Blisko ludzi90-latek kupił 15-letnią żonę, teraz żąda zwrotu pieniędzy

90‑latek kupił 15‑letnią żonę, teraz żąda zwrotu pieniędzy

90-latek kupił 15-letnią żonę, teraz żąda zwrotu pieniędzy
Źródło zdjęć: © 123RF
08.01.2013 11:28

W zamian za 17,5 tysiąca dolarów 15-latka z Arabii Saudyjskiej została wydana za mąż za starszego o 75 lat mężczyznę. W noc poślubną zabarykadowała się w sypialni, a dwa dni później uciekła do swojego domu rodzinnego. Teraz 90-latek pozywa jej rodziców i żąda zwrotu pieniędzy.

W zamian za 17,5 tysiąca dolarów 15-latka z Arabii Saudyjskiej została wydana za mąż za starszego o 75 lat mężczyznę. W noc poślubną zabarykadowała się w sypialni, a dwa dni później uciekła do swojego domu rodzinnego. Teraz 90-latek pozywa jej rodziców i żąda zwrotu pieniędzy.

W wywiadzie udzielonym portalowi Al Arabiya, świeżo upieczony małżonek stwierdził, że zapłacił za poślubienie nastolatki, co czyni jego małżeństwo „legalnym i poprawnym”. Opowiadając historię swojej nocy poślubnej, powiedział, że dziewczyna weszła do sypialni przed nim i zamknęła drzwi od środka. To zrodziło w nim podejrzenia, że 15-latka, wraz ze swoją matką, uknuła przeciwko niemu spisek. Zażądał zwrotu nieletniej żony lub oddania pieniędzy, jakie za nią zapłacił.

Bliscy przyjaciele panny młodej twierdzą, że zamknęła się w pokoju z przerażenia. Dwa dni później zdecydowała się na ucieczkę.

Suhaila Zein al-Abedin, jeden z członków Narodowego Towarzystwa Praw Człowieka w Arabii Saudyjskiej (Saudi National Association for Human Rights) zwrócił się do władz państwa o jak najszybszą interwencję w tej sprawie, by ocalić dziewczynę od tragedii. Wyjaśniał, że małżeństwo wśród wyznawców islamu musi zostać zawarte za obopólną zgodą, a jak pokazują wydarzenia z nocy poślubnej, w tym przypadku nie wynikało z woli obu stron.

Abedin zapowiedział jednocześnie, że rodzice 15-latki muszą odpowiedzieć za wydanie jej za mąż za człowieka, który mógłby być jej pradziadkiem. Chce też, by w Arabii Saudyjskiej ustanowiono minimalny wiek 18 lat, w którym kobiety mogą wstępować w związek małżeński. Jego zdaniem, pozwoliłoby to karać tych, którzy łamią prawo.

Ofiarami małżeństw z udziałem dzieci są zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, choć liczba tych pierwszych zdecydowanie przeważa. W wielu krajach wciąż tradycją jest wydawanie nastolatek za starszych mężczyzn. Najczęściej takie praktyki stosuje się w krajach Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej. W Nigerii 77 procent kobiet wychodzi za mąż, nim ukończy 18 lat. Wskaźnik ten jest tylko o 12 procent niższy w Bangladeszu.

Według danych UNICEF z 2009 r., na całym świecie aż 51 milionów dziewcząt wydawanych jest za mąż przed osiągnięciem pełnoletności.

Tymczasem, ustanowiona w 1948 r., Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (Universal Declaration of Human Rights) mówi, że małżeństwo powinno być zawarte zgodnie z wolą i pełną zgodą obu stron.

Tekst: Izabela O’Sullivan

(ios/sr),kobieta.wp.pl

POLECAMY: