FitnessZwierzęta domowe a zarazki

Zwierzęta domowe a zarazki

Posiadając w domu zwierzęta musimy pamiętać, że prócz tego, że są to nasze kochane pupile, to w dodatku mogą roznosić groźne dla naszego zdrowia zarazki. Nasze domowe zwierzaki takie jak koty, psy, szczury, papugi itp. są często nosicielami niebezpiecznych bakterii i pasożytów.

Zwierzęta domowe a zarazki
Źródło zdjęć: © WP.PL

30.08.2010 | aktual.: 08.09.2010 14:39

Posiadając w domu zwierzęta musimy pamiętać, że prócz tego, że są to nasze kochane pupile, to w dodatku mogą roznosić groźne dla naszego zdrowia zarazki. Nasze domowe zwierzaki takie jak koty, psy, szczury, papugi itp. są często nosicielami niebezpiecznych bakterii i pasożytów. Choroby, którymi możemy się zarazić przez kontakt ze zwierzętami to między innymi:

Toksokaroza, czyli inaczej mówiąc zakażenie glistami pochodzenia zwierzęcego, na które najbardziej narażone są dzieci. Jaja glist wydalane są z psim albo kocim kałem i są obecne w piasku, ale mogą znajdować się też na nieumytych warzywach, które rosną w zanieczyszczonej ziemi. Objawy jakie towarzyszą tej chorobie są zazwyczaj niezauważalne np. podwyższona temperatura bądź osłabienie. Jednakże larwy mogą dotrzeć do wątroby, płuc albo oczu powodując ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Aby się przed tym uchronić należy zawsze dokładnie myć dłonie po zetknięciu się z ziemią albo brudnymi warzywami.

Ornitoza to przypadłość nazywana papuzią chorobą, którą można zarazić się od egzotycznych ptaków, nie tylko od papug. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie kurzu zawierającego bakterie, które są obecne w odchodach i na piórach ptaków. Choroba może wystąpić też po udziobaniu przez zakażonego ptaka. Infekcja przypomina zapalenie płuc.

Szczurza gorączka wywołana jest przez bakterie, których nosicielami są zdrowe szczury. Zakażenie występuje gdy dojdzie do ukąszenia przez tego gryzonia. Objawy choroby zależne są od bakterii, które się do tego przyczynią, a są to najczęściej bóle stawów, a po jakimś czasie choroba prowadzi do zapalenie wsierdzia bądź stanu zapalnego w miejscu ukąszenia, objawia się też obrzękiem pobliskich węzłów chłonnych, nawracającą gorączką i wysypką. Należy domagać się badania weterynaryjnego, gdy dokonujemy zakupu hodowlanych szczurów.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wzrosło również ryzyko zakażeń gronkowcem złocistym w wyniku pogryzienia przez psa czy kota. Pomimo tego, że gronkowiec złocisty nie jest szczepem bakterii, który lubi atakować zwierzęta, to zauważono wzrost takich zakażeń. Autorzy przeprowadzający badania dostrzegli, że domowe zwierzaki zazwyczaj zarażają się od swoich właścicieli i błyskawicznie przenoszą chorobę dalej.

Wiele osób, które maja w domu zwierzęta nie zdaje sobie sprawy, że ich przyjaciele są roznosicielami wielu bakterii niebezpiecznych dla zdrowia. Pamiętajmy o tym i otoczmy szczególną uwagą zwłaszcza nasze pociechy bawiące się ze zwierzakami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)