Trwa ładowanie...
d3s43n1

Związki na odległość zbliżają

Związki na odległość pozwalają na wytworzenie większej bliskości duchowej i intymności między partnerami niż tradycyjne relacje - wynika z badania opublikowanego na łamach "Journal of Communication".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Związki na odległość zbliżają
(Thinkstockphotos)
d3s43n1

Związki na odległość pozwalają na wytworzenie większej bliskości duchowej i intymności między partnerami niż tradycyjne relacje - wynika z badania opublikowanego na łamach "Journal of Communication". Naukowcy z City University of Hong Kong (Chiny) i Cornell University (USA) przekonują, że duży dystans fizyczny dzielący zakochanych może nieść ze sobą pozytywne następstwa, gdyż sprzyja regularnej i głębokiej komunikacji oraz budowaniu silnych więzi międzyludzkich.

Badacze zapytali pary będące w związkach na odległość oraz tworzące tradycyjną relację o ich codzienne interakcje i stosowane środki komunikacji: osobiste spotkania, rozmowy telefoniczne i pogawędki z użyciem kamerki internetowej, a także wysyłane sms-y i maile.

Okazało się, że partnerzy żyjący w związkach na odległość chętniej odkrywali się przed sobą podczas rozmów, a także byli skłonni do idealizowania postępowania ukochanej osoby. Owe zachowania prowadziły do poczucia większej intymności i bliskości duchowej.

d3s43n1

Tendencje te były bardziej widoczne u partnerów, którzy często komunikowali się ze sobą za pomocą wiadomości tekstowych, ponieważ wkładali oni więcej wysiłku w pokonanie ograniczeń nakładanych przez ten rodzaj środka komunikacji.

Dotychczas badania nad związkami na odległość skupiały się na radzeniu sobie z problemami, jakie mogą wystąpić w tego rodzaju relacjach. Niniejsze badanie pokazuje jednak, że takie związki nie zawsze muszą być problematyczne.

"Pary żyjące w związkach na odległość bardziej się starają niż znajdujący się blisko siebie partnerzy, gdy chodzi o komunikowanie uczucia i bliskości, a ich wysiłki opłacają się" - komentuje Crystal Jiang, współautorka badania.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Nie chcesz zdrady - zacznij rozmawiać!*

* Kłótnie o finanse mogą zwiastować rozwód*

* Istnieje sposób na perfekcyjne małżeństwo?*

d3s43n1

Podziel się opinią

Share
d3s43n1
d3s43n1