Alternatywa dla tui. Osiąga nawet 4 m wysokości

Marzysz o oryginalnym żywopłocie? Zapomnij o oklepanych tujach. Postaw na roślinę, która rośnie jeszcze szybciej i jest znacznie prostsza w uprawie.

Czym zastąpić tuję?
Czym zastąpić tuję?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Tuje to popularne rośliny iglaste, które zdobią wiele parków i ogrodów. Kilka lat po zasadzeniu są na tyle duże, że chronią posesję przed ciekawskimi spojrzeniami gapiów. Istnieje dla nich alternatywa. Okazuje się, że cyprysik rośnie jeszcze szybciej. Wyjaśniamy, jak o niego dbać.

Zasadź zamiast tui. Nie pożałujesz

Tuja, nazywana też żywotnikiem, to roślina z rodziny cyprysowatych. Pochodzi z Azji, jednak z łatwością można uprawiać ją w naszych warunkach. Nie wymaga wiele pracy, dlatego też wiele osób decyduje się na posadzenie jej w swoim ogrodzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak prawidłowo podlewać rośliny? Wiele osób robi to źle

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w jej pędach znajduje się toksyczna substancja nazywana tujonem. Stanowi zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

- Tujon obecny w tujach jest toksyczny i występuje w dwóch formach (alfa i beta). Obie formy izomeryczne wykazują toksyczne działanie i mogą prowadzić do wystąpienia objawów zatrucia ze strony układu nerwowego. W ostrych przypadkach mogą pojawić się nawet drgawki - mówi Jakub Duszczyk, chemik, toksykolog i specjalista Inżynierii Ochrony Środowiska w rozmowie z Onetem.

Czym zastąpić tuję? Najlepszym wyborem jest cyprysik. Wyróżnia się intensywnym, żywo zielonym kolorem i gęstymi pędami. Jest odporny na niskie temperatury i szkodniki. Odpowiednio zadbany osiąga nawet 4 metry wysokości.

Jak pielęgnować cyprysika?

Cyprysik jest bardzo prosty w pielęgnacji. Należy zapewnić mu słoneczne stanowisko, jednak poradzi sobie także w półcieniu. Krzew nie ma specjalnych wymagań glebowych. Można zasadzić go zarówno w ziemi piaszczystej, jak i gliniastej o lekko kwaśnym odczynie.

Ze względu na rozwinięty system korzeniowy nie trzeba go często podlewać. Wystarczy robić to w okresie silnej suszy. Rozrasta się w szybkim tempie, dlatego też podczas sadzenia należy zachować co najmniej 50 cm odstępu.

Częste nawożenie nie jest konieczne. Roślinę należy odżywiać wyłącznie wiosną, w okresie intensywnego wzrostu. Nadadzą się zarówno gotowe odżywki jak i te domowe, np. z fusów kawy czy drożdży. Stosuj je raz w miesiącu, a cyprysik odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)