63 procent kobiet ma problemy z orgazmem
Naukowcy donoszą, że 63 procent kobiet, które wzięły udział w badaniu twierdzi, iż cierpi na dysfunkcje seksualne. Występowanie takich dysfunkcji wzrasta z wiekiem.
Naukowcy donoszą, że 63 procent kobiet, które wzięły udział w badaniu twierdzi, iż cierpi na dysfunkcje seksualne. Występowanie takich dysfunkcji wzrasta z wiekiem.
W badaniu wzięło udział 587 kobiet w wieku od 18 do 95 lat, które były pacjentkami kliniki urologicznej w New Jersey. Uczestniczki zostały zapytane o sześć kluczowych dysfunkcji seksualnych występujących u kobiet: brak pożądania, kwestie pobudzenia, problem z osiągnięciem orgazmu, brak wilgotności pochwy, brak satysfakcji i ból podczas stosunku.
"Odkryliśmy, że 63 procent kobiet cierpi na jakieś dysfunkcje w tej sferze. Dostrzegliśmy również związek pomiędzy tego rodzaju zaburzeniami, a wiekiem, menopauzą i spożyciem niektórych środków antydepresyjnych"- powiedziała współautorka badań dr Debra Fromer.
Badanie wykazało, że najbardziej aktywne seksualnie są kobiety w wieku od 31 do 45 lat. Najczęstszym problemem, z jakim zmierzają się kobiety w łóżku jest brak pożądania i problem osiągnięcia orgazmu. Z badania wynika również, że dysfunkcje pojawiają się z wiekiem. Zaskakujące było jednak, że ponad połowa kobiet w wieku od 18 do 30 lat ma problemy z orgazmem, a to zdecydowanie więcej niż kobiety w przedziale wiekowym od 31 do 54 lat.
Naukowcy odkryli znaczące powiązanie pomiędzy większością dysfunkcji, a obniżoną fizyczną i emocjonalną satysfakcją, a nawet ogólnym samopoczuciem. "To dlatego tak ważne jest upewnienie się, że tego rodzaju problemy są rozpoznawane i rozwiązywane gdziekolwiek to możliwe"- dodała dr Fromer.
Do znanych czynników ryzyka dysfunkcji seksualnych należą: wiek, wykorzystywanie seksualne, przebyte choroby przenoszone drogą płciową, depresja, niski status społeczno-ekonomiczny, styl życia, fizyczny stan zdrowia i seksualne doświadczenie.