Blisko ludzi10 najlepszych książek o modzie na lato

10 najlepszych książek o modzie na lato

10 najlepszych książek o modzie na lato
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

20.07.2015 08:21, aktual.: 20.07.2015 11:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wakacje to idealny czas na to, aby nadrobić książkowe zaległości. Dla wszystkich miłośników mody, świata elegancji i inspirujących postaci z tej branży, przygotowaliśmy przegląd 10 tytułów, które naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce. Znajdziecie wśród nich zarówno biografie projektantów i redaktorów, poradniki dotyczące tego jak zaistnieć i przebić się w bezlitosnej modowej rzeczywistości, poznacie również pilnie strzeżone sekrety i tajemnice zza kulis. Miłej lektury!

Wakacje to idealny czas na to, aby nadrobić książkowe zaległości. Dla wszystkich miłośników mody, świata elegancji i inspirujących postaci z tej branży, przygotowaliśmy przegląd 10 tytułów, które naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce. Znajdziecie wśród nich zarówno biografie projektantów i redaktorów, poradniki dotyczące tego jak zaistnieć i przebić się w bezlitosnej modowej rzeczywistości, poznacie również pilnie strzeżone sekrety i tajemnice zza kulis. Miłej lektury!

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35435/slajd1.jpeg #source=(fot. zdjęcie producenta)

))

1. Sophia Amoruso „Girl Boss”

Nigdy nie pracowała na etacie, zawsze miała świetne wyczucie stylu i pasję do mody, która ostatecznie poprowadziła ją do rzucenia szkoły. Sophia Amoruso, bo o niej mowa, to nazywana „najseksowniejszą prezes świata”, założycielka i była dyrektor zarządzająca popularnego na całym świecie sklepu internetowego Nasty Gal (zrezygnowała z tej funkcji w styczniu tego roku). Rezygnując ze sklepów stacjonarnych, a standardowe działania marketingowe zastępując bazą lojalnych fanów i złożoną aktywnością w social media, stworzyła internetowe modowe imperium warte 240 milionów dolarów. W swojej książce bierze pod lupę prawdziwe znaczenie tytułu #Szefowej i radzi, jak osiągnąć sukces pozostając sobą.

2. Frances Corner „Why Fashion Matters”

Książka Frances Corner z London College of Fashion to bezsprzecznie pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych lub wiążących swą przyszłość z modą. „Moda ma znaczenie. Dla ekonomii, społeczeństwa i każdego z nas z osobna. To, co nosimy, mówi o tym kim jesteśmy i kim chcemy być szybciej niż cokolwiek innego. Moda jest jednocześnie najbardziej bezpośrednią i intymną formą ekspresji własnego ‘ja’”, Corner pisze we wstępie swojej książki. Bazuje ona na 101 spostrzeżeniach dotyczących branży mody, jej sprzecznościach, powiązaniach wysokiej technologii ze stylem eko, ponadczasowego stylu i zjawiska „fast fashion”, czy też konsumpcji i idei zrównoważonego rozwoju.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35435/slajd2.jpeg #source=(fot. zdjęcie producenta)

))

3. Grace Coddington „Grace: a memoir”

Grace Coddington, była modelka, a obecnie dyrektor kreatywna amerykańskiego „Vogue’a", do momentu, w którym światło dzienne ujrzał film dokumentalny „The September Issue”, pozostawała niejako w cieniu, kreując magazyn z drugiego planu. Jest jedną z najbardziej znanych stylistek i chyba najbardziej zaufaną osobą Anny Wintour (mimo że dość często się ze sobą nie zgadzają). Jej autobiografia to przede wszystkim kronika dokumentująca jej pracę – najpierw jako modelki, później jako redaktora. Pojawiają się tu także wątki dotyczące największych nazwisk świata mody, z którymi przyszło jej współpracować (m.in. Calvina Kleina, Bruce’a Webera czy Naomi Campbell) oraz spraw osobistych – z autobiografii Coddington dowiecie się m.in. w jakich okolicznościach zmarła jej siostra oraz że Anna Wintour wcale nie jest taka zła, jak wzorowana na niej bohaterka filmu „Diabeł ubiera się u Prady”. Dodatkowo, każdy rozdział opatrzony jest uroczymi rysunkami autorstwa Grace. Autobiografia dyrektor kreatywnej Vogue’a to pozycja
obowiązkowa dla każdego miłośnika mody. Polecamy!

4. Alexa Chung „It”

To pierwsza książka modelki, prezenterki i brytyjskiej „it-girl”, której styl inspiruje rzesze kobiet na całym świecie. To nie tylko poradnik dotyczący ubierania się. To zbiór luźno powiązanych ze sobą tekstów dotyczących świata mody i show biznesu, osobistych rysunków Brytyjki, wycinków z gazet i zdjęć, znalazło się nawet miejsce na fragmenty pisanego przez nią w dzieciństwie pamiętnika. Mimo że książka Chung jest bardzo osobista, sama autorka nie chce, by określać ją mianem autobiografii. „To nie jest autobiografia. To książka o tym, jak żyję”. A któż nie chciałby żyć jak Alexa Chung?

