Blisko ludzi1 września. Kartka z kalendarza

1 września. Kartka z kalendarza

Z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, redakcja "Kobiety" WP postanowiła przypomnieć postać Marii Wittek ps. "Mira" - kawalera orderu Virtuti Militari oraz pierwszej Polki, która awansowała na stopień generała Wojska Polskiego.

1 września. Kartka z kalendarza
Źródło zdjęć: © naszemiasto.pl

01.09.2018 11:08

Maria Wittek urodziła się 16 sierpnia 1899 roku we wsi Trębki w powiecie gostyńskim na Mazowszu. Od 1917 roku należała do Polskiej Organizacji Wojskowej. Służbę w Wojsku Polskim zaczęła w grudniu 1919 roku. W 1920 Maria wzięła udział w obronie Lwowa. W uznaniu za heroiczne zasługi w obronie miasta, jako jedna z wielu walczących została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Przed wybuchem II WŚ zaangażowała się w organizację przeszkolenia wojskowego kobiet. To, między innymi, dzięki jej aktywności, władze II RP szacowały gotowość bojową nawet 700 tys. Polek. Jak wspominała działająca w Kobiecych Batalionach Pomocniczej Służby Wojskowej Janina Sikorska, Maria Wittek nauczyła kobiety służby ojczyźnie w czasie pokoju i na wypadek wojny. Dzięki temu, od pierwszych dni okupacji w konspiracji znalazło się tak dużo kobiet przeszkolonych, odważnych i ofiarnych.

W czasie II Wojny Światowej stała na czele Wojskowej Służby Kobiet w Armii Krajowej. W 1939 roku uczestniczyła w drugiej obronie Lwowa, a po upadku miasta przedostała się Warszawy, gdzie z rozkazu gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego objęła kierownictwo nad zakonspirowaną komórką Służby Zwycięstwu Polski o kryptonimie "Spółdzielnia". Jej zadaniem była pomoc w organizacji i obsadzie sieci łączności SZP. Z czasem jej mieszkanie w warszawskim domu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek przy ul. Wiślanej 1 (dawniej Gęsiej 1) stało się jednym z kluczowych miejsc dla konspirantów.

Po upadku powstania wydostała się z miasta wraz z ludnością cywilną. Po wojnie współtworzyła konspirację antysowiecką "Nie"- "Niepodległość". W 1948 r., Maria Wittek została aresztowana i osadzona w więzieniu przez władze PRLu. Po wyjściu na wolność zatrudniła się jako kioskarka "Ruchu", żyjąc za skromną pensję.

W wolnej Polsce otrzymała nominację na generała brygady. Stopień został jej przyznany 3 maja 1991 roku. Odznaczono ją dwukrotnie Krzyżem Wojennym Orderu Virtuti Militari, a także Krzyżem Niepodległości z Mieczamijako uhonorowanie jej aktywności wojennej i niepodległościowej w latach 1920 i 1939-1945.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)