FitnessZespół cieśni nadgarstka - objawy, leczenie. Jak ćwiczyć nadgarstek?

Zespół cieśni nadgarstka - objawy, leczenie. Jak ćwiczyć nadgarstek?

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z tych dolegliwości, które z czasem stają się wyjątkowo uciążliwe. Wiele osób ignoruje tę przypadłość i nie przyjmuje do wiadomości jej ewentualnych konsekwencji, dlatego wczesne rozpoznanie ZCN jest wyjątkowo istotne. Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka i jak go leczyć?

Zespół cieśni nadgarstka - objawy, leczenie. Jak ćwiczyć nadgarstek?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka, czyli w skrócie ZCN, to schorzenie spowodowane zaburzeniem funkcji nerwu pośrodkowego dłoni. Do jego podstawowych przyczyn należą przeciążenie ręki wskutek wykonywania tej samej czynności przez długi czas, jednak może być to także następstwo urazu.

Na zespół cieśni nadgarstka narażone są więc na przykład osoby długo pracujące przy komputerze z racji specyficznego ułożenia dłoni na myszce, lecz także pracownicy fizyczny i osoby wykonujące pracę przy taśmie produkcyjnej w fabryce.

Do urazów powodujących ZCN należą między innymi złamania i zwichnięcia nadgarstka, a także zwyrodnienie stawów czy nawet zaburzenia hormonalne. Niekiedy ciężko jest wskazać jednoznaczny powód powstania tej dolegliwości.

Na zespół cieśni nadgarstka kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni i najczęściej problem dotyczy ręki dominującej, a więc tej, którą używamy do obsługiwania maszyn czy pisania. ZCN jest dolegliwością dość specyficzną, jednak nie należy jej bagatelizować, bowiem narastający ból może stać się wyjątkowo uciążliwy.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

Do najważniejszych objawów zespołu cieśni nadgarstka należą ból i drętwienie palców, które wraz z rozwojem choroby stają się coraz bardziej uciążliwe. Ból wywołany przez ZCN z czasem staje się na tyle problematyczny, że może powodować wybudzanie ze snu do kilku razy jednej nocy, a dodatkowo silnie promieniuje do przedramienia lub nawet barku.

W kolejnym stadium choroby ból i drętwienie dłoni spowodowane ZCN mają miejsce także w dzień, na przykład podczas takich codziennych czynności jak prowadzenie samochodu czy trzymanie kubka. Jednocześnie jesteśmy narażeni na spadek naszej sprawności, bo objawy uniemożliwiają nam ich normalne wykonywanie.

Trzecim stadium jest nasilenie objawów i pojawienie się zaników mięśniowych, które z czasem sprawiają wrażenie jakby choroba powoli ustępowała. Nic bardziej mylnego, bowiem mimo złagodzenia symptomów w naszej dłoni powoli pogłębia się degeneracja nerwu pośrodkowego, a więc nasz stan wciąż się pogarsza.

Ból jest swoistym sygnałem organizmu, który komunikuje nam, że coś jest nie tak, dlatego nigdy nie należy go lekceważyć. W przypadku wystąpienia bólu i drętwienia palców najlepiej jest jak najszybciej zgłosić się do ortopedy w celu zatrzymania dalszych zmian degeneracyjnych.

Ćwiczenia na nadgarstki

Dobrym sposobem na walkę z ewentualnymi problemami ze zdrowiem są oczywiście ćwiczenia, a nadgarstki wcale nie są w tym przypadku wyjątkiem. Najprostsze ćwiczenia na nadgarstki to przede wszystkim uginanie ich z hantlami w dłoniach lub ściskanie przedmiotów w dłoni, które można wykonywać zarówno w domu, jak również w pracy czy nawet w podróży.

Nadgarstki wzmacniają również standardowe aktywności na siłowni, na przykład wyciskanie sztangi. Pamiętajmy, że zawsze warto dbać o nasze zdrowie, a nadgarstki najczęściej doceniamy dopiero wtedy, kiedy zaczynamy mieć z nimi problemy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)