8 sposobów na wspieranie męskiej płodności
Problemy z niepłodnością w naszym kraju ma co piąta para.
Ze względu na ciągły wzrost szkodliwych czynników (zanieczyszczenia środowiska, niezdrowy styl życia, używki, przetworzona żywność itd.) odnotowuje się ciągły spadek jakości męskiego nasienia. Należy pamiętać, że to choroba, którą nie tylko można leczyć, ale też jest szansa, aby jej zapobiec. W jaki sposób wspierać męską płodność?
1. Ograniczenie stresu
Badania dowiodły, że mężczyźni znajdujący się w stanie zestresowania produkują mniejszą ilość nasienia, a same plemniki wykazują mniejszą ruchliwość w porównaniu do próbek, które zostały pobrane, gdy problem stresu ustąpił. Stres wpływa również negatywnie na system immunologiczny, co podwyższa szansę wystąpienia różnego rodzaju infekcji. Co robić? W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest wyeliminować źródła stresu, ale dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie jak największej ilości zajęć, które pomogą go rozładować.
2. Dobra dieta
Twój mężczyzna uwielbia polską, tłustą kuchnię? Postaraj się coś z tym zrobić, ponieważ zbyt duża ilość tłuszczu może spowodować miażdżycę. To, co wpływa pozytywnie na męską płodność to potrawy bogate w magnez, selen, cynk i pełnowartościowe białko – składniki te dobrze wpływają na syntezę hormonów płciowych!
3. Suplementacja
Uzupełnieniem odpowiednich posiłków musi być właściwa suplementacja, wspierająca układ hormonalny mężczyzn. Dobrym rozwiązaniem jest preparat PROfertil, którego składniki (L-karnityna, L-arganina, koenzym Q10, witamina E, cynk, kwas foliowy, glutation i selen) pozytywnie wpływają na ruchliwość i koncentracja plemników oraz objętość ejakulatu. Suplement ten jest doskonały zarówno w profilaktyce w trakcie starania się o dziecko, jak również w sytuacji, gdy mężczyzna ma zaburzenia płodności.
4. Wyleczenie… zębów!
Czy wiesz, że próchnica, stany zapalne korzeni zębów a nawet nieprawidłowe leczenie kanałowe powodują powstawanie bakterii, które mają bezpośredni wpływ na płodność u mężczyzn? Warto więc zadbać o zęby, bo może się okazać, że to one mają związek z problemem z zajściem w ciążę.
5. Odstawienie używek
Twój mężczyzna pali papierosy, pije alkohol albo przesadza z ilością kawy? Wszystkie te przyjemności mają ogromny wpływ na ich płodność. Palenie powoduje zmniejszenie ruchliwości plemników, alkohol powoduje problemy z erekcją (a piwo zawiera fitoestrogeny, które osłabiają plemniki). A kawa? Kawa wypłukuje magnez z organizmu, co powoduje, że organizm dużo szybciej się męczy. Mężczyźni przesadzający z jej ilością mogą nie mieć już siły na miłosne uniesienia.
6. Rodzaj pracy
Mężczyźni wykonujący zawód, w którym większość czasu spędza się w pozycji siedzącej też są narażeni na zaburzenia płodności. Dobrym rozwiązaniem będzie zrównoważenie takiego trybu pracy odpowiednią dawką ruchu. Regularne uprawianie sportu przyniesie same korzyści, nie tylko na tle płodności.
7. Przegrzewanie się
Twój ukochany nosi obcisłe slipy, wiecznie trzyma laptopa na kolanach, uwielbia saunę? Jeżeli planujecie dziecko, będzie musiał zrezygnować z takich przyzwyczajeń, bo wpływają one bardzo negatywnie na produkcję spermy – jak wszystkie inne sytuacje prowadzące do przegrzania jąder.
8. Badania
Jeżeli planujecie powiększenie rodziny, rozsądnym będzie przeprowadzenie wszystkich potrzebnych badań. Ogólna kondycja organizmu ma zasadniczy wpływ na płodność mężczyzny. Warto też udać się na badanie jakości nasienia (spermiogram). Więcej o interpretacji wyników badania można znaleźć na stronie programu edukacyjnego www.zrobmydziecko.pl
Materiał powstał przy współpracy z serwisem zrobmydziecko.pl