Obniża ochotę na seks. "Źródło rozpadu wielu związków"
- Nie każdy seks musi zakończyć się orgazmem. Seks to dotyk, ciepło, bliskość - zaznaczają autorki książki "Ogarnij tarczycę. Jak odzyskać zdrowie i siły przy hashimoto i niedoczynności".
Libido, czyli popęd seksualny, bywa tematem tabu, a jednak jego wahania dotykają wielu kobiet. Szczególnie te, które borykają się z problemami hormonalnymi, mogą odczuwać spadek zainteresowania seksem. Co jeszcze obniża libido?
Zaburzenia hormonalne a seks
Źle funkcjonująca tarczyca, na przykład przy hashimoto czy niedoczynności, bardzo często wpływa na obniżenie popędu seksualnego. To, jak twierdzą autorki, może prowadzić do nieporozumień i napięć w związku. Pary, ignorując ten aspekt zdrowotny, narażają się na rozpad relacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ewa Zawada o traumatycznym pierwszym razie i stanach lękowych
"Chcemy, aby temat seksu i obniżonego libido był postrzegany szerzej i nie redukował się do przekonania o magii złotej tabletki, która sprawi, że w naszej sypialni przez kolejne 20 lat będziemy darły pierze podczas tak szalonego seksu jak w pierwszych 12 miesiącach znajomości" - podkreślają Kamila Bogucka i Lidia Wójcik, autorki popularnej książki "Ogarnij tarczycę. Jak odzyskać zdrowie i siły przy hashimoto i niedoczynności".
"Nie każdy seks musi zakończyć się orgazmem"
Problem z libido to nie tylko kwestia fizyczna, ale także psychologiczna. Często towarzyszą mu obniżony nastrój oraz brak poczucia własnej wartości. Taka sytuacja może mieć poważne konsekwencje dla związku. Kobiety, które odczuwają problemy z poczuciem własnej atrakcyjności i nie wiedzą, że ich źródłem mogą być zaburzenia hormonalne, często z całej sytuacji obwiniają siebie.
Tymczasem, jak podkreślają autorki książki, kluczem do rozwiązania problemu jest obserwacja własnego organizmu i zrozumienie jego potrzeb. - Nie każdy seks musi zakończyć się orgazmem. Seks to dotyk, ciepło, bliskość - zaznaczają, cytowane przez "Wysokie Obcasy".
- Przestańmy żyć filmami romantycznymi i na nich się wzorować. Życie ma wiele barw; są chwile, kiedy nasze życie jest cukierkowe i pełne seksu, a są i takie, kiedy jest mniej różowo i seksu też może być mniej - podkreślają.
Temat seksu do dziś dla wielu dorosłych osób stanowi tabu. "Ograniczona edukacja seksualna większość z nas wpakowała w iluzje, które są tak oderwane od realiów, że tkwiąc w nich, tracimy poczucie własnej wartości i odbieramy je naszym partnerom, zapominamy o zwyczajnej ludzkiej komunikacji, otwartości, zrozumieniu. Ta kwestia, obok aspektu finansowego, jest źródłem rozpadu wielu związków" - czytamy na łamach książki.
Źródła: "Ogarnij tarczycę. Jak odzyskać zdrowie i siły przy hashimoto i niedoczynności", "Wysokie Obcasy"
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl