Trwa ładowanie...

Żołnierze z Grupy Wagnera oskarżeni o gwałcenie kobiet z oddziału położniczego. To "prywatna armia" Putina

Jak donosi serwis Daily Beast, 10 kwietnia br. najemcy z Grupy Wagnera, nazywanej "prywatną armią" Władimira Putina, dopuścili się przemocy seksualnej wobec kobiet z oddziału położniczego jednego ze szpitali w Bangi, w Republice Środkowoafrykańskiej. Dwie z nich były tuż po porodzie.

Żołnierze z Grupy Wagnera oskarżeni o gwałcenie kobiet z oddziału położniczego. Zdjęcie ilustracyjne Żołnierze z Grupy Wagnera oskarżeni o gwałcenie kobiet z oddziału położniczego. Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Getty Images
dkc50zn
dkc50zn

Żołnierze z Grupy Wagnera, która od lat jest nazywana "prywatną armią" Władimira Putina, zostali oskarżeni o przemoc seksualną wobec kobiet z oddziału położniczego w szpitalu w Bangi. Jak informuje amerykański serwis Daily Beast, według raportu, otrzymanego przez służby wojskowe w Republice Środkowoafrykańskiej, rosyjscy najemnicy zgwałcili pracownice tego oddziału i dwie kobiety, które były tuż po porodzie.

Rosyjscy żołnierze oskarżeni o przemoc seksualną

- Dowództwo wojskowe otrzymało w zeszłym miesiącu raport z centrum (szpitalnego - przyp. red.), w którym opisano, jak trzech rosyjskich żołnierzy wtargnęło na oddział położniczy i zaczęło napastować seksualnie kobiety - powiedział w rozmowie z Daily Beast jeden z urzędników wojskowych.

- Wśród ofiar, jak poinformowano wojsko, są dwie matki, które właśnie urodziły dzieci, oraz pracownice oddziału położniczego, które były wówczas na dyżurze - ujawnił także.

Mężczyzna dodał, że wojsko "jest przekonane, że raport jest prawdziwy", podczas gdy inny urzędnik wyznał również, że jest to trzeci przypadek otrzymania takiego raportu.

dkc50zn

Przemoc bronią Rosjan

Doniesienia dotyczące przemocy, także seksualnej, stosowanej przez żołnierzy z Grupy Wagnera, pojawiają się już od wielu lat. Według raportu Human Rights Watch, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną praw człowieka, najemcy z Grupy Wagnera od 2019 roku notorycznie torturują i zabijają cywilów z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Z tego względu organizacja Human Rights Watch w ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziła wywiady z co najmniej 40 osobami, aby udokumentować nadużycia, których prawdopodobnie dopuszczali się żołnierze powiązani z Grupą Wagnera. Według zgromadzonych informacji, stosowali nękanie i zastraszanie wobec cywilów, dziennikarzy czy organizacji pomocowych, a także przemoc seksualną wobec kobiet, mężczyzn i młodych dziewcząt.

Smacznego: przepis na roślinne burgery

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dkc50zn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dkc50zn