Trwa ładowanie...

1 września. Kartka z kalendarza

Z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, redakcja "Kobiety" WP postanowiła przypomnieć postać Marii Wittek ps. "Mira" - kawalera orderu Virtuti Militari oraz pierwszej Polki, która awansowała na stopień generała Wojska Polskiego.
Share
Maria Wittek to pierwsza kobieta ze stopniem generała
Maria Wittek to pierwsza kobieta ze stopniem generałaŹródło: naszemiasto.pl
dq5oxnz

Maria Wittek urodziła się 16 sierpnia 1899 roku we wsi Trębki w powiecie gostyńskim na Mazowszu. Od 1917 roku należała do Polskiej Organizacji Wojskowej. Służbę w Wojsku Polskim zaczęła w grudniu 1919 roku. W 1920 Maria wzięła udział w obronie Lwowa. W uznaniu za heroiczne zasługi w obronie miasta, jako jedna z wielu walczących została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Przed wybuchem II WŚ zaangażowała się w organizację przeszkolenia wojskowego kobiet. To, między innymi, dzięki jej aktywności, władze II RP szacowały gotowość bojową nawet 700 tys. Polek. Jak wspominała działająca w Kobiecych Batalionach Pomocniczej Służby Wojskowej Janina Sikorska, Maria Wittek nauczyła kobiety służby ojczyźnie w czasie pokoju i na wypadek wojny. Dzięki temu, od pierwszych dni okupacji w konspiracji znalazło się tak dużo kobiet przeszkolonych, odważnych i ofiarnych.

W czasie II Wojny Światowej stała na czele Wojskowej Służby Kobiet w Armii Krajowej. W 1939 roku uczestniczyła w drugiej obronie Lwowa, a po upadku miasta przedostała się Warszawy, gdzie z rozkazu gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego objęła kierownictwo nad zakonspirowaną komórką Służby Zwycięstwu Polski o kryptonimie "Spółdzielnia". Jej zadaniem była pomoc w organizacji i obsadzie sieci łączności SZP. Z czasem jej mieszkanie w warszawskim domu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek przy ul. Wiślanej 1 (dawniej Gęsiej 1) stało się jednym z kluczowych miejsc dla konspirantów.

dq5oxnz

Po upadku powstania wydostała się z miasta wraz z ludnością cywilną. Po wojnie współtworzyła konspirację antysowiecką "Nie"- "Niepodległość". W 1948 r., Maria Wittek została aresztowana i osadzona w więzieniu przez władze PRLu. Po wyjściu na wolność zatrudniła się jako kioskarka "Ruchu", żyjąc za skromną pensję.

W wolnej Polsce otrzymała nominację na generała brygady. Stopień został jej przyznany 3 maja 1991 roku. Odznaczono ją dwukrotnie Krzyżem Wojennym Orderu Virtuti Militari, a także Krzyżem Niepodległości z Mieczamijako uhonorowanie jej aktywności wojennej i niepodległościowej w latach 1920 i 1939-1945.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dq5oxnz

Podziel się opinią

Share
dq5oxnz
dq5oxnz