Blisko ludzi14 milionów ludzi na całym świecie chodzi z kijami

14 milionów ludzi na całym świecie chodzi z kijami

. Na czym polega fascynacja Nordic Walking i dlaczego ta forma ruchu jest uznawana za najzdrowszą? - To sport dla wszystkich bez względu na wiek – wystarczą dobre chęci. Ludzie chcą być szczuplejsi, sprawniejsi, chcą być w dobrym nastroju i po prostu czuć się lepiej, a to wszystko daje Nordic Walking - przekonuje Bożena Ruszkowska, Mistrzyni Świata w tej dyscyplinie.

14 milionów ludzi na całym świecie chodzi z kijami
Źródło zdjęć: © 123RF
Ingrid Hintz-Nowosad

Na czym polega fascynacja Nordic Walking i dlaczego ta forma ruchu jest uznawana za najzdrowszą? - To sport dla wszystkich bez względu na wiek – wystarczą dobre chęci. Ludzie chcą być szczuplejsi, sprawniejsi, chcą być w dobrym nastroju i czuć się lepiej, a to wszystko daje marsz z kijami - przekonuje Bożena Ruszkowska, Mistrzyni Świata w tej dyscyplinie.

Nordic Walking - to marsz z kijami wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i sportowców. Prosty sposób na zwiększenie aktywności, marsz z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanych kijów. Całość przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym. Podobno Nordic Walking wymyślono już w latach dwudziestych XX wieku, jednak dynamiczny rozwój przeżywa od 1997, kiedy to wyprodukowano specjalne kije.

WP: : Jak zacząć uprawiać Nordic Walking?

Marsz z kijami opiera się na naturalnych ruchach człowieka. Jednak ja zawsze radzę, aby rozpocząć od kilku lekcji z instruktorem. Aby w 100 procentach wykorzystać możliwości naszego ciała i możliwości techniki chodzenia warto na początku poznać zasady, które pomogą nam uniknąć kontuzji czy przeciążeń. Co ważne, jeśli źle zaczniemy trenować, wytworzone błędne nawyki ruchowe uniemożliwią nam korzystanie z zalet Nordic Walking.

WP: : * Czy to forma ruchu dla każdego?*

Zdecydowanie tak. Nordic Walking rozpoczął swoją karierę w krajach skandynawskich. W Polsce popularyzowany jest jako forma fitness, gdyż wspaniale wspomaga kształtowanie sylwetki. Stosowany jest także w rehabilitacji przy wielu schorzeniach narządu ruchu.

Podczas marszu zapewniamy naszemu ciału dynamiczny ruch wykonywany w warunkach odciążenia – oparcie na kijach oraz moment odepchnięcia powodują odciążenie stawów. Odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłupa aż o 5 kg na każdy krok (w przeliczeniu na godzinę marszu to ok. 28 ton po płaskim terenie i 35 ton w górach ). Umożliwia to przede wszystkim przebycie dłuższych dystansów przez osoby zdrowe i stwarza dogodne warunki do aktywizacji stawów u osób mających problemy z ich ruchomością. Marsze przynoszą ulgę osobom, które narzekają na ograniczenia ruchomości i bóle w okolicach kręgosłupa, bioder, kolan, stawów skokowych oraz stóp.

To też metoda rekonwalescencji po problemach kardiologicznych, neurologicznych, onkologicznych. Doskonała forma aktywności ruchowej dla osób z przeciążeniami spowodowanymi siedzącym trybem życia.

Stanowi świetną zabawę i jest bardzo towarzyski. Relaksuje, poprawia nastrój i pozytywnie uzależnia. Możemy chodzić samotnie, z przyjaciółmi lub rodziną. Możemy trenować z instruktorem lub maszerować turystycznie. Coraz więcej osób decyduje się także na starty w zawodach sportowych. Chociaż w tym przypadku mamy do czynienia z inną techniką chodzenia. Osobiście polecam treningi grupowe. Można spotkać się z drugą osobą. Jest czas na rozmowę, spokojną refleksję, zatrzymanie się. Często w trakcie treningu ludzie otwierają się, mówią o sobie.

WP: : Wspomniałaś o zawodach. Czy technika marszu sportowego różni się od zwyczajnego chodu z kijami?

Zdecydowanie. Sędziowie zwracają uwagę na prawidłowość poruszania się z kijkami podczas zawodów. Technika w naszej dyscyplinie jest ściśle określona przepisami i wszyscy powinni jej przestrzegać. A co zrobić, aby wygrać i nie zostać zdyskwalifikowanym? Myślę, że najlepszą receptą na sukces jest po prostu dać z siebie wszystko na miarę swoich możliwości zachowując oczywiście prawidłową technikę.

WP: :* Jakie partie mięśniowe rozwija marsz z kijami?*

Fenomen Nordic Walking polega na tym, że jest to bardzo łatwa i szybka do nauczenia forma aktywności. Angażuje 90 procent mięśni szkieletowych naszego ciała, czyli znacznie więcej niż w tak popularnej formie ruchu jak bieganie czy jazda na rowerze. Pozwala spalić ok. 400 kalorii na godzinę.

Doskonale kształtuje talię i pośladki. Buduje gorset mięśniowy wokół kręgosłupa, wzmacnia serce, wspomaga pracę układu krążenia i układu limfatycznego, wzmacnia mięśnie oddechowe, kształtuje prawidłową sylwetkę, pomaga utrzymać równowagę. Poprawia się ukrwienie całego organizmu, łatwiej pozbyć się toksyn i obniżyć poziom cholesterolu.

Jednocześnie ćwiczy siłę, wytrzymałość i gibkość. Polecam Nordic Walking każdemu kto chce utrzymać zdrowie, kondycję i smukłą sylwetkę. To nie tylko świetny sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji, redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Kobiety, dla których nordic walking stał się nieodłącznym elementem życia, podkreślają kolejne jego atuty – kontakt z naturą i ludźmi.

WP: : Wróćmy do początku. Chcę zacząć chodzić z kijami. Trzeba je specjalnie dobierać?

Indywidualnie dobrana długość kijów wymusza prawidłową postawę nawet wtedy, gdy jesteśmy już zmęczeni. Zapewnia to dobrą amortyzację kroków i utrwala nawyk prawidłowej postawy. Kije są lekkie, jest też możliwość kupna składanych kijów teleskopowych, dzięki czemu możemy zabrać je ze sobą wszędzie.

Aby uprawiać Nordic Walking nie potrzebujemy dużych pieniędzy. Ceny dobrych kijów zaczynają się od ok. 100 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że taki sprzęt nie wymaga konserwacji, nie zużywa się szybko i służy nam długie lata. Przy intensywnym użytkowaniu co jakiś czas należy wymienić jedynie groty. Potrzebujemy jeszcze swobodnego stroju i obuwia sportowa dostosowanego do pogody i pory roku oraz odrobinę chęci i ciekawości, aby odkryć nową, zdrową pasję. Dla mnie Nordic Walking to pasja i styl życia.

_ Bożena Ruszkowska – Mistrzyni Świata Nordic Walking 2012 na dystansie 10 km, brązowa medalistka Pucharu Świata w 2013, mgr wychowania fizycznego, instruktor ratownictwa WOPR, ratownik zawodowy w zakresie ratownictwa wodnego , instruktor Międzynarodowy Nordic Walking, posiada uprawnienia międzynarodowe Nordic Walking INWA do prowadzenia szkoleń. Wiceprezes Elbląskiego Klubu Sportowego Włóczykije, który jest współorganizatorem wrześniowych Mistrzostw Europy Nordic Walking._

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)