UrodaŻółte paznokcie - co je powoduje i jak wybielić paznokcie?

Żółte paznokcie - co je powoduje i jak wybielić paznokcie?

Żółte paznokcie - co je powoduje i jak wybielić paznokcie?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Anetlanda
23.06.2018 13:25

Żółte paznokcie to nieestetyczny problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Pomarańczowy odcień paznokci może być efektem palenia papierosów, źle nałożonej hybrydy oraz infekcji bądź grzybicy. Jak pozbyć się żółtych paznokci?

Żółte paznokcie - przyczyny

Żółte paznokcie na pewno nie są ozdobą dla żadnej kobiety. Kosmetyczki i dermatolodzy zaznaczają, że pomarańcz na paznokciach może być efektem nałogowego palenia papierosów czy nieprawidłowego stosowania lakierów do paznokci.

Zbyt ciemne odcienie lakierów, takie jak czerń, granat czy czerwień, znacznie wpływają zmianę naturalnego koloru paznokcia. Ciemne barwy przenikają do płytki paznokcia, dlatego wymagają wcześniejszego nałożenia bazy lub lakieru podkładowego. Żółte paznokcie sygnalizują stan chorobowy rozwijający się w organizmie. Mogą zwiastować wirusowe zapalenie wątroby, łuszczycę, a także nadmiar beta-karotenu.

Innym powodem zażółcenia paznokci może być infekcja bakteryjna, a w tym najbardziej popularna, grzybica. Grzybicą bardzo łatwo można się zarazić, niestety, o wiele trudniej ją wyleczyć. Do zażółcenia lub nawet zbrązowienia paznokcia prowadzi zazwyczaj dalsza i boczna grzybica podpaznokciowa. Zażółceniu paznokci towarzyszy również ich kruchość i łamliwość.

Jak wybielić żółte paznokcie w domu?

Znanych jest wiele sposobów na pomarańczowe paznokcie. Najprostszą metodą jest wykorzystanie cytryny, którą pokrojoną w plasterki należy wbijać na kilka minut w końcówki paznokci. Następnie sok z plasterków wciera się w paznokcie. Jeśli zabieg nie daje pożądanych efektów, można go powtórzyć kilkukrotnie.

Domowym i sprawdzonym produktem do wybielania żółtych paznokci jest także kwasek cytrynowy. Na zwilżoną szczoteczkę wysypuje się odrobinę kwasku cytrynowego, a następnie poleruje płytkę paznokcia. Po zakończeniu należy nawilżyć i natłuścić paznokcie kremem. Innym preparatem, który może pomóc w wybieleniu żółtych paznokci jest woda utleniona z łyżką wody sodowej lub kąpiel w misce ciepłym mlekiem.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie zadziała, można zdecydować się na bardziej agresywne środki. Bardzo mocno zażółcone paznokcie udaje się wybielić w roztworach proszku do prania z wodą lub dużej ilości szarego mydła rozpuszczonego w wodzie. Proszek do prania ma jednak właściwości drażniące, dlatego najlepiej zapobiegać aż tak daleko idącym przebarwieniom płytki paznokcia.

Pomarańczowe paznokcie - zapobieganie

Jak zapobiec żółknięciu płytki paznokcia? Ważne jest porzucenie szkodliwego nałogu, jakim jest palenie papierosów. Pozytywnie wpłynie to nie tylko na wygląd paznokci, ale również na kondycję całego organizmu. Manikiurzystki z kolei radzą, by nie nakładać lakierów hybrydowych na niezdrowe paznokcie.

Jeśli na paznokciach pojawiają się jakiekolwiek przebarwienia najlepiej zdecydować się na pielęgnacyjny manicure klasyczny profesjonalnie wykonany w salonie. Wcześniej paznokcie muszą być odpowiednio nawilżone. Aby paznokcie zawsze były zdrowe i bez zażółceń, należy wykonywać w domu nieskomplikowane zabiegi pielęgnacyjne oraz przy wykonywaniu prac domowych zawsze pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry i paznokci.

Ponadto w profilaktyce żóltych paznokci ważne jest, aby unikać sytuacji, w których można zarazić się grzybicą. Jeżeli często przebywamy na basenie czy w miejscach użyteczności publicznej, warto zainwestować w preparaty, które chronią przez rozprzestrzenianiem się grzybicy paznokci. Kluczem do uniknięcia grzybicy jest także zachowanie należytej higieny.