Trwa ładowanie...
ycipk-27j4h8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit

Akupunktura może pomóc w walce z nadciśnieniem

Stosowanie akupunktury może pomóc w obniżeniu nadciśnienia tętniczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF.COM)
ycipk-27j4h8

Stosowanie akupunktury może pomóc w obniżeniu nadciśnienia tętniczego - wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Informację podaje pismo "Medical Acupuncture".

W badaniach uczestniczyło 65 pacjentów z umiarkowanym nadciśnieniem, którzy nie przyjmowali żadnych leków. U połowy z nich zastosowano elektroakupunkturę (w okolicach nadgarstków i pod kolanami).
U 70 proc. osób z tej grupy odnotowano średni spadek ciśnienia skurczowego o 6-8 mmHg, a rozkurczowego o 4 mmHg. Poprawa trwała przez sześć tygodni od zakończenia zabiegu.

W grupie, która została poddana akupunkturze, zaobserwowano ponadto 41-procentowy spadek poziomu noradrenaliny we krwi (neuroprzekaźnika sprzyjającego wzrostowi ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy) oraz 67-proc. spadek poziomu reniny (enzymu odgrywającego rolę w regulowaniu ciśnienia tętniczego). Zmniejszeniu o 22 proc. uległ także poziom aldosteronu - hormonu powodującego zatrzymywanie wody w naczyniach i przez to również zwiększenie ciśnienia.

ycipk-27j4h8

U pozostałych osób elektroakupunkturę zastosowano w innych miejscach (w okolicach przedramienia i łydki), jednak w jej wyniku nie nastąpił żaden zauważalny spadek ciśnienia tętniczego.
Jak zauważa autor badań dr John Longhurst, regularne stosowanie akupunktury u pacjentów z nadciśnieniem - zwłaszcza po 60. roku życia może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru.

(PAP), koc/ mrt/

* Żywienie przy nadciśnieniu tętniczym*

* Eksperci: kobiety chorują inaczej niż mężczyźni*

ycipk-27j4h8

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-27j4h8

ycipk-27j4h8
ycipk-27j4h8