Trwa ładowanie...
d3oty8v

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Matylda Damięcka zamieściła wymowną grafikę

W sobotę o godz. 17, w godzinę "W", stolica odda hołd powstańcom warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Matylda Damięcka już zdążyła opublikować grafikę "76 lat".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matylda Damięcka komentuje rzeczywistość
Matylda Damięcka komentuje rzeczywistość (ONS.pl)
d3oty8v

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. 76. rocznica jest szczególna ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Uroczystości związane z rocznicą powstania mają bardziej kameralny charakter.

Matylda Damięcka. 76. rocznica Powstania Warszawskiego

Matylda Damięcka i tym razem nie zawiodła Polaków. Na 76.rocznicę naszkicowała panoramę Warszawy, a pod nią krzyże i gwiazdę Dawida. Historycy szacują, że w czasie powstania zginęło od 150 do 200 tysięcy warszawiaków. W 2004 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy opublikował "Raport o stratach wojennych Warszawy" za lata 1939-1945. Wynika z niego, że w trakcie Powstania Warszawskiego uległo zniszczeniu 25 proc. zabudowy miasta. Największe straty poniosło Stare Miasto.

d3oty8v

Grafika Damięckiej symbolizuje, że stolica została odbudowana na grobach i wylanej krwi warszawiaków. Ilustratorka dodała jeszcze w typowy dla siebie sposób hasztagi: "Nim więc spluniesz czy bruk wyrwiesz, przemyśl kochany patrioto".

Wymowną grafiką trafiła w punkt i serca Polaków. "Mocne", "poruszające", "prawdziwe" – brzmią komentarze pod ilustracją. Damięcka po raz kolejny udowodniła, że ma talent, a bieżące i historyczne wydarzenia potrafi odzwierciedlić w oryginalny sposób, wręcz niekonwencjonalny.

d3oty8v

Wysypaliśmy górę śmieci w centrum Warszawy. Zobacz reakcje przechodzących osób

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3oty8v

Podziel się opinią

Share

d3oty8v

d3oty8v