Trwa ładowanie...
d8rutjt

2020 rok w Teatrze Polonia i Och-Teatrze. Co warto zobaczyć?

Tegoroczne propozycje repertuarowe obu scen Krystyny Jandy zaskakują swoją różnorodnością. Wśród premier pojawią się zarówno refleksyjne dramaty, pogodne komedie, jak i przezabawne farsy, a w każdym z tytułów zobaczymy plejadę wspaniałych aktorów. Przedstawiamy artystyczny kalendarz Och-Teatru i Teatru Polonia na 2020 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
2020 rok w Teatrze Polonia i Och-Teatrze. Co warto zobaczyć?
(Materiały prasowe)
d8rutjt

Krystyna Janda zapytana o zmiany repertuarowe obu scen, zapewnia, że wielkich rewolucji nie będzie.

– Mamy tak różne tematy, reżyserów i gatunki, że generalnych zmian nie ma co wprowadzać, bo i tak każda premiera będzie zaskoczeniem i nowością, o tym jestem przekonana. Ja sama będę reżyserować i, mam nadzieję, zrobię dwie nowe role.

Trzeba jednak przyznać, że w repertuarach obu scen dawno nie było tak wielu ciekawych propozycji, które trafiłyby w gust nawet najbardziej wybrednego widza. Zadowoleni będą i miłośnicy klasyki, i widzowie preferujący współczesne sztuki. Będzie dużo śmiechu i równie wiele wzruszeń, a to wszystko przy udziale wspaniałych twórców i wyśmienitej obsady.

d8rutjt

Zachwyć się "Próbami", rozbujaj na "Huśtawce"

Spektakl "Próby", fot. Robert Jaworski Materiały prasowe
Spektakl "Próby", fot. Robert Jaworski (Materiały prasowe)

Sezon 2019/2020 w Polonii i Och-Teatrze rozpoczęły dwa bardzo udane spektakle. Scena przy Marszałkowskiej przywitała widzów po wakacjach premierą "Prób" Bogusława Schaeffera w reż. Mikołaja Grabowskiego. Z kolei na scenie Och-Teatru rozbrzmiała feerią dźwięków muzyczna "Huśtawka". Adaptację słynnego dramatu Williama Gibsona w reż. Anny Sroki-Hryń docenią nie tylko miłośnicy musicali, także amatorzy przejmujących dramatów. Spektakl ma w sobie psychologiczną głębię i wyraziste postaci, od których trudno oderwać wzrok. Zwieńczeniem udanego otwarcia był piękny, wzruszający monodram Rafała Mohra – "Wszystko, co najlepsze". To jednak nie koniec teatralnych atrakcji, jakie oferują swoim widzom teatry prowadzone przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Patrząc na zapowiedzi kolejnych premier, można przypuszczać, że wszystko, co najlepsze w tym sezonie, wciąż jeszcze przed nami.

Mrożek. Reaktywacja

Sesja promocyjna do spektaklu "Policja", fot. Robert Jaworski Materiały prasowe
Sesja promocyjna do spektaklu "Policja", fot. Robert Jaworski (Materiały prasowe)

17 stycznia na Dużej Scenie Teatru Polonia odbędzie się premiera spektaklu "Policja. Noc zatracenia" na podstawie dramatu Sławomira Mrożka i tekstu Andrzeja Saramonowicza, napisanego specjalnie na potrzeby spektaklu. Sztuka jest próbą konfrontacji słynnego utworu mistrza absurdu ze współczesną rzeczywistością. Reżyserii podjął się również Andrzej Saramonowicz, a na scenie zobaczymy Katarzynę Kwiatkowską oraz aktorów Teatru Montownia: Marcina Perchucia, Rafała Rutkowskiego, Adama Krawczuka i Macieja Wierzbickiego.
– Utwór „Policja” z 1958 r. jeszcze do niedawna mógł się wydawać pięknym, pełnym humoru tekstem napisanym wspaniałą polszczyzną, ale jednak troszeczkę démodé. Bieżąca sytuacja społeczna i polityczna w Polsce sprawiła, że dramat Mrożka stał się znów zaskakująco aktualny, a jego treść sprawia wrażenie, jakby była napisana dzisiaj – przekonuje reżyser tego spektaklu, Andrzej Saramonowicz.

d8rutjt

Zakochaj się w "Lily", pośmiej się z "Oszustów"

Zdjęcie z próby spektaklu "Lily", fot. Robert Jaworski Materiały prasowe
Zdjęcie z próby spektaklu "Lily", fot. Robert Jaworski (Materiały prasowe)

23 lutego na scenie Och-Teatru pojawi się "Lily", zabawna komedia z wątkiem kryminalnym w tle. W tytułowej roli zobaczymy Krystynę Jandę, która także reżyseruje tę sztukę.

