5 przepisów dla niejadka
Niechęć do jedzenia u naszej pociechy może bardzo niepokoić. Co robić, jeżeli dziecko ucieka na widok warzyw na talerzu? Oto 5 sprawdzonych przepisów dla niejadka, które pomogą zachęcić dziecko do jedzenia.
03.06.2019 | aktual.: 12.06.2019 09:43
Przepisy dla niejadka – jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Większość młodych mam niechęć do jedzenia u dziecka bardzo niepokoi. Przyczyn braku apetytu u malucha jest wiele i mogą mieć podłoże zdrowotne. Jednak w przypadku większości niejadków niechęć do jedzenia jest tylko etapem przejściowym. Jak sobie z nią radzić?
1. Dziecko powinno jeść 5 małych dań dziennie. Warto również pamiętać o stałych godzinach podawania posiłków.
2. Obserwuj malucha podczas jedzenia i zobacz, w jakiej kolejności produkty znikają z talerza. Należy wiedzieć, co nasze dziecko uwielbia i zje zawsze, a co absolutnie nie wchodzi w grę. Wtedy można zacząć podawać maluchowi nowe, nieznane produkty w towarzystwie jego przysmaku. Dla przykładu: nielubiane brokuły polać odrobiną ketchupu.
3. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Nakłanianie dziecka do jedzenia za pomocą groźby to powszechna forma radzenia sobie z niejadkami. Jednak już dawno udowodniono, że przynosi to odwrotne skutki. Co gorsza, może wpłynąć na wykształcenie złych nawyków żywieniowych w dorosłym życiu.
4. Pozwól dziecku na samodzielność. Zachęcaj malucha do samodzielnego jedzenia – jeżeli nie widelcem, to rączkami. Dodatkowo zaangażuj pociechę w wspólne gotowanie. W ten sposób wzmocnisz w dziecku poczucie własnej wartości i pewności siebie oraz zachęcisz do podejmowania decyzji.
5. Bądź kreatywny i postaw na zabawę. Posiłek nie musi być smutnym obowiązkiem. Naukowcy udowodnili, że nadawanie żywności ciekawych imion zachęca najmłodszych do jedzenia i pobudza ich kreatywność. Podczas posiłku ustaw warzywa w kolejności od najmniejszego do największego i wymyśl jakąś historię. Może brokuł stanie się Panią Brokułową, która ma nadprzyrodzone moce i umie czytać w myślach?
6. Urozmaicona dieta to klucz do sukcesu. Jeżeli codziennie podajemy dziecku pierś z kurczaka, to trudno się dziwić, że nie bardzo chce jeść. Warto eksperymentować ze smakami w obrębie upodobań naszego malca.
5 prostych przepisów dla niejadka
Te 5 prostych przepisów dla niejadka można dowolnie modyfikować, biorąc pod uwagę preferencje naszego dziecka. Z bułeczek o smaku pizzy można wyeliminować szynkę lub dodać słodką kukurydzę, za którą większość pociech przepada. Sprawdzą się one idealnie jako lunch do szkoły, przedszkola lub na plac zabaw.
Świetnym dodatkiem do przepisu dla niejadka będą medaliony z gotowanego indyka lub boczku. Ponadto, jeżeli nasz niejadek nie lubi warzyw, można w nich "przemycić" większą ilość zieleniny (ugotowany i rozdrobniony brokuł bądź posiekany szpinak), której smak zostanie zamaskowany serem i ziemniakami.
Gotując ryż z jabłkami, zrezygnuj z cynamonu, a truskawki w przepisie na pancakes zastąp innym sezonowym owocem.
Składniki na 4 porcje:
- 1 kg jabłek (odmiana kwaśna lub lekko kwaśna);
- 200 g sypkiego ryżu;
- 500 ml mleka (najlepiej 3,2%);
- 6 łyżek cukru;
- 5 łyżek masła;
- 3 łyżeczki cynamonu;
- 1 opakowanie cukru wanilinowego;
- 1 łyżka soku z cytryny.
