Zdjęcie podręcznika do religii obiegło sieć. Eksperci biją na alarm
W jednym z podręczników dla uczniów klas trzecich znalazło się zdanie, które zaniepokoiło ekspertów. W książce do religii można przeczytać zwrot budujący ich zdaniem ogromne poczucie winy u młodych osób. "Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć" - czytamy.
W podręczniku do religii dla uczniów klas III znalazło się bardzo niepokojące zdanie. "Wolę umrzeć, niż grzeszyć" to fragment książki zatytułowanej "Jezu, czekamy na Ciebie" opublikowanej przez wydawnictwo katolickie WAM z Krakowa.
Słowa z podręcznika dla trzecioklasistów budzą lęk
Członkowie koalicji "Tak dla prewencji suicydalnej" są przekonani, że fraza tego rodzaju nie powinna być zawarta w podręczniku dla dzieci. Gabriela Gładyszewska z fundacji GrowSpace tłumaczy w rozmowie z TOK FM, że uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej nie będą w stanie zrozumieć jej jako przenośni czy metafory, którą można zinterpretować inaczej niż dosłownie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwiatkowski: "Religia jest zła. Wierzę, ale nie jestem wyznawcą"
Specjalistka twierdzi, że w obliczu kryzysu zdrowia psychicznego wśród najmłodszych pozostawienie takiego wyrażenia bez wyjaśnień stanowi realne zagrożenie.
- Będzie to zdanie, które może się wryć w pamięć, psychikę młodego człowieka i wpłynąć na tyle negatywnie, że będzie postrzegał rodzaj śmierci jako jedyną opcję w momencie, w którym ma poczucie, że zrobił coś niewłaściwego lub nieodpowiedniego - wyjaśniała Gabriela Gładyszewska w TOK FM.
Ekspertka jest pewna, że tego typu zwroty mogą negatywnie wpłynąć na całe życie młodego człowieka. Według Gładyszewskiej budowanie poczucia winy za jakikolwiek grzech (w książce nie został on określony) jest "kompletnie niewychowawcze".
Publikacja wydawnictwa WAM została zaakceptowana przez episkopat
Podręcznik do katechezy jest obecny na liście zatwierdzonych podręczników, został także zaakceptowany przez biskupstwo. Członkowie koalicji "Tak dla prewencji suicydalnej" przesłali list do wydawcy podręcznika, w którym żądają usunięcia kontrowersyjnego zdania.
"Prezentowanie tak radykalnych haseł dzieciom, które świat wciąż odbierają bardzo dosłownie, budzi rażące wątpliwości wobec przygotowania pedagogicznego autorów podręcznika. Żądamy od wydawnictwa podjęcia natychmiastowych kroków mających na celu usunięcie tego przykładu z podręcznika" - czytamy we fragmencie oświadczenia.
Postanowienia wypisane w podręczniku przypisuje się świętemu Dominikowi Savio. Działacze podkreślają, że nie jest istotne źródło tego stwierdzenia, ale skutki, które może wywołać.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.