Zmniejszenie biustu w ramach NFZ - w jakich przypadkach jest możliwe?
Zmniejszenie biustu nie jest fanaberią, a często jedyną drogą do poprawy jakości życia. Duży biust, nieproporcjonalny do masy ciała, może zamienić się z atutu w problem zdrowotny. Z tego powodu kobiety mają możliwość redukcji piersi bezpłatnie, w ramach operacji refundowanej.
24.06.2018 | aktual.: 18.03.2019 20:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Duży biust - duży problem
Duży biust prezentuje się pięknie i wiele kobiet marzy o powiększeniu piersi. Za duży biust to przede wszystkim problemy. Do nich zalicza się m.in. problem z zakupem odpowiedniego biustonosza, trudność w znalezieniu ubrań (zwłaszcza koszul czy marynarek)
, problemy z podskakiwaniem, bieganiem, a nawet spaniem i przekręcaniem się na bok.
Duży biust to także szybkie opadnięcie piersi, utrata ich jędrności oraz sprężystości skóry. Zbyt duże piersi mogą powodować także trudności w przyłożeniu dziecka do piersi podczas karmienia naturalnego. Jeśli tego byłoby za mało, duży biust to szereg problemów zdrowotnych, które z wiekiem mogą się nasilać.
Zmniejszenie biustu na NFZ z przyczyn zdrowotnych
Zmniejszenie biustu na NFZ przysługuje kobietom mającym wskazania:
- Onkologiczne, czyli nowotwory piersi lub zmiany nienowotworowe, w tym m.in. dysplazję, przerost sutka.
- Ortopedyczne - kiedy zbyt obfity biust rzutuje na postawę oraz kręgosłup.
- Neurologiczne - u kobiet cierpiących na problemy ortopedyczno-neurologiczne, np. rwę kulszową.
- Psychiatryczne - u kobiet z niskim poczuciem własnej wartości, leczących się na nerwicę, mających zaburzone postrzeganie siebie.
W zależności od powodu operacji zmniejszanie piersi może być przeprowadzane na obu piersiach, jak również tylko na jednej.
Jak wygląda zabieg redukcji biustu?
W niektórych przypadkach zmniejszenie piersi, także w ramach NFZ, odbywa się metodą liposukcji, a więc odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi kobiety. W przypadku gigantomastii, a więc piersi o dużym rozmiarze, gdzie występuje przerost tkanki tłuszczowej i gruczołowej, wykonuje się operację zmniejszającą biust polegającą na wycięciu tkanek. W przypadku chorób onkologicznych bądź innych wskazań następuje całkowita amputacja piersi, po której możliwe jest wymodelowanie piersi poprzez rekonstrukcję.
W przypadku zmniejszania bardzo dużych piersi wycina się także skórę wraz z sutkiem i otoczką brodawkową. Naszywa się ją w nowym miejscu przy nowym kształcie piersi. Zabieg trwa średnio 3 godziny, a pierwsze efekty po zabiegu widoczne są po ok. 3 miesiącach.
Rekonwalescencja po zabiegu zmniejszania piersi
Zmniejszanie piersi oceniane jest jako zabieg bolesny i wymaga od kobiety okresu ochronnego. Przede wszystkim należy unikać podnoszenia ciężkich rzeczy (nawet tych, które do tej pory nie wydawały się zbyt ciężkie). Odradza się także wykonywania takich czynności jak odkurzanie, pranie ręczne, wieszanie firanek, a więc wszystkiego, co powoduje napięcie mięśni i skóry rąk oraz górnej części klatki piersiowej.
Nawet do 3 miesięcy nie zaleca się chodzenia na fitness czy basen, a przez pół roku od operacji korzystania z solarium bądź sauny.
Przeważnie do osiągnięcia wymarzonego efektu wystarczy jeden zabieg. Może się jednak zdarzyć, że wymagana będzie korekta piersi.