Aranżacja salonu z jadalnią – co warto wiedzieć przed remontem?

Aranżacja salonu z jadalnią to zadanie dla poszukiwaczy prostych i ekonomicznych rozwiązań. W nowoczesnych domach i mieszkaniach jeden pokój dzienny zamiast dwóch oddzielnych pomieszczeń do wypoczynku i przyjmowania gości jest już normą. Jakie zasady trzeba znać, by dopasować wielofunkcyjną przestrzeń do własnych potrzeb? Podpowiadamy.

Aranżacja salonu z jadalnią – co warto wiedzieć przed remontem?
Źródło zdjęć: © iStock.com

01.10.2018 10:01

Aranżacja salonu z jadalnią w domu jednorodzinnym

Na aranżację salonu z jadalnią decyduje się wielu posiadaczy domów jednorodzinnych. Otwarta przestrzeń sprawia wrażenie, że metraż pokoju dziennego jest większy niż w rzeczywistości oraz sprzyja integracji domowników, którzy spędzają większość czasu w jednym, ale za to bardzo przestronnym pomieszczeniu. Planując wystrój salonu z jadalnią, niełatwo jednak ustrzec się pewnych błędów. Najczęstszym z nich jest nieprzestrzeganie podziału na trzy wyraźnie wyodrębnione strefy, dzięki którym duży salon może pełnić wszystkie swoje podstawowe funkcje bez ryzyka, że zapanuje w nim totalny chaos.

Podział ten zwykle wyznacza się w sposób umowny. Łatwo da się do tego wykorzystać kolory, np. wybierając zieloną tapicerkę w jednej części pokoju, a żółtą tapetę w drugiej. By wyodrębnić dwie części salonu niektórzy ustawiają również na pograniczu meble, jak choćby regały, gablotki czy barki, albo parawany. Inni decydują się na niskie ścianki działowe z płyty kartonowo-gipsowych, cegieł bądź szkła.

Obraz
© iStock.com

Strefa wypoczynkowa powinna służyć relaksowi – to w niej jest miejsce na wygodną sofę, fotele oraz stolik kawowy. Mogą się tu znaleźć również elementy elektroniki służące rekreacji, jak choćby kompaktowa wieża stereo. Strefę jadalnianą, gdzie cała rodzina spotyka się podczas wspólnych posiłków, dobrze jest zlokalizować jak najbliżej kuchni, ale z daleka od telewizora, który pod względem funkcjonalnym przynależy do strefy wypoczynkowej. Ustawianie odbiornika przy stole to rozwiązanie powszechnie spotykane, lecz sprzyjające niezdrowym nawykom. Kiedy podczas jedzenia całą uwagę absorbuje telewizor, cierpią na tym nie tylko relacje rodzinne, ale również naturalne skłonności organizmu, w którym dochodzi do zaburzeń odczucia sytości. W efekcie pochłaniamy więcej kalorii niż potrzebujemy.

W aranżacji salonu z jadalnią, o ile pozwala na to metraż, oprócz dwóch podstawowych stref można wydzielić również kącik do pracy czy miejsce do zabawy dla dzieci. Ważne jest nie tylko rozplanowanie ich tak, by jedna nie zaburzała funkcjonalności drugiej, ale również zorganizowanie ścieżek umożliwiających łatwy dostęp do każdej strefy. Ich optymalna szerokość wynosi około 1 metra.

Aranżacja salonu z jadalnią w małym mieszkaniu

Mistrzowską logistyką trzeba wykazać się podczas aranżacji salonu z jadalnią w małym mieszkaniu, gdzie nierzadko możliwość przestawienia mebli jest mocno ograniczona. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by ułatwić sobie zadanie. Warto zacząć od pomyślenia nad rozwiązaniami, które nadadzą pomieszczeniu lekkości i optycznie je powiększą. Duża ilość przeszkleń, luster, jasnych kolorów i cienkich nóżek meblowych z pewnością pozwolą osiągnąć zadowalający efekt, zwłaszcza jeśli jednolita meblościanka zostanie zastąpiona elementami wyposażenia pochodzącymi z kilku różnych kompletów.

Obraz
© iStock.com

Na wrażenie dynamiki wnętrza wpływają również lokalizacja i sposób ustawienia mebli. Gabaryty, takie jak stół czy sofa, najlepiej umieszczać pod oknem, żeby padało na nie jak najwięcej światła. Natomiast sofom i stolikom kawowym warto nadać orientację diagonalną (po skosie). Asymetria wprowadza do wystroju wnętrza odrobinę luzu i ujmuje meblom nieco ciężaru. Strzałem w dziesiątkę w aranżacji małego salonu z jadalnią jest wybór okrągłych blatów, które wyglądają na lżejsze i są bardziej ustawne.

Aranżacja salonu z jadalnią i kuchnią

Otwarta aranżacja salonu z jadalnią i kuchnią jest kwintesencją nowoczesności w architekturze wnętrz. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w mieszkaniach i domach urządzonych minimalistycznie – w duchu skandynawskim lub industrialnym. Często wiąże się z wyborem sprzętów kuchennych do zabudowy. Dzięki nim można osiągnąć maksymalną spójność aranżacyjną, zwłaszcza jeśli we wszystkich strefach podłogi i ściany pokryte są tymi samymi bądź podobnymi materiałami.

W salonie z jadalnią i kuchnią centrale miejsce zajmuje stół usytuowany na pograniczu stref do przygotowywania i do podawania posiłków. Warto pomyśleć nad tym, by był on przedłużeniem funkcjonalnej wyspy, do której można dostać się co najmniej z dwóch stron. Pod nią znajduje się zwykle miejsce do przechowywania garnków i innych przyborów. Nierzadko na płycie da się również zamontować zlew, dzięki czemu jej powierzchnia służy do wykonywania większości prac kuchennych.

Obraz
© iStock.com

Salon z jadalnią i kuchnią to niezwykle gościnna przestrzeń, która sprzyja tworzeniu w domu przyjaznej atmosfery i zaprasza do wspólnego gotowania. Jest wręcz stworzona do organizowania w niej przyjęć i spotkań rodzinnych. Warto więc szczególnie zadbać o to, by panował w niej porządek, możliwy do utrzymania tylko wtedy, gdy zamontuje się wystarczającą liczbę szafek do ukrycia całego kuchennego rozgardiaszu. Nie można jednak zapominać, że kuchnia, nawet jeśli połączona z salonem i jadalnią, nadal pozostaje miejscem wymagającym szczególnego zabezpieczenia przed wilgocią i wpływem wysokiej temperatury. Najlepiej więc dobierać do niej meble z odpornego materiału, np. drewna klejonego typu iroko czy tek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)