"Trójkąt śmierci" na twarzy. Eksperci ostrzegają
Specjaliści regularnie przestrzegają przed wyciskaniem wyprysków. Konsekwencje pozbywania się krost w ten sposób mogą być opłakane, zwłaszcza w przypadku jednego obszaru na twarzy. O co chodzi z tzw. trójkątem śmierci?
Zdrowa dieta, odpowiednio dobrane kosmetyki, unikanie rzeczy, które wywołują u nas alergie, obniżanie poziomu stresu... To tylko wybrane czynniki, posiadające wpływ na stan naszej skóry.
Z wypryskami m.in. na twarzy walczą nie tylko osoby w wieku dojrzewania, lecz także dorośli. Zarówno w jednej, jak i drugiej grupie wiekowej znajdą się jednostki, które biorą się za wyciskanie niedoskonałości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odstawienie nabiału – antidotum na trądzik?
"Trójkąt śmierci" znajduje się na twarzy. Dermatolog przestrzega
Joshua Zeichner to profesor dermatologii, który pracuje w szpitalu Mount Sinai. Specjalista w rozmowie z "Health" wyjaśnił, gdzie dokładnie zlokalizowany jest tzw. trójkąt śmierci - to obszar twarzy łączący nos z kącikami ust. Ekspert podkreśla, że uważa się go za "szczególnie niebezpieczny" ze względu na ścisłe połączenie z mózgiem. Jak podaje portal swiatzdrowia.pl obszar ten ma "nietypowe unaczynienie żylne". W tym obszarze znajdują się bowiem takie naczynia krwionośne jak żyła twarzowa, oczna górna i dolna oraz żyła kątowa. Wszystkie są zaś połączone z zatoką jamistą, zlokalizowaną we wnętrzu czaszki.
"W dodatku żyły i sploty żylne w tym obrębie u większości osób nie mają zastawek, co może prowadzić do wystąpienia zwrotnego przepływu krwi żylnej. W praktyce znaczy to tyle, że jeśli wyciskanie pryszcza doprowadziłoby do infekcji, a infekcja do zakażenia, to takie zakażenie mogłoby się bardzo szybko rozprzestrzenić poprzez naczynia krwionośne i wywołać powikłania wewnątrzczaszkowe" - czytamy na wspomnianej stronie.
O "trójkącie śmierci" swego czasu z ekspertem rozmawiała sama Oprah Winfrey w swoim programie. Gość dziennikarki zaprezentował wówczas, jaki dokładnie obszar twarzy należy do wspomnianego trójkąta.
Zagrożenia
Jak twierdzą eksperci, wyciskanie, a nawet drapanie skóry we wspomnianym obszarze prowadzi do roznoszenia się bakterii, które mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu i wywołać infekcje.
"Zatoka jamista to nazwa dużej żyły odprowadzającej krew do mózgu, tworząc połączenie od naszego zewnątrz do naszego wnętrza (...). W przypadku, gdy wybierzesz pryszcz i rozwinie się infekcja, najgorszym scenariuszem jest to, że infekcja rozprzestrzeni się ze skóry przez zatokę" - ostrzegł profesor Joshua Zeichner podczas rozmowy z "Health".
Jak przeczytamy, objawami infekcji mogą być gorączka, ból głowy, obrzęk wokół oczu, a także niekontrolowane ruchy gałek ocznych.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl