Posadź zamiast tui. Szczelnie odgrodzi od sąsiada
Tuje są niezwykle popularne. Aby nieco wyróżnić swój ogród, postaw na inne gatunki roślin, również świetnie nadające się do uformowania pięknego żywopłotu. Jedną z polecanych odmian jest zimozielona laurowiśnia, którą można zasadzić już wkrótce.
Wybierając alternatywę dla tui, warto zwrócić uwagę na specyfikę każdej z roślin oraz warunki klimatyczne panujące w naszym regionie. Dziś skupimy się na trzech gatunkach: laurowiśni, winobluszczu oraz daglezji, które mają potencjał, aby stać się doskonałym uzupełnieniem każdego ogrodu.
Laurowiśnia – zielona elegancja przez cały rok
Laurowiśnia to doskonały zamiennik tui, który zyskuje coraz większą popularność w polskich ogrodach. Ten krzew z wiecznie zielonymi liśćmi, doskonale sprawdza się jako całoroczna osłona ogrodu przed wiatrem i hałasem. W maju laurowiśnia pokrywa się pięknymi, pachnącymi kwiatami, które przyciągają wzrok każdego przechodnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieszanki ziemi dla roślin. Jak wybrać odpowiednie podłoże?
Pomimo pochodzenia z cieplejszych regionów, dobrze przyswaja nasz klimat. Roślina ta może dorastać do czterech metrów wysokości, co czyni ją idealną do tworzenia naturalnych barier. Niestety, w przeciwieństwie do tui, laurowiśnia nie jest całkowicie mrozoodporna i młode egzemplarze wymagają dodatkowej ochrony przed zimowymi przymrozkami. Warto wiedzieć, że laurowiśnię najlepiej jest zasadzić w ogrodzie wiosną, w terminie od marca do kwietnia, lub jesienią (wrzesień październik). W tym czasie ziemia jest bowiem odpowiednio ciepła oraz wilgotna - takie warunki sprzyjają ukorzenieniu się krzewu, zanim będzie mierzyć się z upałami czy też mrozami.
Daglezja zielona – imponujący wzrost
Daglezja zielona stanowi kolejną, wysokojakościową alternatywę dla tui. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu – nawet do 80 cm rocznie, co pozwala na szybkie uzyskanie efektownego żywopłotu.
Ta pochodząca z Ameryki Południowej roślina dobrze czuje się w różnych warunkach pogodowych naszej szerokości geograficznej. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza młode okazy, które trzeba regularnie podlewać, szczególnie w okresie suszy.
Zobacz też: Kiedy przyciąć hortensje po zimie? Łatwo o błąd
Winobluszcz – kolorowa odsłona żywopłotu
Winobluszcz zdobywa uznanie wśród miłośników ogrodnictwa, którzy poszukują roślin szybko rosnących, a przy tym efektownych wizualnie. Jesienią winobluszcz przekształca się w feerię barw, od rubinowej czerwieni po żywą zieleń, co czyni go jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodu.
Co więcej, winobluszcz jest odporny zarówno na mrozy, jak i na upały, i nadaje się świetnie do sadzenia przy ogrodzeniach, czy murach budynków. Ze względu na swoje walory wizualne jest także często spotykany na fasadach domów.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.