"Jeden z wielkich grzechów". Papież mówi o kobietach w Kościele
Papież Franciszek 30 listopada 2023 roku spotkał się w Watykanie z Międzynarodową Komisją Teologiczną. W trakcie rozmowy z jej przedstawicielami wskazał "jeden z wielkich grzechów" Kościoła. Padły też słowa o kobietach.
01.12.2023 | aktual.: 01.12.2023 13:01
Ostatnimi czasy papież Franciszek potrafi nieźle zaskoczyć. Niedawno podczas Światowego Dnia Osób Ubogich duchowny zasiadł do stołu z osobami transpłciowymi, na co od razu zwróciło uwagę środowisko LGBT+. W ostatni czwartek listopada papież spotkał się z Międzynarodową Komisją Teologiczną. Przed zgromadzonymi powiedział, że... "Kościół jest kobietą".
Papież Franciszek o Kościele i roli kobiet. Zaskakujące wypowiedzi
"Kobiety mają inną zdolność do refleksji teologicznej niż my, mężczyźni" - stwierdził duchowny podczas czwartkowego spotkania. Papież podkreślił, że kobiet w Kościele powinno być więcej. Odwołał się przy tym do jezuity-teologa, który jest autorem pewnego rozróżnienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hans Urs von Balthasar mówił o tzw. zasadzie Piotrowej, ministerialnej zasadzie "maryjnej" lub mistycznej. Papież Franciszek zaznaczył, że to maryjność jest ważniejsza, ze względu na to, że kościół jest kobietą.
"A jeśli nie zrozumiemy, kim jest kobieta lub czym jest teologia kobiety, nigdy nie zrozumiemy, czym jest Kościół" - przywołuje słowa duchownego portal eKAI.
"Jeden z wielkich grzechów Kościoła"
Papież Franciszek zaznaczył, że wszyscy wierni są dziś wzywani do misji nawrócenia Kościoła. Aby to się stało, konieczne jest to, aby pojawiło się więcej kobiet pośród teologów.
"Jeden z wielkich grzechów, który mieliśmy to ‘maskulinizacja’ Kościoła" - wyjawił.
Przypomnijmy, że maskulinizacja w tym przypadku odnosi się do "procesu zwiększania udziału i znaczenia mężczyzn w jakiejś dziedzinie w stosunku do udziału kobiet". Jak wiadomo, w Kościele katolickim mamy zdecydowanie więcej przedstawicieli płci męskiej, niż żeńskiej.
Padły też słowa o dialogu ze światem kultury, a także "poświęcenia się z całą energią naszych serc i umysłów misyjnemu nawróceniu Kościoła". Duchowny nie ma wątpliwości, że potrzebna jest teologia ewangelizacyjna, która będzie promować dialog ze światem kultury.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl