Aranżacja pokoju dziennego z fototapetą. Jaki wzór wybrać?

Aranżacja pokoju dziennego z fototapetą. Jaki wzór wybrać?

Aranżacja pokoju dziennego z fototapetą. Jaki wzór wybrać?
Źródło zdjęć: © Instagram.com | @alldecorboutique
17.12.2018 14:06, aktualizacja: 12.06.2019 16:00

Aranżacja pokoju z fototapetą to idealny sposób, by całkowicie odmienić wnętrze. Wśród wielu dostępnych wzorów coś dla siebie mogą znaleźć zarówno zwolennicy odważnych, jak i skromnych fototapet – na całą ścianę lub tylko jej niewielką część.

Aranżacja pokoju dziennego z fototapetą – loft albo rustykalna chata

Cegła, odpadający tynk oraz stare deski z wyraźnym rysunkiem słojów to najbardziej pożądane pokrycia ścian w trzech popularnych stylach wnętrz: rustykalnym, loftowym i industrialnym. Dzięki aranżacji pokoju dziennego z fototapetą takie oryginalne ściany można mieć przy niewielkim nakładzie finansowym i bez zmartwień związanych ze specjalnym traktowaniem trudnych w utrzymaniu materiałów.

Nadruki z fotorealistyczną dokładnością oddają strukturę kamienia i drewna, ze wszystkimi naturalnymi zagłębieniami i innymi nierównościami powierzchni, a także niejednolitością kolorystyczną. Co więcej, nie zbierają kurzu i nadają się do wycierania na sucho, a w przypadku nowoczesnych tapet lateksowych, fizelinowych czy winylowych – również na mokro.

Obraz
© Instagram.com | @deco_indu,@rebelwalls_nederland

Aranżacja pokoju dziennego z fototapetą – miejska architektura

W aranżacji pokoju dziennego z fototapetą można postawić także na motywy architektoniczne (widoki miast, wybrukowanych uliczek i wnętrz budynków), ponieważ – zwłaszcza przy odpowiednim oświetleniu – tworzą one w domu niepowtarzalny klimat. Jedne nawiązują do przestrzeni wielkiej, nowoczesnej i tętniącej życiem metropolii, inne zaś do urokliwej i majestatycznej zabudowy z długą historią.

Takie pokrycia optycznie dodają pokojowi metrażu, zwłaszcza w wariancie z korytarzem, który sprawia wrażenia, jakby prowadził w głąb ściany. Fototapeta panoramiczna nie nadaje się jednak do bardzo małych pomieszczeń, bo żeby mogła prezentować się w całej okazałości, powinna zostać wyeksponowana na powierzchni co najmniej kilku metrów kwadratowych. Gdy metraż jest niewielki, nie sposób pomieścić na ścianie również zapierającego dech w piersiach krajobrazu.

Obraz
© Instagram.com | @kreatelier,@biggelaarverf

Aranżacja pokoju dziennego z fototapetą – romantyczny krajobraz

W aranżacji pokoju dziennego z fototapetą bardzo często pojawia się widok górskich szczytów oraz drzew, które są widoczne za gęstą mgłą. Tak romantyczny pejzaż sprzyja relaksowi z dobrą książką i filiżanką herbaty. Dodaje również pomieszczeniu walorów przestrzenności. Co więcej, potrafi ocieplić lub nieco schłodzić wnętrze – w zależności od tego, w jakiej kolorystyce jest utrzymany. Można wybrać zarówno fototapetę z zimową scenerią, jak i z widokiem wakacyjnego zachodu słońca nad morzem.

Obraz
© Instagram.com | @effeline,@xtdeco

Aranżacja pokoju dziennego z fototapetą – tropiki i inne leśne gęstwiny

Aranżacja z fototapetą pozwala na przeniesienie się zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Dzięki niej pokój dzienny może sprawiać wrażenie, jakby znajdował się po środku lasu deszczowego.

Egzotyka to ostatnio jeden z topowych motywów zdobniczych, który tworzy spójną całość z modnymi elementami wyposażenia, takimi jak meble bambusowe i rattanowe. Na tle fototapety z bujną roślinnością strefy równikowej można odpoczywać w hamaku lub w fotelu podwieszanym na suficie.

Obfita zieleń na to jednak nie jedyny sposób na wprowadzenie do wnętrza odrobiny leśnego klimatu, któremu nie sposób odmówić choć odrobiny tajemniczości. Ostatnio bardzo popularne w aranżacjach pokoju dziennego z fototapetą stają się nadruki nawiązujące do malarstwa lub grafiki. Niektóre są fotokopiami znanych dzieł.

Obraz
© Instagram.com | @redlionstevington,@island_habitat

Aranżacja pokoju dziennego z fototapetą – kwiaty w kolorze pudrowym

Fototapeta do pokoju dziennego w zakresie wzornictwa bardzo często bazuje na motywach roślinnych, ale nie takich, jakie znamy sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to w każdym mieszkaniu na ścianach królowały kwieciste drobne wzorki. Nowoczesne pokrycia ścienne są ozdobione przestrzennymi kształtami, które wyglądają niczym żywe bukiety czy kwietniki wyłaniające się z ciemnego tła lub rozwijające swoje pąki na całej ścianie.

W gustownych tapetach inspirowanych barwnym światem flory pojawiają się już nie soczyste, lecz lekko przytłumione kolory na czele z pudrowym różem. Takie są przyjazne dla wzroku, a przy tym nie utrudniają uzyskania kolorystycznej spójności fototapety i z innymi dekoracjami do domu.

Obraz
© Instagram.com | @rebelwalls_korea,@effeline