FitnessAkupunktura może pomóc w walce z nadciśnieniem

Akupunktura może pomóc w walce z nadciśnieniem

Akupunktura może pomóc w walce z nadciśnieniem
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
24.08.2015 12:40, aktualizacja: 01.01.2016 18:34

Stosowanie akupunktury może pomóc w obniżeniu nadciśnienia tętniczego.

Stosowanie akupunktury może pomóc w obniżeniu nadciśnienia tętniczego - wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Informację podaje pismo "Medical Acupuncture".

W badaniach uczestniczyło 65 pacjentów z umiarkowanym nadciśnieniem, którzy nie przyjmowali żadnych leków. U połowy z nich zastosowano elektroakupunkturę (w okolicach nadgarstków i pod kolanami).
U 70 proc. osób z tej grupy odnotowano średni spadek ciśnienia skurczowego o 6-8 mmHg, a rozkurczowego o 4 mmHg. Poprawa trwała przez sześć tygodni od zakończenia zabiegu.

W grupie, która została poddana akupunkturze, zaobserwowano ponadto 41-procentowy spadek poziomu noradrenaliny we krwi (neuroprzekaźnika sprzyjającego wzrostowi ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy) oraz 67-proc. spadek poziomu reniny (enzymu odgrywającego rolę w regulowaniu ciśnienia tętniczego). Zmniejszeniu o 22 proc. uległ także poziom aldosteronu - hormonu powodującego zatrzymywanie wody w naczyniach i przez to również zwiększenie ciśnienia.

U pozostałych osób elektroakupunkturę zastosowano w innych miejscach (w okolicach przedramienia i łydki), jednak w jej wyniku nie nastąpił żaden zauważalny spadek ciśnienia tętniczego.
Jak zauważa autor badań dr John Longhurst, regularne stosowanie akupunktury u pacjentów z nadciśnieniem - zwłaszcza po 60. roku życia może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru.

(PAP), koc/ mrt/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także