FitnessAlkohol bardziej szkodliwy dla kobiet

Alkohol bardziej szkodliwy dla kobiet

Alkohol bardziej szkodliwy dla kobiet
Źródło zdjęć: © Thinkstock
23.11.2010 21:44

Nadmierne spożywanie alkoholu okazuje się bardziej niebezpieczne dla płci słabej. Z tego powodu kobiety są częściej narażone na choroby wątroby, mózgu, serca i inne dolegliwości - informuje My Health News Daily.

Nadmierne spożywanie alkoholu okazuje się bardziej niebezpieczne dla płci słabej. Z tego powodu kobiety są częściej narażone na choroby wątroby, mózgu, serca i inne dolegliwości - informuje My Health News Daily. Choć niektóre kobiety potrafią wypić takie same ilości alkoholu jak mężczyźni, to jednak ich organizmy dużo gorzej znoszą skutki uboczne picia.

Dr Deidra Roach, z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, twierdzi że coraz więcej młodych kobiet zaczyna przesadzać z alkoholem. Badanie, w którym udział wzięło ponad 500 tys. kobiet wskazało wzrost spożycia alkoholu w grupie wiekowej od 21 do 23 lat.

Fizyczne różnice płciowe odgrywają znaczącą rolę w tym, jak organizmy metabolizują alkohol. Kobiety posiadają więcej tłuszczu, a mniej wody niż mężczyźni, jak również niższy poziom enzymów istotnych w przetwarzaniu alkoholu w organizmie. Oznacza to, że kobiety konsekwencji picia doświadczają szybciej i dłużej niż mężczyźni.

U kobiet picie może spowodować uszkodzenia organów wewnętrznych i większe ryzyko przewlekłych chorób. Kobiety znacznie szybciej od mężczyzn zapadają na choroby wątroby związane z nadużywaniem alkoholu. Naukowcy twierdzą, że być może żeński hormon, estrogen, jest odpowiedzialny za podwyższone ryzyko zachorowań.

Nadmierne spożywanie alkoholu zostawia ślad także w mózgu. Badania wykazały, że pewne obszary mózgu są mniejsze u kobiet-alkoholiczek niż u innych kobiet i mężczyzn-alkoholików.

Wiele badań udowodniło, że spożywanie alkoholu ma pozytywny wpływ na zdrowie serca. Inne badania wykazały jednak, że nadużywanie alkoholu szkodzi mięśniu sercowemu. Według naukowców z Loyola Marymount University alkohol zwiększa również ryzyko rozwoju raka piersi.

National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism odkrył także, że z powodu alkoholu coraz więcej kobiet staje się sprawcami wypadków na drodze.

Źródło artykułu:PAP