FitnessIle godzin snu potrzebujemy? Oto 10 faktów i mitów o spaniu

Ile godzin snu potrzebujemy? Oto 10 faktów i mitów o spaniu

Nie trzeba spać osiem godzin, aby następnego dnia być rześkim i wypoczętym. To tylko jedna z porad, których w internecie jest mnóstwo. Ekspert do snu apeluje, abyśmy nie wierzyli we wszystko co przeczytamy. - To wszystko zależy od naszego organizmu - mówi doktor.

Ile godzin snu potrzebujemy? Oto 10 faktów i mitów o spaniu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Monika Katarzyna Krupska

08.02.2018 | aktual.: 09.02.2018 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z mitami na temat snu postanowił rozprawić się dr Neil Stanley. Na łamach "Independent" wypunktował, co powinniśmy wziąć do serca, a w co nie należy wierzyć.

*Należy spać osiem godzin *
- Spanie możemy porównać do wzrostu. Mam na myśli, że to nie zależy od nas, bo każdy jest inny. To ile urośniemy, czy ile snu potrzebujemy zapisane jest w naszychgenach – stwierdza Stanley, obalając ośmiogodzinną potrzebę snu. – Potrzebna ilość snu to taka, która pozwala ci być czujnym i skupionym pod koniec dnia – uważa.

Najważniejsze to uspokoić umysł

- Aby zasnąć potrzebujesz trzech rzeczy: sypialni sprzyjającej zasypianiu, zrelaksowanego ciała i co najważniejsze, spokojnego umysłu – mówi doktor, zgadzając się ze stwierdzeniem, że należy się wyciszyć. Bo nie można iść spać będąc rozkojarzonym. Dokor dodaje, że nie ma magicznego sposobu, aby zasnąć. – Musisz znaleźć to, co na ciebie działa. Może to być ciepła kąpiel, herbata rumiankowa, aromaterapia czy słuchanie Pink Floyd.

Kawa przed snem

Podobno picie kawy przed snem nie pozwala nam zasnąć. Fanów kawy uspokajamy, bo na szczęście jest to mit. – Niektóre osoby są wrażliwe na kofeinę i one nie powinny pić kawy przed snem, ale nie ma na to zasady. Należy słuchać swojego organizmu – mówi Stanley.

Ćwiczenia na koniec dnia

To ćwiczyć czy nie ćwiczyć? Chodakowską na dobranoc muszę przecież zrobić. I choć wymówka z późniejszym niezaśnięciem jest na prawdę dobra, to niestety, albo stety nieprawdziwa. – Ważne jest, aby po treningu się uspokoić zanim pójdzie się do łóżka – zaleca doktor.

Im jesteśmy starsi, tym mniej śpimy

Organizm starszych osób inaczej funkcjonuje. Z wiekiem zmienia się ich potrzeba snu. Starsze osoby budzą się w nocy, a po przebudzeniu nie mają siły, aby zasnąć. Zatem jest to mit, że starsze osoby potrzebują mniej snu.

Nastolatkowie więcej śpią niż dorośli

Gdy twoje dziecko wraca ze szkoły do domu i chce iść spać, nie powinieneś się dziwić. Zdaniem eksperta "nastolatkowie potrzebują więcej snu, ponieważ przechodzą okres dojrzewania". Sen jest ważny podczas zmian fizycznych i emocjonalnych. – Co więcej nastolatkowie powinni chodzić spać później niż dorośli, ponieważ mają inny rytm dobowy – przekonuje doktor.

Podczas choroby musimy spać

„Jesteś chory? Marsz do łóżka” – klasyk każdej mamy jak najbardziej jest prawdziwy. Nie powinniśmy chodzić z chorobą po mieście i zarażać innych. – Jeśli decydujemy się na chodzenie do pracy podczas choroby, to nie tylko zarazimy kolegów, ale i nasze ciało będzie potrzebowało więcej czasu, aby się zregenerować – zaleca doktor. I apeluje, aby zimą, gdy jesteśmy bardziej narażeni na grypę iść do łóżka, owinąć się w ciepły koc i napić się gorącej herbaty z miodem i imbirem. A także wziąć leki.

Sen zawsze możesz nadrobić

- Jeśli miałeś złą noc w tygodniu, to następnego dnia możesz ją nadrobić - mówi doktor. Dodaje jednak, że może się to zdarzyć raz na jakiś czas, a nie codziennie. - Nieregularnego snu nie można nadrobić w weekend - mówi doktor. Zatem jest to mit, że sen zawsze nadrobimy.

Pozycja spania mówi kim jesteś

Nie ma znaczenia ile razy w ciągu nocy przekręcamy się na drugi bok. Możemy to robić 12, 20, a nawet i więcej razy. – Jeśli śpisz w parze, to również nie mówi to niczego o sile twojego związku – stwierdza doktor.

Unikanie niebieskiego światła pozwoli mi zasnąć

I choć lubimy sprawdzać wiadomości przed pójściem spać, to nie wpływa to dobrze na nasz organizm. – Światło emitowane z telefonów, tabletów itp. zakłóca nasz sen i sprawia, że kolejnego dnia jesteśmy senni – mówi dr Stanley. Dodaje, że czytanie e-booków także nie jest wskazanie. Urządzenia powinniśmy odłożyć 30 minut przed pójściem spać.

Źródło artykułu:WP Kobieta
senspaniesenność
Komentarze (11)