Zregeneruj włosy na wiosnę. Lepiej zacząć już teraz
Niewłaściwa pielęgnacja, zbyt częste suszenie, wszechobecne spaliny i trzymanie włosów pod czapką - to wszystko sprawia, że zimą fryzura nie wygląda tak, jak mogłabyś sobie tego życzyć. By nie dopuścić do takiego stanu rzeczy, nie trzeba całkowicie zmieniać swoich nawyków.
Poniżej znajdziesz kilka porad na temat tego, jak przywrócić kosmykom prawdziwie wiosenny blask. Z pomocą przychodzą domowe zabiegi oraz kosmetyki, które mogą znacznie poprawić stan twoich włosów na całej długości.
Nie bagatelizuj problemu
Zniszczone kosmyki łatwo poznać po tym, że stają się suche, matowe i szorstkie w dotyku. Winne temu jest rozwarstwienie struktury włosa i rozchylanie jego łusek. Problem ten spowodowany jest natomiast przez wiele czynników. Przeważnie wina tkwi w wystawianiu włosów na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury – na przykład podczas suszenia głowy gorącym strumieniem suszarki zaraz przed wyjściem z domu – oraz stosowaniu niektórych zabiegów kosmetycznych. Zbyt częste farbowanie lub trwała ondulacja mogą fatalnie wpłynąć na fryzurę. Rozwarstwiony włos nie może przenosić wody i składników odżywczych na całej swojej długości, stąd problem z rozdwojonymi końcówkami i nieestetyczny wygląd włosów.
By zapobiec temu problemowi, należy unikać złych nawyków. Nie można zbyt często wiązać włosów w kok lub kucyk, lepiej postawić na rozpuszczoną fryzurę, zwłaszcza w domu. Pomoże również zmniejszenie częstotliwości farbowania. Jeśli nie możesz całkowicie odpuścić sobie tych zabiegów, stosuj je maksymalnie raz w miesiącu. Do tego celu nada się nieco słabsza farba, która nie rozchyla porów zbyt mocno. Unikaj też raptownego zmieniania koloru włosów i nakładania farby na dłużej niż powinnaś. Dla kondycji włosów zgubne są również wszelkiego rodzaju zabiegi prostujące i skręcające pasma. Jeśli je ograniczysz, to po kilku miesiącach stan fryzury powinien się znacznie poprawić.
Naturalne sposoby na mocne włosy
Sposobem na przywrócenie włosom dawnego blasku jest również stosowanie naturalnych płukanek na bazie rumianku. Najlepiej stosować tego typu napar podczas ostatniego płukania, minimum dwa razy w tygodniu. Równie dobrze działa płukanka z piwa, tej jednak lepiej nie stosować na końcu mycia włosów, ze względu na intensywny zapach. W walce o zdrowe włosy przyda się również wzbogacenie diety o tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek. Można ją również stosować w postaci odżywki nakładanej na pasma przed myciem. Oliwę trzeba lekko rozgrzać na bardzo małym ogniu, a następnie nakładać na włosy i zostawić na około kwadrans, by odżywić i nawilżyć fryzurę.
Składniki z całego świata
To jednak nie wszystko, domowe sposoby nie są w pełni skuteczne, ale mogą stanowić dopełnienie profesjonalnych kuracji. Zabiegi w salonach kosmetycznych to koszt kilkuset złotych, ale z pomocą odpowiednich kosmetyków możesz zadbać o stan swojej fryzury za niewielkie pieniądze. Wszystko dzięki odpowiednim składnikom zawartym w szamponach i odżywkach. Tłoczony na zimno olejek jojoba to substancja, która bardzo dobrze wytrzymuje wysokie temperatury. Kosmetyki zawierające ten składnik działają więc na włosy niczym parasol ochronny, dodatkowo pielęgnując fryzurę, a także zapobiegając oznakom starzenia. To kuracja zarówno dla włosów, jak i skóry głowy. Warto również zwrócić uwagę na maseczki i odżywki do włosów zawierające masło shea. To naturalny środek nawilżający, kojący i chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UV.
By wiosną cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, warto zacząć pielęgnację już teraz. Skuteczne kosmetyki nie są zbyt drogie, a stosowanie dodatkowych płukanek i masek nie zajmuje wiele czasu. Efekt będzie widoczny już po kilku tygodniach, a jeśli wcześniej borykałaś się z wypadającymi lub słabymi włosami, to będziesz bardzo zadowolona.