#WszechmocneAlimenty od byłego męża, który zdradził? 67 proc. badanych kobiet jest na "tak"

Alimenty od byłego męża, który zdradził? 67 proc. badanych kobiet jest na "tak"

Czy kobieta powinna otrzymywać na siebie alimenty od byłego męża, jeśli rozwód był z jego winy? W badaniu sondażowym wykonanym na zlecenie Wirtualnej Polski przez panel Ariadna, aż 67 proc. kobiet uważa, że tak, ale 45 proc. z nich deklaruje, że tylko do czasu, kiedy kobieta stanie się niezależna finansowo.

Alimenty po rozwodzie
Alimenty po rozwodzie
Źródło zdjęć: © Getty Images
Aneta Malinowska

Alimenty po rozwodzie mogą otrzymywać nie tylko dzieci, ale również były małżonek, jeśli popadł w niedostatek lub do rozwodu doszło z winy jednego z partnerów. Czasami wystarczy znaczące obniżenie tzw. stopy życiowej. Najważniejsze jest, aby przed sądem wykazać, w jaki sposób rozwód wpływa na nową sytuację finansową. Zazwyczaj w polskiej rzeczywistości jest tak, że alimenty dostaje kobieta. Często to ona, będąc w małżeństwie, zajmowała się domem, dziećmi, a po rozwodzie nie ma stałego źródła dochodu.

Alimenty dla porzuconej żony?

Kiedy jednak kobieta pracuje i zarabia, często wysokość jej dochodów jest znacznie niższa od dochodów męża. I nawet jeśli stać ją na przeżycie, ale jej sytuacja życiowa po rozwodzie w istotny sposób się pogorszyła, to mężczyzna musi płacić alimenty na byłą żonę

- Mamy tutaj dwie regulacje. Pierwsza jest taka, że jeżeli dany małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i jednocześnie jest w niedostatku, to wtedy może żądać alimentów, które odpowiadają jego usprawiedliwionym potrzebom – tłumaczy w rozmowie z WP Kobieta adwokat Urszula Skonecka.

- Natomiast druga sytuacja jest taka, że gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego. Wtedy również mogą zostać zasądzone alimenty. Tu mówimy o różnicy między istotnym pogorszeniem sytuacji materialnej a niedostatkiem. Jeżeli nie ma niedostatku, a jest istotne pogorszenie sytuacji, to wówczas osoba, która ma płacić alimenty, musiałaby być wyłącznie winna. Alimenty na małżonka są kwestią niezależną od alimentów na dzieci. – wyjaśnia ekspertka.

7 lat temu się rozwiodła, a mąż nadal płaci alimenty

Magdalena Kaczmarek 7 lat temu rozwiodła się z mężem. Rozwód był z orzeczeniem o winie, gdyż mężczyzna ją zdradzał. Kobieta mimo upływu lat, nadal dostaje alimenty na siebie i nie zamierza z nich rezygnować.

- Dostaję od męża co miesiąc 800 złotych. Pracuję i całkiem dobrze zarabiam, mimo że mój eksmąż na pewno dużo lepiej. Nie weszłam w kolejny związek małżeński i nie zamierzam rezygnować z alimentów od niego. Zrobił mi wtedy wielką krzywdę tamtą zdradą, na której go złapałam. I mimo że to już było tak dawno, nie jestem w stanie mu wybaczyć – powiedziała w rozmowie z WP Kobieta Magdalena.

Kobieta alimenty na siebie traktuje jak rekompensatę poniesionych strat moralnych i emocjonalnych, na jakie naraził ją były partner.

- Przeszłam przez emocjonalne piekło, upokorzył mnie i nie jestem mu w stanie do dzisiaj wybaczyć. Te alimenty to takie symboliczne pocieszenie i nie odpuszczę mu, dopóki nie będę musiała – dodaje Kaczmarek.

Ilona Kostecka również dostaje alimenty po rozwodzie. U niej jednak sytuacja wyglądała nieco inaczej.

- Nie orzekaliśmy winnego, rozstaliśmy się z powodu różnic charakterów. Skończyła się miłość i postanowiliśmy, że każdy pójdzie swoją drogą. Ja nie pracowałam i nie miałam za co żyć, a mój były mąż radził sobie zawodowo doskonale, dlatego sąd przyznał mi alimenty, abym miała za co przeżyć – wyjaśnia nam Ilona.

Do rozwodu doszło 3 lata temu. Od tamtego czasu Ilona dostaje od byłego męża po 2 tys. miesięcznie.

- Mimo że podjęłam pracę, to jeszcze przez 2 lata były partner będzie mi płacił alimenty. Nie zarabiam tak dobrze jak on. Różnica między poziomem życia, jaki miałam w małżeństwie, a jaki mam teraz, jest ogromna. Zatem nie zamierzam na razie rezygnować z tego przywileju byłej żony, a że z eks żyjemy w przyjaźni, to i on nie widzi w tym problemu – zdradza Kostecka.

