Trwa ładowanie...
Katarzyna Gruszczyńska
07-03-2017 18:56

Znana firma wypuszcza linię dla muzułmanek. "Pro hidżab"

Neutralne kolory, sportowy styl, lekki materiał. Firma Nike wypuszcza na rynek nową kolekcję. Nie byłoby w tym niczego nietypowego, gdyby nie fakt, że po raz pierwszy będą to sportowe hidżaby, czyli chusty, które okrywają głowę oraz piersi i noszone są przez większość muzułmanek.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Znana firma wypuszcza linię dla muzułmanek. "Pro hidżab"Źródło: Instagram.com
dwjw33m

Firma Nike zapowiedziała, że wypuści kolekcję odzieży dla muzułmanek po tym, jak wiele zawodniczek narzekało, że nie ma dla nich odpowiednich strojów.

Te ubrania miała okazję testować Zahra Lari, łyżwiarka figurowa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nazywana jest też "Lodową księżniczką w hidżabie". Ta 22-latka jest pierwszą łyżwiarką, która występuje na zawodach w specjalnym stroju. Często podkreśla, że jest praktykującą muzułmanką.

- Nie mogę uwierzyć w to, że nareszcie o nas pomyślano. Próbowałam już tylu hidżabów podczas zawodów i - niestety - niewiele z nich zdało egzamin. Gdy wyszłam na lodowisko w tym stroju, byłam oszołomiona. Jest uszyty ze świetnego i lekkiego materiału – skomentowała Zahra Lari.

Sarah Attar Getty Images
Sarah Attar Źródło: Getty Images

Kolejną inspiracją była też Sarah Attar (na fot. powyżej), sprinterka w hidżabie, która przeszła do historii. Była pierwszą reprezentantką Arabii Saudyjskiej, która pobiegła na 800 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Saudyjczycy zarzekali się jednak, że choć wysłali swoje reprezentantki na igrzyska, nie zmienią wewnętrznych przepisów. Kobiety w tym kraju muszą się borykać z wieloma zakazami. Profesjonalne sportsmenki z Arabii Saudyjskiej najczęściej muszą trenować za granicą – jak donosi Amnesty International.

dwjw33m

Nike dedykuję nową kolekcję również Amnie Al Haddad (zdjęcie poniżej). To była dziennikarka i reprezentantka Zjednoczonych Emiratów Arabskich w podnoszeniu ciężarów, która wzięła udział w igrzyskach w Rio w 2016 roku. Al Haddad odwiedziła siedzibę firmy w Oregonie i była jedną z konsultantek nowej linii odzieży.

Amna Al Haddad Getty Images
Amna Al Haddad Źródło: Getty Images

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że kobiety noszące hidżaby oczekiwały, że powstaną stroje z lekkich i oddychających materiałów. I że żadna zawodniczka nie będzie się bała, że na przykład zsuną się z głowy. Na tym się skupiliśmy – przyznał rzecznik firmy Nike.

Odzież dla muzułmańskich sportsmenek będzie dostępna w sklepach wiosną 2018 roku. Sam proces projektowania zajmie ok. roku. - Pragniemy zachęcić więcej muzułmanek do uprawiania sportu – głosi komunikat popularnej firmy.

dwjw33m
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dwjw33m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwjw33m
dwjw33m