ABC kąpieli niemowlaka

Pierwsza kąpiel zawsze wzbudza wiele emocji i jednocześnie strachu u rodziców.

ABC kąpieli niemowlaka
Źródło zdjęć: © sxc.hu

24.11.2008 | aktual.: 30.05.2010 20:13

Kąpiel naszego maleństwa to nie tylko moment troski o higienę, ale również chwila relaksu, zabawy i przyjemności dla naszej pociechy. Pierwsza kąpiel zawsze wzbudza wiele emocji i jednocześnie strachu u rodziców. Zwłaszcza przy pierwszym dziecku wszystkie czynności wykonywane przy niemowlaku są zawsze stresujące. Jeśli przy pierwszej kontakcie naszego maleństwa z wodą i wanną możemy liczyć na pomoc doświadczonej osoby, z pewnością wzrośnie nasza pewność siebie i radość z kąpieli dziecka.

Przy pierwszej kąpieli dziecko może się naprężać, wiercić i płakać, ale wynika to z tego, że są to dla niego zupełnie nowe bodźce i potrzeba kilku kąpieli, by przyzwyczaiło się do tej czynności i nauczyło czerpać z niej przyjemność.

Codzienna higiena

Troska o higienę naszych pociech jest bardzo ważna, dlatego każde dziecko na samym początku trzeba kąpać codziennie. Niektórzy pediatrzy twierdzą, że po dziecko po ukończeniu drugiego miesiąca życia, powinno być kąpane co drugi dzień. Teoretycznie godzina, o której myjemy nasze maleństwo, nie jest istotna, ale w związku z tym, że kąpiel to również swoista gimnastyka, maluch po niej bardzo dobrze śpi. Dlatego najkorzystniej jest myć dziecko właśnie wieczorem, chwilę przed położeniem go do łóżeczka.

Przygotuj pomieszczenie

Zdrowie i bezpieczeństwo naszej pociechy są najważniejsze, dlatego zacznij od przygotowania pomieszczenia, w którym będziesz kąpać malucha. Temperatura w pokoju bądź łazience powinna wynosić ok. 22-24 °C, wanienka stabilnie umieszczona, natomiast woda musi mieć ok. 36 °C. Temperaturę wody najlepiej mierzyć specjalnym termometrem. Wprawieni rodzice potrafią ręką wyczuć, czy woda jest odpowiednia.

Zadbaj o wygodę

Okna powinny być zamknięte, żeby unikać przeciągu. Najlepiej też zamknąć drzwi w pomieszczeniu, gdzie kąpiemy dziecko, aby nie odczuło ono różnicy temperatur. Wszystkie akcesoria potrzebne do kąpieli należy przygotować zanim nalejemy wodę do wanienki. Muszą one być blisko, blisko wanny, tak by w żadnym wypadku nie zostawić dziecka samego w wodzie. Jeden gruby ręcznik połóż na przewijaku, drugi tuż obok, aby wytrzeć nim malucha. Rozłóż materiałową pieluchę i połóż ją na dnie wanienki. Nie zapomnij też o umyciu oczu i uszu. Możesz to zrobić przed lub po kąpieli właściwej.

Kąpiel

Po włożeniu niemowlaka do wanny, najpierw delikatnie oblewaj go wodą. Dla maleństwa jest to przyjemność, chwila relaksu, pozwól mu się przez chwilę tym nacieszyć. Po chwili przejdź do mycia za pomocą mydła przeznaczonego dla niemowląt. Namydl jego ciało, możesz tę czynność wykonywać ręką bądź też bardzo delikatną myjką. Otwórz dłonie dziecka i je umyj, pamiętaj też o szyi, plecach i pupie. Przy myciu głowy bardzo istotne jest to, by mydło nie dostało się do oczu dziecka. Bardzo ważna jest też higiena narządów płciowych.

Skup się na dziecku

Od momentu, w którym dziecko jest w wanience, rodzic powinien stać się nieobecny dla całego świata. Żaden telefon, dzwonek do drzwi czy hałasy za oknem nie mogą oderwać go od wanienki. Zostawienie dziecka samego w wodzie może stać się przyczyną tragedii.

Po kąpieli

Po wyjęciu dziecka z wody dokładnie je wysusz, następnie całe ciało natrzyj oliwką. Załóż pieluszkę i ubierz pociechę. Następnie dla wyrównania temperatury między pomieszczeniami, otwórz drzwi. Możesz otulić malucha w kocyk i tak przygotowane dziecko jest gotowe, by je zanieść do łóżeczka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)