Ciało kobiety zmienia się nieustannie. Przemiany przypominają pory roku. Wiosenny wzrost, letnia płodność, jesienne przekwitanie i zimowa starość. Każdy z tych okresów niesie ze sobą wiele pytań i wątpliwości. Jednak z biegiem lat coraz trudniej przychodzi ich zadawanie. Naiwną, szczerą ciekawość zastępuje lęk i zawstydzenie. Tymczasem starzenie się, jest tak samo naturalnym okresem życia, jak wszystkie inne. Warto szukać wiedzy na temat tego, co dzieje się z naszym ciałem i psychiką.
Ciało kobiety zmienia się nieustannie. Przemiany przypominają pory roku. Wiosenny wzrost, letnia płodność, jesienne przekwitanie i zimowa starość. Każdy z tych okresów niesie ze sobą wiele pytań i wątpliwości. Jednak z biegiem lat coraz trudniej przychodzi ich zadawanie. Naiwną, szczerą ciekawość zastępuje lęk i zawstydzenie. Tymczasem starzenie się, jest tak samo naturalnym okresem życia, jak wszystkie inne. Warto szukać wiedzy na temat tego, co dzieje się z naszym ciałem i psychiką.
Czy nadal jestem kobieca?
Kobiecość nie jest wypadkową wieku i nie wolno budować sobie samej sztucznych barier. Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego udowodnili, że spadki nastroju kobiet po menopauzie nie są związane z gospodarką hormonalną, a ich przyczyny leżą w psychice. Za stany depresyjne odpowiadają przełomowe wydarzenia, postępujące za sobą jak kostki domina. Dzieci wyprowadzają się z domu, pojawia się emerytura, zdarzają się choroby. Dodatkowym czynnikiem jest brak akceptacji dla swojego wieku i stanu, w jakim znajduje się własny organizm. Im szybciej zaakceptujemy swój wiek, tym więcej będziemy mieć z życia.
(eMKa/mtr), kobieta.wp.pl
Dlaczego stale tyję, a wcale nie jem więcej?
Metabolizm osób, które ukończyły 40. rok życia, jest wyraźnie zwolniony. Organizm nie potrzebuje już tak dużej ilości kalorii, nie jest w stanie sobie z nimi poradzić, co przekłada się na nadmiar tkanki tłuszczowej. To czas, by zacząć zwracać szczególną uwagę na pożywienie, ograniczyć ilość spożywanego cukru, wprowadzić do swojej diety więcej owoców i warzyw oraz ziołowe herbaty. Niezwykle ważne są różne formy aktywności fizycznej, które pozwalają na spalenie nadmiaru kalorii i jednocześnie dobrze wpływają na stan naszej psychiki.
Co się dzieje z moją pamięcią?
Strach przed demencją i chorobą Alzheimera sprawia, że każdy ujawniony problem z pamięcią może wywołać panikę. Wiadomo, że starzenie się kobiecego mózgu staje się odczuwalne około 50. roku życia. Kobiety w tym wieku dużo trudniej przyswajają wiedzę i ciężej idzie im nauka. Lekarze zalecają czytanie dużej liczby książek, rozwiązywanie krzyżówek i rozmaitych łamigłówek, co pozwala ćwiczyć umysł i opóźniać procesy jego starzenia. Najgorszym rozwiązaniem jest przesiadywanie przed telewizorem. Rozleniwiony umysł zaczyna bowiem funkcjonować coraz bardziej ślamazarnie. Warto pamiętać także, że kobiecy mózg bardzo źle reaguje na stres, który zdecydowanie przyspiesza jego starzenie.
Czy można opóźnić proces starzenia się organizmu?
Jakość życia zależy w znacznej mierze od właściwych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i odpowiednio długiego odpoczynku. Jedną z przyczyn starzenia są wolne rodniki, które wpływają na procesy degradacji DNA w naszych komórkach. Ludzki organizm potrafi bronić się przed wolnymi rodnikami poprzez wytwarzanie glutationu, który skutecznie zabezpiecza przed ich działaniem. Z upływem lat nasz organizm produkuje jednak coraz mniej tej substancji. W związku z tym niezwykle ważna staje się dieta, zawierająca odpowiednią ilość przeciwutleniaczy.
