FitnessAkupresura i... już po bólu

Akupresura i... już po bólu

Akupresura i... już po bólu
20.04.2005 16:38, aktualizacja: 28.05.2010 11:49

Czy zadając ból, można... uśmierzyć ból? Okazuje się, że tak.

Znane od tysięcy lat zabiegi akupresury polegają właśnie na uciskaniu szczególnie wrażliwych miejsc na ciele. Wypróbuj tę metodę. To naprawdę działa! *Co wpływa na wzrost popularności naturalnych metod walki z bólem? Odpowiedź jest prosta: do świadomości wielu ludzi zaczął docierać fakt, że zażywanie nadmiernych ilości leków uśmierzających ból nie jest obojętne dla zdrowia. *Lekarze alarmują – kumulowanie się niektórych składników preparatów przeciwbólowych prowadzi do groźnych następstw: np. uszkodzenia wątroby, żołądka czy nerek.Z tego powodu coraz więcej osób wraca do znanych od wieków zabiegów, dzięki którym można złagodzić dolegliwości. Jednym z nich jest akupresura, czyli uciskanie odpowiednich punktów ciała (receptorów).
* Żegnaj bólu! Gdy czujesz ból, to znak, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego. Zanim więc pierwszy raz zastosujesz akupresurę, powinnaś poznać przyczynę bólu. Zgłoś się do lekarza, zrób badania, a dopiero potem spróbuj wspomagać
terapię akupresurą. *
Łagodzi ona dolegliwości spowodowane wieloma schorzeniami, np. zwyrodnieniem stawu kolanowego, kręgów kręgosłupa, migreną czy nieżytem żołądka. Możesz ją też zastosować, gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie, zaczyna boleć ząb, nie możesz zasnąć lub nie potrafisz poradzić sobie ze stresem. Jakie są największe zalety akupresury?
- Daje szybką poprawę samopoczucia.
- Każdy może się jej nauczyć.
- Można ją stosować w domu, w pracy, a nawet podczas podróży.
- Zabieg możesz wykonać samodzielnie.
- Nie wymaga dużego wysiłku.
* Czułe miejsca na naszych stopach Na stopach znajduje się aż 7200 aktywnych biologicznie punktów – receptorów. Zdaniem znawców akupresury, odpowiadają one poszczególnym narządom i częściom ciała (sprawdź na rysunkach, które receptory znajdują się na lewej, a które na prawej stopie).
*
Gdy uciskasz określony receptor (najlepiej robić to kciukiem), informacja ta jest natychmiast przekazywana do twojego mózgu, a stąd do chorego organu, np. żołądka, wątroby czy jelita grubego. Pobudzenie receptora powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych narządu, dzięki czemu dociera do niego więcej tlenu i substancji odżywczych, koniecznych do prawidłowej pracy. Zmniejsza się też napięcie mięśni w tym rejonie ciała, co łagodzi dolegliwości i przyspiesza proces leczenia.
Przy niektórych schorzeniach, np. niestrawności czy zapaleniu pęcherza, obowiązują szczególne zasady. Na początku każdego zabiegu należy najpierw uciskać receptory nerek, głowy, żołądka i wątroby (właśnie w tej kolejności). Służy to pobudzeniu krążenia i lepszemu oczyszczeniu organizmu z toksyn. Dopiero potem można uciskać punkty odpowiedzialne za funkcjonowanie chorego narządu.

*Akupresura tych punktów ulży w wielu dolegliwościach *Na rysunkach stóp znajdziesz receptory poszczególnych narządów. Uciskaj odpowiednie punkty, a także strefy wokół nich, zaznaczone kolorami.

 1. głowa (mózg) część lewa i prawa
 2. zatoki czołowe: prawa i lewa
 3. pień mózgu, móżdżek
 4. przysadka mózgowa
 5. skroń, nerw trójdzielny (obie stopy)
 6. nos (na obu stopach)
 7. kark i kręgosłup szyjny
 8. oko (lewe na l. stopie, prawe na p.)
 9. ucho (lewe na l. stopie, prawe na p.)
 10. ramię (lewe na l. stopie, prawe na p.)
 11. mięśnie trapezoidalne
 12. tarczyca: na stopie lewej i prawej
 13. przytarczyce
 14. płuca i oskrzela (obie stopy)
 15. żołądek (receptory na obu stopach)
 16. dwunastnica (na obu stopach)
 17. trzustka (na obu stopach)
 18. wątroba (tylko na prawej stopie)
 19. woreczek żółciowy (tylko p. stopa)
 20. splot słoneczny (obie stopy)
 21. nadnercza (obie stopy)
 22. nerki (lewa na l. stopie, prawa na p.) 23 i 24. pęcherz i drogi moczowe 25-30. jelita (obie stopy)
 23. odbytnica (tylko na l. stopie)
 24. odbyt (tylko na lewej stopie)
 25. serce (tylko na lewej stopie)
 26. śledziona (tylko na lewej stopie)
 27. kolano (lewe na l., prawe na p. stopie)
 28. jajniki, jądra (na obu stopach)

Aleksandra Barcikowska