Każda z nas wie, że proces starzenia się jest nieunikniony i niestety z wiekiem skóra na biuście traci elastyczność. Jednak nowe badania naukowców wykazały, że są czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na wygląd piersi. Za ich kondycję odpowiadają nie tylko wahania wagi, zmiany hormonalne, ale także palenie papierosów.
Każda z nas wie, że proces starzenia się jest nieunikniony i niestety z wiekiem skóra na biuście traci elastyczność. Jednak nowe badania naukowców wykazały, że są czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na wygląd piersi. Za ich kondycję odpowiadają nie tylko wahania wagi, zmiany hormonalne, ale także palenie papierosów.
Nowe badania naukowców opublikowane w Aesthetic Surgery Journal wykazały, że co najmniej cztery czynniki zewnętrzne mają decydujący wpływ na stan kobiecego biustu. W przeprowadzonym eksperymencie specjaliści analizowali piersi 161 par bliźniąt jednojajowych o średniej wieku 47,6. Naukowcy wzięli pod uwagę historię leczenia, osobistą wypowiedź, a następnie fotografowali piersi i subiektywnie ocenili je na podstawie 16 kryteriów (m.in. jędrność). Udało im się odkryć, że istotny wpływ na kondycję piersi mają: historia raka piersi, hormonalna terapia zastępcza, palenie papierosów i codzienne nawilżanie.
Tekst na podst. huffingtonpost.com/Monika Stypułkowska
(ms/sr)
Hormonalna terapia zastępcza
Głównym zadaniem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) jest uzupełnienie niedoboru naturalnych hormonów, co pozwala kobietom łagodniej wejść w fazę klimakterium. Niektórzy eksperci twierdzą, że HTZ może mieć pozytywny wpływ na kondycję piersi. Kobiety, które poddały się tej terapii, miały większy rozmiar biustu i ładniejszy kształt, a także mniej problemów ze skórą w tej okolicy. Jednak specjaliści zaznaczają, że może to być tylko pozorna korzyść wynikająca ze stosowania HTZ, ponieważ niektóre badania wykazały, że terapia może zwiększać ryzyko wystąpienia raka jajnika. Dlatego naukowcy nadal zastanawiają się nad bezpieczeństwem tej metody.
Palenie papierosów
Badania wykazały, że palenie ma negatywny wpływ na piersi. Papierosy zmniejszają elastyczność skóry, a także powodują, że rozszerzają się w nich przewody mleczne, tworzą się ropnie, przetoki oraz rozwija się zapalenie. U palących kobiet zaobserwowano także mniej atrakcyjny kształt biustu i małą zawartość kolagenu w skórze piersi, szczególnie w okolicy brodawki i otoczki. Pamiętajmy, że biust zachowa jędrność i zdrowy wygląd, jeśli nie będziemy sięgały po papierosy i alkohol w nadmiarze. Ponadto kobiety, które palą, często cierpią z powodu różnych schorzeń piersi.
Historia raka piersi
Nic dziwnego, że badania wykazały, iż przebieg choroby nowotworowej ma decydujący wpływ na wygląd piersi w późniejszych latach. Po pierwsze, kobiety zmagające się z rakiem piersi mają więcej blizn niż panie, które ominęła choroba. Ponadto niejednokrotnie dzieje się tak, że po leczeniu piersi szybko tracą elastyczność. Poza tym nierzadko po przebytej chorobie dotyka je problem asymetryczności piersi. Należy pamiętać, że oprócz pielęgnacji biustu ważna jest także profilaktyka raka piersi, czyli np. systematyczne badania. Dzięki odpowiedniej diecie (m.in. opartej na produktach bogatych w kwasy omega-3) nie tylko opóźnimy starzenie się skóry, ale co istotne, możemy również zapobiec nowotworom.
Nawilżanie
Okazało się, że kobiety, które codziennie nawilżały swoją skórę, miały mniej zmarszczek niż te, które nie robiły tego regularnie. Odkryto, że nawilżanie związane jest także z mniejszą ilością rozstępów. Podstawą pielęgnacji piersi jest nie tylko nawilżanie, uelastycznianie, ale także pobudzanie mikrokrążenia. W młodym wieku wystarczy zwykły balsam, który regularnie stosowany doskonale nawilży delikatną skórę biustu. Jednak w późniejszym wieku, aby skóra nie straciła szybko jędrności, należy nakładać specjalistyczne preparaty (np. krem), poprawiające napięcie skóry.
Tekst na podst. huffingtonpost.com/Monika Stypułkowska
(ms/sr)