Żeliwo, ceramika czy stal? Jak wybrać patelnię, która będzie służyć przez lata
Gdy zajrzymy do przeciętnej kuchni, znajdziemy tam jedną lub najwyżej dwie patelnie. Smażymy na nich ryby, naleśniki, kotlety, steki, warzywa czy frytki, nie zwracając zbytnio uwagi na to, czy naczynie jest przystosowane do przygotowywania tego typu potraw. Niemniej jednak w wielu domach pojawia się coraz więcej patelni o różnych powłokach i grubości dna, dzięki którym potrawy nie tylko nie przywierają, ale również są odpowiednio wysmażone z każdej strony.
17.11.2017 12:20
Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów patelni, które przydadzą się w każdej kuchni. Porównamy również najpopularniejsze materiały używane do produkcji.
Wytrzymały materiał - żelazo i stal
Na początku warto rozróżnić najbardziej popularne materiały i powłoki patelni. Nasze babcie używały głównie patelni żeliwnych i niektóre panie domu korzystają z podobnych do tej pory. Ich największą zaletą jest wytrzymałość, jedna patelnia żeliwna przetrwa długie lata, nim zdecydujemy się wymienić ją na nową. Jej doskonałe przewodnictwo ciepła i długi czas nagrzewania sprawiają, że smażenie staje się prawdziwą sztuką i nie wszystkim przypadnie to do gustu. Niewątpliwą zaletą jest natomiast niebywała odporność na mycie, zmywanie i szorowanie. Uwaga, nie wolno wkładać gorącej patelni do lodowatej wody, wtedy może się zniszczyć. Nieco droższym, ale bardziej trwałym rozwiązaniem są patelnie stalowe. Nadają się zarówno do smażenia, jak i duszenia. Podobnie jak patelnia żeliwna, ma dość długi czas nagrzewania.
Teflon i ceramika czyli nieprzywierające powłoki
Lżejszym i delikatniejszym rozwiązaniem są patelnie teflonowe, które w przeciwieństwie do żeliwnych i stalowych nie wymagają używania oleju. Dzięki śliskiej, polimerowej powłoce potrawy nie przywierają, a co za tym idzie mycie jej jest o wiele prostsze, wystarczy przetrzeć ją papierowym ręcznikiem. Niestety, jest ona również niezwykle delikatna. Druciany zmywak, łopatka czy nawet zwykły widelec mogą poważnie ją zarysować. Hitem ostatnich lat są natomiast patelnie z powłoką ceramiczną, niezwykle gładką i nieprzywieralną. Dzięki temu jest ona nie tylko odporna na działanie wysokich i niskich temperatur, ale i również na otarcia i zadrapania.
Kształt też ma znaczenie
Poza zwykłymi głębokimi patelniami istnieją również inne rodzaje, które sprawdzą się podczas przygotowywania różnego rodzaju potraw. Jeśli jesteś wielbicielką placków i racuchów, warto zastanowić się nad specjalną patelnią z cienkim dnem, która równomiernie rozprowadza ciepło na całej swojej szerokości. Jej krawędzie są dużo niższe, dzięki czemu łatwiej wsunąć łopatkę pod przygotowany naleśnik. Lekka budowa pozwala natomiast na przerzucanie ich w powietrzu. Warto również pomyśleć o dołkownicy, czyli patelni z wydzielonymi wgłębieniami, w które wlewamy masę. Dzięki nim racuchy i jajka sadzone będą miały idealny kształt. Koniec z rozrośniętymi i posklejanymi w jedną bezkształtną bryłę placuszkami.
Entuzjaści grilla z pewnością mają na wyposażeniu charakterystyczną patelnię z rowkami, które nie tylko wymagają mniej oleju do smażenia, ale i zbierają wytapiający się z mięsa tłuszcz. Koniec ze stekami i kotletami brodzącymi w hektolitrach tłuszczu. Potrawy przygotowywane przy pomocy tego naczynia są o wiele mniej kaloryczne. Bardzo wysoka patelnia z wąskim dnem typu wok umożliwia przygotowanie wielu jednogarnkowych potraw. Mięso i wymagające mocnego przesmażenia warzywa pieką się na dole naczynia, a te delikatniejsze duszą się na wierzchu. Wok to połączenie funkcjonalności garnka z zaletami patelni. Para, która osiada na ściankach patelni sprawia, że potrawy są bardzo aromatyczne.
Wybór patelni zależy od twoich upodobań. Jeśli gotowanie to twoja pasja i nie chcesz iść na łatwiznę, wypróbuj bardziej wymagające patelnie żeliwne i stalowe. Osoby, które nie mają czasu na ciągłe siedzenie w kuchni docenią natomiast odpowiednią powłokę zapobiegającą przywieraniu. Dobrym dodatkiem do kuchni są też patelnie ze specjalnie wyprofilowanym dnem.