Czy seks pozostał jedynie we wspomnieniach?
Na życie seksualne mają wpływ nie tylko czynniki fizjologiczne, wynikające z hormonalnych przemian zachodzących w organizmie kobiety, ale również obciążenia psychiczne, spowodowane brakiem akceptacji nowej sytuacji. Wysuszona śluzówka pochwy, która przeszkadza podczas seksu i czyni go mało ekscytującym przeżyciem, jest w rzeczywistości jednym z mniej istotnych czynników. Decydujące znaczenie w przypadku chęci współżycia, ma stan emocjonalny. Odpowiednia równowaga duchowa rodzi potrzeby seksualne, niezależnie od poziomu estrogenów.
Czy moje ciało może być sprawne?
Wraz z dojrzałością zaczyna się zmniejszać liczba komórek, które tworzą kości. Stają się one delikatniejsze i bardziej podatne na rozmaite urazy. Pojawiają się też dolegliwości związane z układem krwionośnym. Warto zauważyć, że nasze mięśnie tracą siłę już po 30. roku życia. Utrzymanie pełnej sprawności wymaga od nas aktywnego stylu życia. Powinnyśmy o tym pomyśleć, zanim poczujemy pierwsze symptomy starzenia. Osoby, które od wczesnej młodości zażywały ruchu, biegały, pływały czy jeździły na rowerze, mają duże szanse na pełną sprawność fizyczną do późnej starości.
Jak opanować ciągłe zdenerwowanie?
Większość kobiet w okresie menopauzy boryka się z nadpobudliwością i zdenerwowaniem. Zmiany nastroju nie pozwalają im na normalne funkcjonowanie. Powodem są wahania hormonalne oraz brak akceptacji dla zachodzących w organizmie zmian. Najlepszym pomysłem jest zasięgnięcie porady psychologa czy też psychiatry. U sporej części pań nie obejdzie się bez środków farmakologicznych. Niestety zwykło się uważać wahania nastroju w tym okresie za coś normalnego i w związku z tym niewiele kobiet szuka fachowej pomocy medycznej.
* Polki nie lubią swoich piersi?*
Dlaczego nie dosięgam do pawlacza?
Problem może wydać się banalny, ale w rzeczywistości wcale takim nie jest. Nie wszyscy wiedzą, że po ukończeniu 40. roku życia nasz wzrost zmniejsza się co dekadę o ponad centymetr. Zwiększa się krzywizna kręgosłupa i elastyczność dysków. Procesy te są potęgowane przez osteoporozę. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości wapnia w codziennej diecie i regularne ćwiczenia rozciągające, które utrzymają cały układ kostny w dobrej kondycji.
Dlaczego coraz gorzej widzę?
Wzrok wyraźnie pogarsza się po czterdziestce. Pierwszym symptomem kłopotów są problemy z czytaniem, pisaniem SMSów i dokładnym widzeniem przedmiotów znajdujących się zbyt blisko. Starczowzroczność zwana bywa żartobliwie chorobą krótkich rąk. Zjawisko wynika ze zmniejszenia się elastyczności mięśni odpowiedzialnych za ostrość widzenia. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę i regularnie badać wzrok u okulisty. Rozwiązaniem są okulary progresywne, które korygują jednocześnie wady wzroku do bliży i do dali.
Czy medycyna może mi pomóc?
Przekwitanie i starzenie to nieuniknione procesy. Niestety wiele kobiet stara się nie dopuszczać do siebie myśli z tym związanych. Z tego powodu odrzucają również możliwość skorzystania z pomocy specjalistów, którzy mogliby przynieść im ulgę. Warto pamiętać, że menopauza i klimakterium wcale nie muszą wiązać się z przykrymi dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi. Współczesna medycyna dysponuje szerokimi możliwościami zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia także w tym okresie. Pierwszym krokiem musi być jednak akceptacja samej siebie.
(eMKa/mtr), kobieta.wp.pl