5000+ dla małżeństw? Niektórzy mieliby dostać jeszcze więcej

5000+ dla małżeństw? Niektórzy mieliby dostać jeszcze więcej

Co zakłada projekt ustawy "5000+"?
Co zakłada projekt ustawy "5000+"?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Marcin Tryc
13.07.2023 09:34, aktualizacja: 13.07.2023 09:46

- Warto je dowartościować - mówi Elżbieta Rafalska, była minister rodziny o projekcie ustawy, której celem jest wsparcie małżeństw. Jednak nie wszystkich. Kto dostanie przelew, gdy przepisy wejdą w życie?

Do Senatu dotarł projekt ustawy "5000 plus", który zakłada wsparcie pieniężne dla małżeństw. Aby dostać pieniądze, trzeba będzie spełnić konkretne warunki. O tym, dlaczego to ważny projekt, powiedziała w "Fakcie" Elżbieta Rafalska, czyli była minister rodziny.

5000 plus dla małżeństw. Co konkretnie zawiera projekt ustawy?

Jeżeli wejdzie w życie, z tego projektu skorzystają wyłącznie małżeństwa z długim stażem. O jednorazową wypłatę świadczenia będą mogły ubiegać się pary, które są w związku małżeńskim od co najmniej 50 lat - w takim wypadku jednorazowe świadczenie będzie wynosić 5 tysięcy złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Im dłuższy staż małżeństwa, tym więcej pieniędzy dostanie. Para z 60-letnim stażem miałaby liczyć na 6 tysięcy, 65 lat to 6,5 tys. złotych. Z tego też powodu projekt ustawy nazywany jest "5000 plus".

"Fakt" postanowił odezwać się w tej sprawie do Elżbiety Rafalskiej, czyli jednej z twarzy projektu "500 plus". Polityczka zwróciła uwagę na kilka ważnych jej zdaniem aspektów.

- To ważne, by pokazać, jak ważna jest trwałość związków małżeńskich, jak ważne jest to dla dzieci, które są wychowywane w tej rodzinie, wbrew lansowanym ideologiom. Mamy coraz więcej wolnych związków. Więc być może warto dowartościować małżeństwa, które mają taki długi staż małżeński - tłumaczyła Rafalska.

"Instytucja małżeństwa jest tak łatwo rozbijana"

Kilka słów w tym temacie powiedział również senator PiS Robert Mamątow. Mężczyzna stwierdził, że sam Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie tylko zbiera kurz i jest zdecydowanie zbyt małym wyróżnieniem dla osób, które przeżyły ze sobą większość życia.

- Myślę, że w dzisiejszych czasach, kiedy instytucja małżeństwa jest tak łatwo rozbijana, tak łatwo zrywana, docenienie osób, które przeżyły ze sobą 50 lat, tak jak jest proponowane w petycji… To naprawdę, moim zdaniem, zasługuje na jakąś formę, może nie nagrody, ale na coś takiego - dodał Mamątow.

Słowa senatora pojawiły się na stronie senat.gov.pl w zapisie z Posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 258) z dnia 18 maja 2023 roku.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.plI

Źródło artykułu:WP Kobieta