WP
Materiał Partnera
Smaki

Żywienie małego dziecka bez tajemnic

Czy wiesz, że aż 61% niemowląt ma rozszerzaną dietę przedwcześnie, niezgodnie z zaleceniami ekspertów? Co więcej, większość polskich dzieci po 1. roku życia spożywa posiłki dosalane i dosładzane, u 94% występują niedobory witaminy D, a u 42% wapnia . Często błędy w żywieniu dzieci mogą wynikać z niewiedzy lub dezorientacji opiekunów. Bywa, że w natłoku rekomendacji i wytycznych dotyczących prawidłowej diety trudno jest się im odnaleźć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznaj nowe narzędzie łączące zalecenia ekspertów
Poznaj nowe narzędzie łączące zalecenia ekspertów (Materiały prasowe)
WP

Czy istnieje zatem narzędzie, które łączy aktualne i wiarygodne zalecenia dotyczące komponowania diety niemowląt i małych dzieci? Teraz już tak!

Teoria vs praktyka

Właściwe odżywianie dziecka ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju, a także zdrowia młodego organizmu – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Prawidłowa dieta jest szczególnie istotna w najważniejszym okresie życia malucha, czyli 1000 pierwszych dni, liczonym już od poczęcia.

WP

W początkowym okresie życia kształtują się nawyki i preferencje żywieniowe, które mogą utrwalić się na kolejne lata. Buduje się także odporność i rozwijają się narządy oraz układy w młodym organizmie.

Na to wszystko wpływa właśnie odpowiednia dieta. Ale co to w praktyce znaczy? Rodzic staje przed dzieckiem z miseczką w ręku i często nie wie, co jest właściwe dla malucha, a co może być dla niego nieodpowiednie. Wyniki badań pokazują, że wciąż istnieje potrzeba edukacji rodziców i opiekunów w tym zakresie.

„Z badań[1] wynika, że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń. Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, a w ich jadłospisie za szybko pojawiają się posiłki stołu rodzinnego, skomponowane według złych nawyków opiekunów, z dodatkiem soli, cukru.

W 2.-3. roku życia walczymy z dietą niedoborową w wapń, witaminę D, składniki kluczowe do wzrostu w tym okresie, a co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała” – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, Kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

WP

Pomoc pilnie potrzebna

Najważniejsze wątpliwości wyjaśniane są podczas wizyty u lekarza pediatry. Mama zwykle ma dużo różnych pytań: o higienę, pielęgnację, spokojny sen, suplementację witamin, szczepienia – pada wtedy również pytanie o żywienie. W gabinecie lekarskim wszystko jednak wydaje się oczywiste. Chwilę później mama staje w kuchni albo w sklepie między półkami i tak naprawdę nie wie, co podać maluszkowi. To, co w teorii wydawało się proste, w praktyce już takie nie jest. I tu właśnie z pomocą przychodzi zupełnie nowe narzędzie, pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”.

„Kalendarz żywienia w 1000 pierwszych dni to narzędzie niezbędne dla rodziców i opiekunów dzieci od urodzenia do 3. roku życia. Kalendarz zawiera zbiór kluczowych informacji o żywieniu dzieci, które udało się zebrać w jednym miejscu i przede wszystkim uporządkować. Unikalność tego materiału polega na tym, że w jednym dokumencie udało się połączyć zalecenia dla niemowląt i dla dzieci po 1. roku życia. To przełom w sposobie prezentacji zasad żywienia dla najmłodszych” – wskazuje prof. dr hab. n. med. Piotr Socha.

Narzędzie w interaktywnej wersji jest dostępne na:https://1000dni.pl/kalendarz-zywienia.

WP

[1] Tamże.

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP