Blisko ludzi76. rocznica Powstania Warszawskiego. Matylda Damięcka zamieściła wymowną grafikę

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Matylda Damięcka zamieściła wymowną grafikę

Matylda Damięcka komentuje rzeczywistość
Matylda Damięcka komentuje rzeczywistość
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Dominika Czerniszewska
01.08.2020 12:03

W sobotę o godz. 17, w godzinę "W", stolica odda hołd powstańcom warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Matylda Damięcka już zdążyła opublikować grafikę "76 lat".

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. 76. rocznica jest szczególna ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Uroczystości związane z rocznicą powstania mają bardziej kameralny charakter.

Matylda Damięcka. 76. rocznica Powstania Warszawskiego

Matylda Damięcka i tym razem nie zawiodła Polaków. Na 76.rocznicę naszkicowała panoramę Warszawy, a pod nią krzyże i gwiazdę Dawida. Historycy szacują, że w czasie powstania zginęło od 150 do 200 tysięcy warszawiaków. W 2004 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy opublikował "Raport o stratach wojennych Warszawy" za lata 1939-1945. Wynika z niego, że w trakcie Powstania Warszawskiego uległo zniszczeniu 25 proc. zabudowy miasta. Największe straty poniosło Stare Miasto.

Grafika Damięckiej symbolizuje, że stolica została odbudowana na grobach i wylanej krwi warszawiaków. Ilustratorka dodała jeszcze w typowy dla siebie sposób hasztagi: "Nim więc spluniesz czy bruk wyrwiesz, przemyśl kochany patrioto".

Wymowną grafiką trafiła w punkt i serca Polaków. "Mocne", "poruszające", "prawdziwe" – brzmią komentarze pod ilustracją. Damięcka po raz kolejny udowodniła, że ma talent, a bieżące i historyczne wydarzenia potrafi odzwierciedlić w oryginalny sposób, wręcz niekonwencjonalny.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (143)
Zobacz także