11 mln Polaków jest "zmęczonych cały czas". Doświadczają TATT
Śpicie 8 godzin dziennie, a i tak jesteście zmęczeni? Być może też należycie do grupy osób "zmęczonych cały czas".
19.09.2018 | aktual.: 19.09.2018 19:14
W Polsce uczucie wyczerpania deklaruje 11 mln pracujących zawodowo osób. Przynajmniej u 100 tys. z nich można rozpoznać chorobę, zwaną zespołem chronicznego zmęczenia. Jak podaje BBC Focus, angielscy lekarze, wymyślili inny termin – zmęczeni cały czas (tired all the time – TATT). Na czym polega problem i jak mu przeciwdziałać? Przeczytaj wyjaśnienie.
**Weekendowy jet lag**
W tygodniu przyzwyczajamy się do porannego wstawania, dlatego podczas weekendów chętnie wylegujemy się w łóżku i staramy się nadrobić zaległości. Niestety, w ten sposób rozregulowujemy zegar biologiczny. Potocznie możemy to nazwać tzw. weekendowym jet lagiem. Objawami są: zmęczenie i ospałość. Z badań przeprowadzonych w ramach Sleep and Health Research Program na Uniwersytecie w Arizonie wynika, że każda godzina opóźnienia rytmu dobowego, między dniem roboczym a weekendem, zwiększa ryzyko chorób serca o 11 proc.
Rada:
Staraj się utrzymać ten sam rytm snu zarówno przez cały tydzień, jak i w weekend. Nie zarywaj nocy, a potem nie śpij do 12. Obecnie na rynku są nawet specjalne aplikacje na smartfony, które monitorują twój sen.
**Siedzący tryb życia**
Kiedy siedzimy przez 8 godzin za biurkiem, a następnie wracamy do domu i leżymy na kanapie, to zaczyna się poważny problem. Osoby, które regularnie ćwiczą rzadziej skarżą się na zmęczenie. Zdaniem naukowców uprawianie sportu pozytywnie wpływa na nasz zegar biologiczny.
Rada:
Spróbuj dostosować aktywność fizyczną, która odpowiada twojemu trybowi życia. Możesz na przykład zamienić środek transportu do pracy: zamiast jazdy samochodem, wybrać rower. Staraj się też dużo spacerować, jeśli nie masz czasu na siłownię.
Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i sztuczne światło
Nasi przodkowie dużo czasu spędzali na świeżym powietrzu. Natomiast my przez większość doby siedzimy w zamkniętym pomieszczeniu ze sztucznym światłem. Sprzyja to, m.in. pogorszeniu nastroju. Organizm również rozregulowuje sztuczne oświetlenie, zwłaszcza niebieski blask emitowany przez ekrany komputerów i wyświetlacze smartfonów.
*Rada: *
Powinniśmy wychodzić na dwór co kilka godzin. W ten sposób "przewietrzysz" umysł i odpoczniesz od pracy. Dlatego zamiast spożywania posiłku przy biurku, wybierz lunch na mieście.
Nieprawidłowa dieta i używki
Przede wszystkim spożywamy za dużo cukru. Słodycze, czyli łatwo przyswajalne węglowodany dają nam nam "energetycznego kopa", ale po nim szybko przychodzi spadek poziomu cukru i poczucie zmęczenia. Naukowcy z Johns Hopkins Medical School twierdzą, że kawa pozwala utrzymać normalny poziom koncentracji, ale odstawienie jej prowadzi do pogorszenia. Alkohol również przyczynia się do poczucia zmęczenia. Odwadnia organizm, a także zaburza nasz sen.
*Rada: *
Unikaj picia alkoholu "na lepszy sen", bo choć ułatwia zasypianie, to w efekcie budzisz się bardziej zmęczony. Dietetycy zalecają urozmaicony jadłospis, który jest bogaty w produkty roślinne, nie powodujące gwałtownych skoków cukru.
Stres
Ciągłe życie w stresie sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni. Udowadniają to badania prowadzone przez Instytut Neurologii Uniwersytetu Texas A&M. Okazuje się, że mózg musi dzielić swoje zasoby. Kiedy mamy trudne ćwiczenia umysłowe, organizm szybciej się wyczerpuje. Poczucie zmęczenia i kłopoty ze snem są też bardzo silnie powiązane z lękiem i depresją.
*Rada: *
Medytacja i ćwiczenia relaksacyjne to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby w dłuższej perspektywie zmniejszyć poziom stresu. Uporządkuj swoje otoczenie oraz zajmuj się jedną rzeczą, wtedy poświęcisz jej najwięcej uwagi i zrobisz ją szybciej oraz lepiej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl