Wino wpływa pozytywnie nie tylko na nasz układ krwionośmy, ale sprawia, że łatwiej zasypiamy, chudniemy i zapobiegamy alergiom.
- Jeden ze składników czerwonego wina pobudza aktywność genu, który hamuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych i przyspiesza spalanie tłuszczów - zaobserwowali uczeni kanadyjscy i amerykańscy.
Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach pisma "Nature".
Wino przyspiesza spalanie tłuszczu
Aktywny gen, jak wykazały wcześniejsze doświadczenia, sprzyja dłuższemu życiu.
Okazało się, że gen ten staje się bardziej aktywny pod wpływem jednego ze składników czerwonego wina, resveratrolu. Związek ten, zaliczany do polifenoli roślinnych sprawia, że gen przyspiesza procesy spalania tłuszczu w organizmie oraz zapobiega powstawaniu nowych komórek tkanki tłuszczowej.
Wino dobre na bezsenność
Niektóre szczepy winogron, używane do produkcji popularnych czerwonych win, są bogatym źródłem melatoniny, czyli hormonu regulującego zasypianie - zaobserwowali badacze z Włoch.
Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the Science of Food and Agriculture".
Smakosze wina żyją dłużej niż piwosze
Osoby, które lubią wino, preferują też zdrowszą dietę niż amatorzy piwa - wskazują wyniki duńskich badań, o których informuje pismo "British Medical Journal". Do takich wniosków doszli naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Kopenhadze, którzy sprawdzili, jakie pokarmy wybierają w supermarkecie osoby kupujące wino lub piwo.
Wino - sposób na długowieczność
Okazało się, że amatorzy wina kupują więcej owoców, warzyw, w tym oliwek, chudego mięsa, np. drobiowego, chudych serów i mleka oraz oleje roślinne, w porównaniu z osobami preferującymi piwo, które częściej wybierają do jedzenia dania gotowe, czerwone i tłuste mięso, jak wieprzowina czy baranina, kiełbaski, chipsy, napoje gazowane, cukier, masło lub margarynę.
Wino lepsze dla kobiet
Picie małych lub umiarkowanych ilości alkoholu może dawać kobietom nieco większe korzyści zdrowotne niż mężczyznom - piszą autorzy artykułu na łamach pisma "Journal of Thrombosis and Haemostasis".
Jak podkreślają, nie można wykluczyć, że efekt ten jest związany nie tylko z odmiennym działaniem alkoholu u mężczyzn i u kobiet, ale też z odmiennymi upodobaniami obu płci. Wiadomo bowiem, że kobiety częściej wybierają wino, które poza alkoholem zawiera też inne związki korzystne dla układu krążenia.
Wino dobre dla palaczy
Dwa kieliszki czerwonego wina zawierają tyle związków chemicznych dobrych dla pracy tętnic, że znoszą skutki wypalenia jednego papierosa - oznajmili naukowcy greccy.
Nie oznacza to jednak, że regularne picie czerwonego wina może przeciwdziałać skutkom systematycznego palenia - podkreślali podczas corocznego spotkania European Society of Cardiology John Lekakis i Christos Papamichael ze Szpitala Uniwersyteckiego w Atenach. Ich odkrycie sugeruje, że wykorzystanie czerwonego wina (dobrego na serce, jeśli pije się je w ilościach umiarkowanych) może pomóc w poszukiwaniu nowych leków, które odwracałyby szkodliwe skutki palenia.
Wino dla naszego serca
Naukowcy są o krok bliżej od zrozumienia, dlaczego czerwone wino ma korzystny wpływ na nasze serce. W pracy opublikowanej w czasopiśmie "Nature" badacze z Wielkiej Brytanii dowodzą, że dobroczynne działanie wina - przy umiarkowanym spożyciu - zależy od zawartych w nim substancji wzmacniających naczynia krwionośne. Substancje te normalizują nieprawidłową przepuszczalność i kruchość kapilar tętniczych i żylnych. Mają działanie ochronne na ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, zmniejszając ich przepuszczalność i zwiększając napięcie wzmacniają osłonę antyoksydacyjną naczyń.
Wino wzmacnia pamięć
Umiarkowane spożycie czerwonego wina cabernet sauvignon zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera - twierdzą naukowcy z Mount Sinai School of Medicine.
Informuje o tym serwis internetowy EurekAlert, entuzjastycznie wspominając o "przełomie". To poważny argument za umiarkowanym spożyciem wina, zalecanym przez Food and Drug Administration - jeden drink dziennie dla kobiet, a dwa dla mężczyzn. Za standardowy drink uważa się 120 ml wina - co dopowiada około 12 gramów czystego alkoholu.
Wino zapobiega alergiom
Nowa technologia konserwowania winogron zastosowana przy masowej produkcji wina może, przynajmniej częściowo, zapobiec alergiom, związanym z jego piciem.
Wino chroni przed rakiem
Związek zawarty w czerwonym winie hamuje rozwój raka, blokując białko sprzyjające przeżyciu komórek nowotworowych - zaobserwowali badacze. Informację podaje serwis internetowy "EurekAlert".
Zgodnie z wynikami badań, picie umiarkowanych ilości tego trunku może obniżać ryzyko chorób układu krążenia związanych z miażdżycą naczyń, stanami zapalnymi w stawach oraz schorzeniami autoagresywnymi. Coraz częściej mówi się też o jego przeciwnowotworowym działaniu. Te prozdrowotne własności wino zawdzięcza zawartemu w nim w dużych ilościach związkowi o nazwie resveratrol.
Idealne wino istnieje?
Czy wino indealne można wyprodukować? Amerykański naukowiec pracuje nad formułą matematyczną, która ma pomóc w standaryzacji i automatyzacji produkcji wina.
Wyjątkowy smak dobrego wina uzależniony jest od wielu czynników - pogody wpływającej na uprawę winogron, dokładnych proporcji składników w procesie produkcji, a także smaku i upodobań oceniających je winiarzy i koneserów.