Przygotowanie:
1. Ryż wsypujemy do garnka, zalewamy mlekiem i zagotowujemy. Następnie dodajemy 3 łyżki cukru, 2 łyżki masła, całe opakowanie cukru wanilinowego oraz szczyptę soli. Całość gotujemy pod przykryciem ok. 20 min lub do momentu, aż ryż będzie miękki i wchłonie większość płynu. Od czasu do czasu potrawę można przemieszać, a w razie potrzeby dodać odrobinę mleka.
2. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni.
3. Przygotowujemy jabłka. Owoce myjemy, obieramy i ścieramy na tarce na średnich oczkach. W garnku rozgrzewamy łyżkę masła, dodajemy pozostały cukier, a po chwili jabłka. Wlewamy sok z cytryny i smażymy ok. 10 minut, co chwilę mieszając. Pod koniec wsypujemy 1 łyżeczkę cynamonu.
4. Formę żaroodporną smarujemy masłem. Na dno wykładamy połowę ryżu, na to kładziemy jabłka i przykrywamy pozostałym ryżem. Na wierzch potrawy rozkładamy resztę masła.
5. Potrawę przykrywamy (pokrywką lub folią aluminiową) i pieczemy w piekarniku przez 25 minut. Po wyjęciu wierzch zapiekanki możnemy przyprószyć resztą cynamonu.
6. Ryż podajemy z osłodzoną śmietaną: 250 g śmietany 18% łączymy z 3 łyżkami cukru.
Składniki na 4 porcje:
- 500 g mięsa mielonego z indyka;
- 350 ml passaty pomidorowej;
- 125 ml bulionu;
- 3 łyżki bułki tartej;
- 2 ząbki czosnku;
- 1 cebula;
- 1 jajko;
- 1 łyżka sosu sojowego (lub magi);
- 1 łyżeczka oregano suszonego;
- 1 łyżka masła;
- olej do smażenia;
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
1. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy na nim pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Następnie dodajemy przetarty przez praskę 1 ząbek czosnku, 1 łyżkę masła oraz suszone oregano. Całość zdejmujemy z patelni i przekładamy do mięsa mielonego.
2. Mięso umieszczamy w misce, dodajemy bułkę tartą, jajko, sos sojowy, pieprz i sól. Wszystko dokładnie wyrabiamy i dłońmi zamoczonymi w zimnej wodzie formujemy pulpeciki wielkości orzecha włoskiego.
3. Na rozgrzanym oleju obsmażamy pulpety z każdej strony. Gdy mięso się zarumieni, na patelnię wrzucamy czosnek przetarty przez praskę, wlewamy bulion i gotujemy wszystko pod przykryciem przez 6 minut.
4. Do dania dodajemy passatę pomidorową i całość gotujemy ok. 10 minut.
5. Na koniec sos doprawiamy solą, pieprzem, oregano oraz cukrem do smaku. Potrawę podajemy z makaronem. Możemy posypać ją również tartym serem.
Zobacz także
Pancakes z musem truskawkowym
Składniki na 4 porcje:
- 500 g truskawek mrożonych;
- 250 g mąki;
- 250 ml maślanki;
- 50 g cukru pudru;
- 50 g roztopionego masła;
- 4 łyżki syropu klonowego (lub miodu);
- 2 jajka;
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej.
Przygotowanie:
1. Do dużej miski wlewamy maślankę i wbijamy jaja. Składniki łączymy ze sobą. Następnie wlewamy roztopione masło, dodajemy mąkę, cukier puder i sodę.
2. Składniki łączymy za pomocą miksera lub rózgi. Ciasto będzie dosyć gęste.
3. Na patelni rozgrzewamy olej i wykładamy na nią niewielkie porcje ciasta (najlepiej sprawdzi się chochla). Smażymy pancakesy 2 minuty z każdej strony.
