Na szczęście jest sprawdzony sposób, aby uniknąć brzydkich, pustych placków.

Upalne i suche lata stają się normą w Polsce. Gdy brakuje deszczu, cierpią nie tylko pola uprawne, ale również przydomowe ogródki, które są dumą swoich właścicieli. Wysychająca trawa staje się żółta, a z czasem na trawniku tworzą się suche placki, zupełnie rujnując efekt długotrwałych starań. Jak można temu zaradzić? Okazuje się, że istnieje pewna roślina, która jest w stanie uratować każdy trawnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak ocalić trawnik w czasie suszy?

Pielęgnacja idealnego ogródka zajmuje mnóstwo czasu i wysiłku, który może łatwo zniweczyć kilka gorących dni. Aby nie dopuścić do wysuszenia trawy i utworzenia się suchych miejsc, wystarczy posiać mikrokoniczynę.

To prosta sztuczka, którą stosuje wielu działkowców. Okazuje się, że trawnik z mikrokoniczyną ma mniejsze wymagania, więc o wiele prościej utrzymać go w dobrej formie. Jest odporny nie tylko na susze, ale również na mechaniczne uszkodzenia, np. podczas deptania czy odgniatania. Trawnik jest zielony, zdrowy i odporny na suszę.

Co to jest mikrokoniczyna?

Mikrokoniczyna jest to jedna z odmian koniczyny białej o miniaturowym pokroju. Osiąga wysokość w przedziale od 3 do 8 cm, dzięki czemu może służyć za uzupełnienie lub alternatywę dla tradycyjnego trawnika.

Mikrokoniczyna należy do roślin o niewielkich wymaganiach siedliskowych, można sadzić ją na wszystkich typach gleby. Rośnie błyskawicznie, a do tego jest odporna na uszkodzenia: wydeptywanie, zgniatanie, zniszczenia przez gwałtowne deszcze czy grad. Trawnik z mikrokoniczyną jest gęsty i nie potrzebuje nawożenia.

Jak założyć trawnik z mikrokoniczyną?

To bardzo proste. Wystarczy wymieszać nasiona trawy z nasionami koniczyny, a następnie zasiać jak zwykle. Wcześniej oczywiście z terenu należy usunąć chwasty, przekopać go i wyrównać.

Mikrokoniczynę można też wysiać doraźnie, gdy istniejący trawnik źle znosi upały i zaczyna wysychać. Wówczas stanie się odporny na trudne, upalne warunki. Trawnik z mikrokoniczyną najlepiej zasiać wczesną wiosną, kiedy skończą się przymrozki, jednak można go założyć nawet latem. Wtedy należy go obficie podlewać, aby koniczyna szybko rosła, pochłaniając wysuszone placki na trawniku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także