Wysokość przyznawanych alimentów nie jest w żaden sposób uregulowana, a uzależniona od sytuacji rozwodzących się małżonków. - Zdarzają się alimenty w wysokości 100-200 złotych, ale też czasami sięgają nawet kilku tysięcy. Jeśli mówimy o niedostatku, to alimenty muszą być takie, żeby pozwoliły na zniwelowanie tego stanu niedostatku, przy uwzględnieniu sytuacji zarobkowej stron - wyjaśnia adwokat Urszula Skonecka.

- Jeśli mówimy o istotnym pogorszeniu sytuacji, wówczas porównujemy sytuację, jaka była przed rozwodem do aktualnej i sąd według swojego uznania zasądza te alimenty w takiej wysokości, jaką uzna za odpowiednią i odpowiadającą możliwościom zarobkowym stron - dodaje prawniczka.

Obie kobiety uważają, że takie świadczenia alimentacyjne dla ekspartnerek i partnerów powinny być wypłacane po rozwodzie jak najdłużej.

- Rozwód jest wielką traumą dla zdradzonej czy porzuconej kobiety. Pieniądze to tylko rekompensata. Uważam, że powinny być wypłacane dożywotnio, a przynajmniej do takiego momentu aż kobieta nie osiągnie przyzwoitej stopy życiowej i całkowicie nie zapomni tych przykrych doświadczeń, jakie ją dotknęły - mówi Magdalena Kaczmarek.

Zupełnie inaczej do problemu podchodzi Łukasz, który został obarczony alimentami na byłą żonę.

- Rozwód orzeczono z mojej winy. W związku z tym, że dość dobrze zarabiam, moja była żona wystąpiła o przyznanie jej alimentów. Muszę płacić co miesiąc po 1200 złotych. Już tak od 2 lat. I jak sądzę, moja była szybko mi nie odpuści. Liczę tylko na to, że wreszcie się zakocha i wtedy ona będzie chciała zapomnieć wreszcie o mnie na zawsze – powiedział nam mężczyzna.

Łukasz przyznaje, że mimo iż stać go na płacenie alimentów, to jednak jest to dla niego niekomfortowa sytuacja, bo chciałby zakończyć tamten etap życia.

- Mam nową rodzinę. Nową partnerkę, dziecko, a moja eksżona co jakiś czas wchodzi w nasze życie z kolejnymi roszczeniami. Płacę alimenty, bo poczuwam się do odpowiedzialności za zniszczenie tamtego związku. Zresztą nie mam wyjścia. Nie chcę kombinować, że mnie nie stać, ale ciągłe kontakty z nią w tej kwestii nie są dla mnie i mojej nowej sytuacji komfortowe – wyznaje Łukasz.

- Zwłaszcza że zostawiłem jej dom i samochód, a ona całkiem dobrze sobie radzi. Te alimenty, a właściwie kontakty z nią to taka kara dla mnie bardziej niż dla niej potrzeba - powiedział nam mężczyzna.

Jak długo przysługuję obowiązek alimentacyjny na ekspartnera?

Na długość obowiązku alimentacyjnego wpływają przede wszystkim okoliczności, w jakich doszło do rozwodu. Brane są pod uwagę: wina i zmiana sytuacji finansowej małżonka rozwiedzionego.

- Alimenty wygasają w momencie wejścia w kolejny związek małżeński przez stronę, która dotychczas alimenty otrzymywała, albo po 5 latach, gdy te alimenty płaci małżonek, który nie był wyłącznie winny, a istotna była kwestia niedostatku – powiedziała w rozmowie z nami adwokat Urszula Skonecka.

Katarzyna sama zrezygnowała z alimentów, jakie płacił jej były mąż po rozwodzie i zrobiła to po to, aby na zawsze zostawić za sobą przeszłość.

- Mój były mąż zostawił mnie, bo się zakochał. Rozstanie z nim i rozwód były dla mnie bardzo upokarzającym przeżyciem. Ponieważ został uznany winnym rozpadu naszego małżeństwa, miałam zasądzone alimenty w całkiem przyzwoitej wysokości. Jednak gdy tylko odzyskałam równowagę życiową i finansową, zrezygnowałam z alimentów od niego – wyznała Katarzyna. – Nie chcę mieć już z nim nic wspólnego. Układamy sobie nasze życia od nowa, bez żadnych kontaktów i tak jest lepiej – dodała.

W badaniu Adriadna na zlecenie WP Kobieta aż 67 proc. kobiet uznało, że alimenty dla kobiet są słuszne, gdy rozwód nastąpił z winy partnera.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 9-12 kwietnia. Próba ogólnopolska licząca N=1126 kobiet w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji kobiet w populacji dla wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 9-12 kwietnia. Próba ogólnopolska licząca N=1126 kobiet w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji kobiet w populacji dla wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. © materiały partnera

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 9-12 kwietnia 2021 roku. Próba ogólnopolska 1126 kobiet od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji kobiet w populacji dla wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
rozwódprzepisy alimentyalimenty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (167)