Uroda11 błędów w pielęgnacji paznokci

11 błędów w pielęgnacji paznokci

11 błędów w pielęgnacji paznokci

Nie sztuką jest pomalować paznokcie, sztuką jest o nie zadbać.

Nie sztuką jest pomalować paznokcie, sztuką jest o nie zadbać. Błędy w pielęgnacji paznokci skutkują bowiem nie tylko niezadowalającym efektem nakładania kolorowych lakierów, ale i rozmaitymi schorzeniami, w tym infekcjami, przebarwieniami czy rozwarstwianiem się płytki paznokcia.

Choć niektóre błędy mogą wydawać się nieszkodliwe, zebrane w całość mogą dać odpowiedź na pytanie, dlaczego manicure prezentuje się nie tak, jak powinien.

Oto najczęściej popełniane błędy i wskazówki dla kobiet chcącym im zaradzić.

MM/(MO)/WP Kobieta

1 / 11

Rezygnacja z bazy

Obraz

Wiele kobiet wciąż jest przekonanych, że między bazą a lakierem nawierzchniowym nie ma żadnej różnicy. Dlatego, o ile nie nakładają koloru bezpośrednio na płytkę paznokcia, używają jednego produktu zarówno przed malowaniem paznokci, jak i po nim.

Tymczasem zastosowanie odpowiedniej bazy pod lakier może przedłużyć trwałość kolorowego lakieru nawet o kilka dni.

Baza wyrównuje płytkę paznokcia i sprawia, że lakier dokładniej przywiera do płytki, czyli innymi słowy - stanowi pewnego rodzaju grunt.

2 / 11

Wycinanie skórek

Obraz
© Shutterstock

Sposób usuwania skórek przy paznokciach powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego od co najmniej kilku lat odradza się ich wycinanie. Skutkuje ono nie tylko możliwością skaleczeń i wystąpienia infekcji, ale i przyspieszaniem wzrostu skórek.

Obecnie najlepszą metodą jest odpychanie skórek specjalnym drewnianym patyczkiem, poprzedzone nałożeniem zmiękczającego preparatu. Jeśli takiego preparatu akurat nie posiadamy, skórki można odsunąć po wzięciu prysznicu.

3 / 11

Brudne narzędzia

Obraz
© Shutterstock

Niezbędne dla właściwej pielęgnacji paznokci jest również regularnie mycie wszystkich narzędzi - cążek, pilników, bloczków i innych.

Zanieczyszczeniom zapobiega także ich dokładne wysuszenie, co w zasadzie wyklucza trzymanie narzędzi do manicure w zamkniętej torbie. Do ich mycia nadają się zarówno mydła antybakteryjne, jak i środki do dezynfekcji, np. Barbicide.

4 / 11

Korzystanie z fotela do pedicure

Obraz
© Shutterstock

Często to, co jest dla klientek wygodne, obraca się przeciwko nim. Fotele do pedicure z pewnością zapewniają relaks i czynią wizytę w gabinecie znacznie przyjemniejszą.

Niestety w wielu salonach królują fotele starszej generacji z dyszami i wewnętrznymi rurkami, które trudno wyczyścić. Gromadzenie się w nich bakterii powoduje, że do wanny napływa brudna woda, mogąca przyczynić się do schorzeń stóp.

5 / 11

Nakładanie grubych warstw lakieru

Obraz
© Shutterstock

To, co może wydawać się nam sposobem na dobre krycie, wbrew pozorom przyczynia się do powstawania smug i mało estetycznych draśnięć.

Grube warstwy kolorowego lakieru schną bowiem dużo dłużej. Czasami, w przypadku niektórych pigmentów, zamiast dwóch warstw lepiej nałożyć trzy lub cztery cienkie, które wyschną szybciej, a przy tym lepiej pokryją paznokieć.

6 / 11

Wstrząsanie butelki z lakierem

Obraz
© Shutterstock

Energiczne wstrząsanie butelką powoduje, że zatrzymuje się w niej powietrze. Efekt? Bąbelki, które potrafią skutecznie zniweczyć pracę nad starannym manicure.

Niewłaściwe jest również mieszanie, a raczej wręcz "pompowanie" lakieru pędzelkiem - przynosi ono taki sam skutek. Lakier wystarczy wymieszać rolując butelkę w dłoniach.

7 / 11

Malowanie paznokci w gorącym lub wilgotnym pomieszczeniu

Obraz
© Shutterstock

Nie bez powodu mawia się, że paznokci nie maluje się podczas burzy. Zbyt ciepłe i wilgotne powietrze powoduje bowiem, że schnie on znacznie dłużej.

Nałożenie kolejnej warstwy skutkuje wówczas smugami. Lakier najlepiej nakładać w suchym i stosunkowo chłodnym miejscu. To by wyjaśniało, dlaczego latem często paznokcie lepiej wyglądają po wyjściu z gabinetu kosmetycznego niż po pomalowaniu w domu.

8 / 11

Rezygnacja z bazy

Obraz
© Shutterstock

Czasami nie ma wyjścia - szybkoschnący lakier jest jedynym wyjściem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wiele takich produktów nie tylko szybko schnie, ale przede wszystkim wysusza płytkę paznokcia.

Jeśli jednak preferujemy wyłącznie lakiery szybkoschnące, powinniśmy pomyśleć także o nawilżającym olejku do skórek i paznokci, który można nakładać zarówno na naturalną płytkę paznokcia, jak i po jej pomalowaniu.

9 / 11

Piłowanie paznokci w dwóch kierunkach

Obraz

Dla stanu paznokci oraz efektu zabiegu manicure znaczenie ma nie tylko to, jakim pilnikiem skracamy paznokcie, ale i to, jak je piłujemy.

Często, by przyspieszyć skracanie, piłujemy je w dwóch kierunkach, tymczasem płytkę należy piłować tylko w jednym. W przeciwnym wypadku doprowadzimy do pęknięć i rozwarstwiania się paznokci.

10 / 11

Suszenie paznokci w lampie UV

Obraz
© Shutterstock

To kolejny dowód na to, że w pielęgnacji paznokci pośpiech nie popłaca.

Lampy UV działają na ręce tak, jak solarium na ciało - przyspieszają ich starzenie. By skrócić czas wysychania lakieru, można użyć jednego z wielu dostępnych w drogeriach olejków do skórek lub przyspieszaczy w formie płynnego preparatu bądź sprayu.

11 / 11

Mycie naczyń i włosów w gorącej wodzie

Obraz
© Shutterstock

Wrogiem udanego zabiegu manicure jest także zbyt szybkie branie gorącej kąpieli czy mycie naczyń lub włosów. Przed zanurzeniem paznokci w ciepłej wodzie najlepiej odczekać sześć godzin.

Warto też pamiętać o rękawicach do zmywania naczyń i myciu włosów wodą o średniej temperaturze.

MM/(MO)/WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)