Zmagasz się z nadmierną potliwością? Wypróbuj skuteczne rozwiązania
Lato już minęło, ale z antyperspirantów powinniśmy korzystać przez cały rok. Niektórzy kwestionują ich działanie, zarzucając zamykanie porów, kumulowanie toksyn w organizmie i negatywny wpływ na skórę pach. Z pomocą przychodzą kosmetyki naturalne, które nie zawierają żadnych związków wywołujących podrażnienia i pielęgnują delikatną skórę.
17.10.2017 | aktual.: 17.10.2017 09:07
Poniżej kilka przykładów kosmetyków, których z powodzeniem używać mogą osoby o bardzo wrażliwej skórze. Podpowiadamy również jak o nią dbać przy pomocy odpowiednich środków.
Nadmierne pocenie się jest przyczyną wielu krępujących sytuacji i często nie ma związku z wysokimi temperaturami na zewnątrz. Przyczyn zwiększonej potliwości zaliczymy również nadwagę, stres, ale także nadużywanie kofeiny i palenie papierosów, oraz choroby wirusowe. Metod walki z tą przypadłością jest wiele, choć najbardziej rozpowszechnioną jest właśnie korzystanie z antyperspirantów. Jeśli problem potu nie ustępuje przez długi czas, trzeba skontaktować się z lekarzem.
Antyperspirant czy dezodorant
W przeciwieństwie do dezodorantów, które maskują i pochłaniają zapach, antyperspirant ogranicza samo pocenie się. Na powierzchni skóry powstaje warstwa żelu, która blokuje ujście przewodu wyprowadzającego pot na powierzchnię skóry. Tego typu środki są hipoalergiczne, nie zawierają sztucznych barwników ani aluminium, którego obecność może podrażnić skórę. Kosmetyki wykorzystujące składniki naturalne, na przykład ałun, nie zamykają sztucznie kanalików potowych, eliminując przykre zapachy w inny sposób.
Zabija nie tylko zapach
Trzeba zaznaczyć, że pot wydzielany przez gruczoły potowe jest bezwonny. Dopiero po wypłynięciu na powierzchnię skóry, znajdujące się tam mikroorganizmy przyczyniają się do rozkładu niektórych substancji wydzielanych przez pot i w związku z tym są powodem przykrego zapachu. Większość antyperspirantów poza aromatami zapachowymi posiada również substancje bakteriobójcze. Niegdyś dodawano do dezodorantów alkohol etylowy, jednak ze względu na tendencję do podrażniania i wysuszania skóry, został zastąpiony innymi dodatkami.
Ważne jest to, co jesz
Zapach potu zależy również od tego, co jemy. Pochłaniane konserwanty i sztuczne barwniki uwalniają w naszym organizmie związki, które wydalane wraz z potem mogą być źródłem przykrego zapachu. Również składniki diety zawierające dużo związków siarki, na przykład cebula lub czosnek, mogą odbić się negatywnie na jego zapachu. Ostre przyprawy rozszerzają natomiast gruczoły potowe, tym samym powodują zwiększone wydzielanie potu. Osobom walczącym z nadmierną potliwością profilaktycznie zaleca się ograniczenie jedzenia tłuszczy i białek.
Przy pomocy odpowiednich kosmetyków walka z nadmierną potliwością może być łatwiejsza, niż sądzisz. Ważne jednak, by używany antyperspirant zwalczał przyczyny, a nie objawy wzmożonej potliwości.