FitnessZaskakujące przyczyny odwodnienia

Zaskakujące przyczyny odwodnienia

Zaskakujące przyczyny odwodnienia

Twoje ciało zawiera ok. 60 proc. wody. - Nawet utrata 1,5 proc. H2O może być punktem zwrotnym dla łagodnego odwodnienia - spada poziom energii, pojawiają się wahania nastroju i zaburzenia funkcji poznawczych - wyjaśniają naukowcy z Connecticut.

Twoje ciało zawiera ok. 60 proc. wody. - Nawet utrata 1,5 proc. H2O może być punktem zwrotnym dla łagodnego odwodnienia - spada poziom energii, pojawiają się wahania nastroju i zaburzenia funkcji poznawczych - wyjaśniają naukowcy z Connecticut. I choć upalne dni są oczywistą przyczyną odwodnienia, to istnieje szereg innych, których często nie jesteśmy świadomi. Sprawdź, jak im zapobiegać.

Cukrzyca

Osoby zmagające się z cukrzycą są narażone na zwiększone ryzyko odwodnienia. - Gdy poziom cukru jest wysoki, organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy poprzez częste wydalanie moczu - wyjaśnia Robert Kominiarek, lekarz rodzinny w Ohio. Może nie zdajesz sobie sprawy, że nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu jest objawem cukrzycy. Warto skontaktować się ze specjalistą i zbadać poziom cukru we krwi.

Na podst. Health.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 12

Leki

Obraz
© 123RF.COM

Zapoznaj się z przedstawionymi na ulotce skutkami ubocznymi przyjmowania leków. - Wiele z nich działa moczopędnie, co zwiększa ryzyko odwodnienia - ostrzega dr Kominiarek. Leki regulujące ciśnienie krwi są typowym przykładem. Inne skutki uboczne, takie jak biegunka czy wymioty również mogą powodować odwodnienie. Jeśli wystąpią objawy niepożądane, należy niezwłocznie zwiększyć przyjmowanie płynów.

2 / 12

Dieta uboga w węglowodany

Obraz
© 123RF.COM

- Węglowodany są przechowywane w organizmie wraz z płynami. Dlatego gdy eliminujesz z diety węglowodany, spada także poziom wody - tłumaczy dietetyczka Jaime Mass. Płatki owsiane, całe ziarna, makaron czy brązowy ryż chłoną podczas gotowania wodę. Spożywanie tych produktów może zwiększać poziom nawodnienia.

3 / 12

Stres

Obraz
© 123RF.COM

Kiedy jesteś pod wpływem stresu, nadnercza uwalniają kortyzol i adrenalinę. - Przewlekły stres powoduje niewydolność nadnerczy - mówi dr Kominiarek. Nadnercza produkują aldosteron, który pomaga regulować w organizmie poziom płynów i elektrolitów. Zaburzenia w ich pracy powodują spadek poziomu aldosteronu, co prowadzi do odwodnienia. Jedynym długoterminowym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości płynów.

4 / 12

Jesz zbyt mało owoców i warzyw

Obraz
© 123RF.COM

Napełnienie połowy talerza warzywami podczas każdego posiłku sprawi, że dostarczysz swojemu organizmowi dodatkowych dwóch szklanek wody dziennie. Innymi słowy, jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości warzyw, owoców i wody, bardzo łatwo możesz narazić swój organizm na straty. To kolejny powód do sięgania po smaki natury.

5 / 12

Picie alkoholu

Obraz
© 123RF.COM

Zapomnij o kacu. Każda impreza alkoholowa może zredukować twój poziom płynów. Dlaczego? Picie alkoholu sprawia, że częściej korzystasz z łazienki. Alkohol hamuje działanie hormonu antydiuretycznego. Wytwarzana przez przysadkę mózgową wazopresyna nasila resorpcję wody w nerkach, co prowadzi do powstawania zagęszczonego moczu. - Wszystko to obniża poziom nawodnienia organizmu - wyjaśnia Mass. Co więcej, alkohol zaburza zdolność do wykrywania wczesnych oznak odwodnienia - takie jak pragnienie czy zmęczenie.

6 / 12

Zespół jelita drażliwego

Obraz
© 123RF.COM

Objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak nudności czy biegunka mogą powodować odwonienie - mówi dr Kominiarek. Wiele osób zmagających się z tym problemem stosuje restrykcyjną dietę. Jednak należy pamiętać o wybieraniu płynów lub wodnistych pokarmów, które zapobiegną odwodnieniu.

7 / 12

Trening

Obraz
© 123RF.COM

Uważasz, że problem odwodnienia jest domeną tylko wytrzymałościowych sportowców? Mylisz się. Zarówno aerobik, szybki jogging, jak i gra w siatkówkę powodują utratę wody. Po kilku tygodniach ćwiczeń bez wystarczającej ilości płynów może dojść do odwodnienia. Wodę należy pić przed i po treningu.

8 / 12

Ciąża

Obraz
© 123RF.COM

Czy twoje dziecko sprawia, że czujesz się pełna? - Istnieje szansa, że twój organizm zatrzymuje wodę w celu uniknięcia odwodnienia - wyjaśnia Guerra. - Ogólna objętość krwi i przyspieszenie pracy serca w czasie ciąży może sprawić, że twój organizm będzie domagał się większej ilości płynów. Co więcej, nudności i poranne wymioty również zbierają swoje żniwo - dodaje. Kobiety zmagające się z tym problemem, powinny porozmawiać ze specjalistą o łagodzeniu objawów.

9 / 12

Miesiączki

Obraz
© 123RF.COM

I co z tego, że to tylko raz w miesiącu? - Estrogeny i progesteron mają wpływ na nawodnienie organizmu. Dlatego warto w czasie miesiączki spożywać więcej płynów - radzi
dr Kominiarek. Kobiety cierpiące z powodu obfitych i bolesnych menstruacji, powinny skontaktować się z ginekologiem.

10 / 12

Starzenie

Obraz
© 123RF.COM

Z wiekiem zmniejsza się zdolność do oszczędzania wody i uczucie pragnienia. Oznacza to, że łatwiej się odwodnić i trudniej stwierdzić, kiedy jest niski poziom wody w organizmie - wyjaśnia Mass. Jeśli masz kłopoty z pamięcią, postaw blisko siebie butelkę z wodą.

11 / 12

Karmienie piersią

Obraz
© 123RF.COM

- Karmienie piersią prowadzi do utraty wody - nie wspominając już o elektrolitach, białku, minerałach i innych składnikach, które przekazywane są z organizmu matki do dziecka. To obniża poziom nawodnienia - tłumaczy Guerra. Panie karmiące piersią muszą pamiętać o systematycznym uzupełnianiu płynów.

12 / 12

Suplementy diety

Obraz
© 123RF.COM

Suplementy diety także powodują skutki uboczne. - Na przykład pietruszka, seler, mniszek lekarski i rzeżucha zwiększają produkcję moczu, co może prowadzić do odwodnienia - mówi Mass. Przyjmowanie suplementów diety powinnaś skonsultować z dietetykiem lub lekarzem internistą.

Na podst. Health.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)