4. Przygotowujemy mus truskawkowy. Świeże truskawki oczyszczamy i kroimy na kawałki. Następnie wrzucamy do rondelka i podgrzewamy ok. 10 minut. Garnek zdejmujemy z ognia i całość blendujemy na gładką masę. Dodajemy syrop klonowy. Sos gotujemy jeszcze kilka minut, aż nieco zgęstnieje.
5. Pancakesy układamy na talerzu i polewamy sosem. Danie możemy przyozdobić kleksem kwaśnej śmietany.
Składniki na 4 porcje:
- 250 g mąki pszennej;
- 150 ml ciepłej wody;
- 25 g świeżych drożdży;
- 1 łyżeczka soli;
- 1 łyżeczka oliwy;
- 0,5 łyżeczki cukru;
- 300 ml passaty pomidorowej;
- 1 ząbek czosnku;
- 1 łyżeczka oregano;
- 100 g szynki lub salami (według uznania);
- 150 g tartego żółtego sera.
Przygotowanie:
1. Przygotowujemy ciasto. Drożdże rozpuszczamy w 60 ml ciepłej wody, dodajemy cukier i 3 łyżki mąki. Po wymieszaniu odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 10 minut.
2. Mąkę przesiewamy do dużej miski i mieszamy z solą. Stopniowo wlewamy drożdże, oliwę oraz resztę ciepłej wody. Składniki łączymy. Ciasto wyrabiamy na oprószonej mąką stolnicy przez 10 minut – powinno być gładkie i elastyczne. Wkładamy do miski, przykrywamy ścierką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinę.
3. Przygotowujemy sos pomidorowy. W rondlu rozgrzewamy łyżkę oliwy i podsmażamy na niej przeciśnięty przez praskę czosnek, a następnie wlewamy passatę. Wszystko mieszamy i dodajemy szczyptę soli, pieprzu, cukru oraz łyżeczkę oregano. Sos gotujemy na średnim ogniu przez 10 minut.
4. Formujemy bułeczki. Ciasto wyjmujemy na stolnicę uprzednio oprószoną mąką. Następnie rozwałkowujemy je na duży prostokąt.
5. Na cieście rozsmarowujemy sos pomidorowy. Na całości równomiernie rozkładamy szynkę pokrojoną w kostkę oraz ser. Wierzch możemy posypać suszonym oregano. Potrawę zwijamy w rulon (od dłuższego boku) i kroimy na 14 plastrów. Na koniec plastry układamy, zachowując odstęp, na blaszce z papierem do pieczenia.
6. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 220 stopni. Bułeczki odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Następnie wstawiamy blaszkę do piekarnika i pieczemy ok. 15 minut.
Składniki:
- 300 g ziemniaków;
- 150 g dorsza;
- garść natki pietruszki;
- 1 łyżeczka soku z cytryny i szczypta startej skórki;
- 2 małe jaja;
- 80 ml majonezu;
- 3 łyżki śmietany 18%;
- 1 łyżeczka musztardy;
- mąka (do panierki);
- bułka tarta (do panierki);
- sól i pieprz.
1. Ziemniaki kroimy w kostkę i gotujemy w osolonej wodzie, aż będą miękkie. Po wystudzeniu ścieramy je na tarce. W "międzyczasie" w miseczce łączymy majonez, śmietanę i musztardę. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem.
2. Rybę gotujemy na parze (ok. 6 minut). Następnie rozdrabniamy ją, jednocześnie sprawdzając, czy nie ma ości. Siekamy drobno natkę pietruszki.
3. W dużej misce łączymy delikatnie wszystkie składniki: rozdrobnioną rybę, przetarte ziemniaki, natkę pietruszki, sok i skórkę z cytryny, jajko oraz 2 łyżki sosu majonezowego. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
4. Formujemy kotlety i obtaczamy je w mące, jajku oraz bułce tartej.
5. Na patelni rozgrzewamy olej (wlewamy mniej więcej taką ilość, by jego tafla sięgała wysokości 1,5 cm). Na gorący olej wkładamy kotlety i smażymy po 4 minuty z każdej strony. Kotlety podajemy z resztą sosu majonezowego i ulubioną surówką dziecka.