GotowaniePrzepisyŻywienie małego dziecka bez tajemnic

Żywienie małego dziecka bez tajemnic

Żywienie małego dziecka bez tajemnic
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.12.2018 14:33

Czy wiesz, że aż 61% niemowląt ma rozszerzaną dietę przedwcześnie, niezgodnie z zaleceniami ekspertów? Co więcej, większość polskich dzieci po 1. roku życia spożywa posiłki dosalane i dosładzane, u 94% występują niedobory witaminy D, a u 42% wapnia . Często błędy w żywieniu dzieci mogą wynikać z niewiedzy lub dezorientacji opiekunów. Bywa, że w natłoku rekomendacji i wytycznych dotyczących prawidłowej diety trudno jest się im odnaleźć.

Czy istnieje zatem narzędzie, które łączy aktualne i wiarygodne zalecenia dotyczące komponowania diety niemowląt i małych dzieci? Teraz już tak!

Teoria vs praktyka

Właściwe odżywianie dziecka ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju, a także zdrowia młodego organizmu – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Prawidłowa dieta jest szczególnie istotna w najważniejszym okresie życia malucha, czyli 1000 pierwszych dni, liczonym już od poczęcia.

W początkowym okresie życia kształtują się nawyki i preferencje żywieniowe, które mogą utrwalić się na kolejne lata. Buduje się także odporność i rozwijają się narządy oraz układy w młodym organizmie.

Na to wszystko wpływa właśnie odpowiednia dieta. Ale co to w praktyce znaczy? Rodzic staje przed dzieckiem z miseczką w ręku i często nie wie, co jest właściwe dla malucha, a co może być dla niego nieodpowiednie. Wyniki badań pokazują, że wciąż istnieje potrzeba edukacji rodziców i opiekunów w tym zakresie.

„Z badań[1] wynika, że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń. Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, a w ich jadłospisie za szybko pojawiają się posiłki stołu rodzinnego, skomponowane według złych nawyków opiekunów, z dodatkiem soli, cukru.

W 2.-3. roku życia walczymy z dietą niedoborową w wapń, witaminę D, składniki kluczowe do wzrostu w tym okresie, a co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała” – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, Kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Pomoc pilnie potrzebna

Najważniejsze wątpliwości wyjaśniane są podczas wizyty u lekarza pediatry. Mama zwykle ma dużo różnych pytań: o higienę, pielęgnację, spokojny sen, suplementację witamin, szczepienia – pada wtedy również pytanie o żywienie. W gabinecie lekarskim wszystko jednak wydaje się oczywiste. Chwilę później mama staje w kuchni albo w sklepie między półkami i tak naprawdę nie wie, co podać maluszkowi. To, co w teorii wydawało się proste, w praktyce już takie nie jest. I tu właśnie z pomocą przychodzi zupełnie nowe narzędzie, pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”.

„Kalendarz żywienia w 1000 pierwszych dni to narzędzie niezbędne dla rodziców i opiekunów dzieci od urodzenia do 3. roku życia. Kalendarz zawiera zbiór kluczowych informacji o żywieniu dzieci, które udało się zebrać w jednym miejscu i przede wszystkim uporządkować. Unikalność tego materiału polega na tym, że w jednym dokumencie udało się połączyć zalecenia dla niemowląt i dla dzieci po 1. roku życia. To przełom w sposobie prezentacji zasad żywienia dla najmłodszych” – wskazuje prof. dr hab. n. med. Piotr Socha.

Narzędzie w interaktywnej wersji jest dostępne na:https://1000dni.pl/kalendarz-zywienia.

[1] Tamże.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także