– Zwłoki wędrują same, znikają, mordercę chce znaleźć Piotr Machalica, przeszkadzam mu w tym ja, czyli tytułowa, nieznośna Lily. Oprócz nas w obsadzie wystąpią: Agnieszka Krukówna, Magdalena Lamparska, Magdalena Smalara, panowie Mateusz Damięcki, Grzegorz Daukszewicz, Mirosław Haniszewski/Krzysztof Stelmaszyk – opowiada reżyserka.

d8rutjt

Z kolei 19 marca w Och-Teatrze czeka nas premiera "Oszustów" Michaela Jacobsa w reż. Jana Englerta. To komedia bazująca na intrydze i sieci małych kłamstw między dwoma małżeństwami i ich nastoletnimi dziećmi. Znamy już pełna obsadę spektaklu. Na scenie zagrają: Michalina Łabacz, Gabriela Muskała, Beata Ścibakówna, Piotr Grabowski, Filip Pławiak i Zbigniew Zamachowski.

Zobacz , jak gang "Cwaniar" opanowuje Warszawę

Anna Smołowik, sesja promocyjna do spektaklu "Cwaniary", fot. Robert Jaworski Materiały prasowe
Anna Smołowik, sesja promocyjna do spektaklu "Cwaniary", fot. Robert Jaworski (Materiały prasowe)

Na początku kwietnia na Dużej Scenie Teatru Polonia pojawią się "Cwaniary", spektakl na motywach słynnej książki Sylwii Chutnik w adaptacji Marty Konarzewskiej i Agnieszki Glińskiej. To opowieść o kobiecym gangu i losach tworzących go czterech bohaterek z różnych środowisk.
–Postaci łączy kobieca więź ponad podziałami i potrzeba naprawiana świata, a właściwie Warszawy, bo lokalność jest ogromną siłą tej powieści – zdradza Agnieszka Glińska. – Od 2012 r., kiedy powstała książka Sylwii Chutnik, rzeczywistość się nieco zmieniła. Ta powieść miała w sobie taką siłę doraźności, ale jednak takie wydarzenia, jak Czarny Protest, afery warszawskie związane z zawłaszczeniami kamienic, znajdą odzwierciedlenie w tej adaptacji – zapowiada reżyserka.

d8rutjt

Wakacje ze sztuką oraz teatralna jesień

Jan Peszek, sesja promocyjna do spektaklu "Minetti. Portret artysty z czasów starości", fot. Robert Jaworski Materiały prasowe
Jan Peszek, sesja promocyjna do spektaklu "Minetti. Portret artysty z czasów starości", fot. Robert Jaworski (Materiały prasowe)

Jak obie sceny zakończą teatralny sezon? Krystyna Janda zdradza plany repertuarowe na ostatnie tygodnie przed wakacyjną przerwą.
– W maju w Teatrze Polonia odbędzie się premiera spektaklu "Minetti. Portret artysty z czasów starości" w reż. Andrzeja Domalika z udziałem m.in. Jana Peszka, a w czerwcu w Och-Teatrze wystawimy "Wspólnotę mieszkaniową", czeską satyrę społeczną, do przejrzenia się dla polskiej widowni – zachęca Janda, która reżyseruje tan spektakl.

Sceny Och-u i Polonii nie zwalniają tempa także w wakacje. Krystyna Janda zdradza, co szykuje dla swoich widzów po zakończeniu obecnego sezonu i jakie nowości pojawią się w obu teatrach jesienią.

d8rutjt

– Latem może uda nam się wyprodukować nowy spektakl na Plac Konstytucji i na scenę Och-Grójecka 65. Marzę o klasyce na ulicy, o kostiumie stylowym. Jesienią tekst Jarosława Mikołajewskiego "Aleja Zasłużonych" w Och-Teatrze i jeden z tekstów Fredry w Teatrze Polonia, a na koniec roku tekst pana Andrzeja Kondratiuka w reżyserii Piotra Ratajczaka. Jak widać, jest to wachlarz szeroko rozłożony, coś dla każdego, plejada nazwisk i reżyserów, wiele pomysłów. I klasyka, i współczesność, kilka tekstów prapremierowych – przekonuje aktorka.

Informacje o bieżącym repertuarze znajdziesz na teatrpolonia.pl i na ochteatr.com.pl

d8rutjt

Podziel się opinią

Share
d8rutjt
d8rutjt