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35435/slajd3.jpeg #source=(fot. zdjęcie producenta)

))

5. Kelly Cutrone „If you have to cry, go outside”

Kelly Cutrone to amerykańska publicystka i osobowość telewizyjna, znana chociażby z emitowanego przez stację MTV reality show „Wzgórza Hollywood”. Jako właścicielka firmy PR-owej „People’s Revolution”, która produkowała pokazy takich marek jak Jeremy Scott, Thierry Mugler, Vivienne Westwood czy Valentino, świat mody zna od podszewki i jak nikt inny zna obezwładniającą niekiedy presję czasu panującą w tym biznesie. W swojej książce o wymownym tytule „ If you have to cry, go outside” Cutrone pisze o swoim doświadczeniu w branży modowej oraz wzlotach i upadkach bez jakiegokolwiek słodzenia czy ubarwiania. Radzi także jak przebić się w świecie mody i co ważniejsze, jak dotrzeć i utrzymać się na szczycie.

6. Diana Vreeland „DV”

Diana Vreeland – legendarna redaktorka mody, naczelna „Harper’s Bazaar" i „Vogue’a", konsultantka Costume Institute of the Metropolitan Museum of Art, ikona, której styl przez lata inspirował miliony. Autobiografia, którą napisała pięć lat przed śmiercią, w 1984 roku, to nie tylko niezwykły życiorys (który swoją drogą został także udokumentowany w poświęconym jej filmie „The eye has to travel”). To także zapis ogromnej pasji i miłości do mody, które sprawiły, że Vreeland wywarła ogromny wpływ na branżę i stała się synonimem dziennikarstwa modowego na najwyższym poziomie. Pozycja obowiązkowa!

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35435/slajd4.jpeg #source=(fot. zdjęcie producenta)

))

7. Lelievre Marie-Dominique „Yves Saint Laurent. Niegrzeczny chłopiec”

Biografia Yves Saint Laurenta autorstwa francuskiej dziennikarki Lelievre Marie-Dominique to słodko-gorzka historia, w której niezwykły talent, wrażliwość i sukces przeplata się ze światem najbardziej skrytych i destrukcyjnych miejsc ludzkiej duszy, siłą uzależnienia i chorobliwymi lękami. Autorka kreśli portret wielkiego kreatora targanego burzliwym życiem zawodowym i prywatnym. Udało jej się zebrać wypowiedzi ponad 50 osób, dzięki którym w możliwie najbardziej rzetelny i wiarygodny sposób była w stanie zrozumieć projektanta i pokazać go czytelnikom od strony, od jakiej znali go nieliczni.

8. Kirstie Clements "Vogue. Za kulisami świata mody"

Kirstie Clements to była redaktor naczelna australijskiej edycji „Vogue’a", która po 13 latach pracy na tym stanowisku została nagle i bezceremonialnie zwolniona. Branżę mody zna od podszewki, w swojej książce opisuje brzydką prawdę jaka kryje się za pełnym blichtru i przepychu wizerunkiem. Świat mody jawi się tu jako bezwzględny i okrutny, w którym ofiarą padają dążące za wszelką cenę do sukcesu modelki, pełne ambicji i zawodowych aspiracji stylistki i młode redaktorki. Ideały nie istnieją – jeśli macie więc ochotę raz na zawsze zerwać z dotychczasowym i idealistycznym wyobrażeniem świata mody, to lektura dla was!

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35435/slajd5.jpeg #source=(fot. zdjęcie producenta)

))

9. „Bądź Paryżanką, gdziekolwiek jesteś”

Niewymuszony styl i elegancja Francuzek znana jest na całym świecie. Napisana przez cztery przyjaciółki książka to zbiór oryginalnych porad i spostrzeżeń dotyczących iście paryskiego stylu życia oraz tego, co współcześnie oznacza bycie paryżanką. Autorki rozprawiają się ze stereotypami, opisują najśmieszniejsze wpadki i definiują „paryski szyk”. Wszystko to z dużą dozą niewymuszonego humoru i błyskotliwego języka – super!

10. „Teen Vogue: Praktyczne porady osób, które rządzą światem mody"

„Sukces według Teen Vogue” to zbiór praktycznych porad osób, które odgrywają znaczące role w świecie mody i są absolutnymi mistrzami w swojej dziedzinie. Jeśli marzy wam się kariera w modzie lub konkretnie wiążecie z nią swój przyszłość, w książce tej znajdziecie cenne wskazówki fotografów, projektantów, stylistów, modelek oraz młodych redaktorów, którzy talentem i ciężką pracę utorowali sobie drogę na szczyt.

Michalina Murawska
Miała zostać prawnikiem, została dziennikarzem. Absolwentka Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka mody od najmłodszych lata – jej mama twierdzi, że już jako małe dziecko wyrywała i całowała strony z „Burdy”. Bez pamięci zakochana w Nowym Jorku, marzy jej się skromny loft w East Village. Uzależniona od Instagrama i masła orzechowego, wierna fanka wczesnego Allena, Bukowskiego i amerykańskiego hip-hopu. Lubi łamać zasady, więc swojego psa nazywa damskim imieniem.

Źródło artykułu:Fashion Post
modarelaksksiążki