Od jej śmierci minęło 20 lat, ale nadal pozostaje ikoną kina i mody. Prezentujemy 10 ciekawostek z życia Audrey Kathleen Ruston.
Od jej śmierci minęło 20 lat, ale nadal pozostaje ikoną kina i mody. Prezentujemy 10 ciekawostek z życia Audrey Kathleen Ruston.
Kojarzona przede wszystkim z kreacjami z "Rzymskich Wakacji" i "Śniadania u Tiffany'ego" za swój największy sukces Audrey Hepburn uważała tytułową rolę w filmie "Historia Zakonnicy", którego akcja rozgrywa się w Kongo. Tam też powstały zdjęcia do filmu. Nawet w habicie Audrey prezentowała się niezwykle pięknie.
(nmk/mtr), kobieta.wp.pl
Źródło: książka "Audrey Hepburn", Christine Kidney
Audrey Hepburn
W słynnej ekranizacji książki Trumna Capote Audrey wcieliła się w rolę prostytutki, którą skądinąd zagrała z ogromnym wdziękiem. Sam Capote w głównej roli widział Marilyn Monroe. Po latach Audrey miała powiedzieć, że podczas oglądania "Śniadania u Tiffany'ego" prześladują ją dwie myśli: "Po pierwsze, jak ja mogłam porzucić kota? I po drugie - Truman Capote chciał w tej roli obsadzić Marilyn Monroe".
Audrey Hepburn
Ulubionym projektantem gwiazdy był Hubert de Givenchy, który ubierał ją zarówno na planach filmowych, jak i w prywatnym życiu (zaprojektował między innymi jej suknię ślubną). Audrey mimo skromności potrafiła doskonale kreować swój wizerunek. Do stworzonych dla niej kreacji sama dobierała przynajmniej jeden drobny element, który podkreślał całość.
Audrey Hepburn
Audrey marzyła o zostaniu matką. Jeden ze swoich wielkich romansów - z Williamem Holdenem - zakończyła, gdy dowiedziała się o jego bezpłodności. Na planie "Nie do przebaczenia" została sfotografowana gdy robiła na drutach. Jak sugeruje autorka książki o gwieździe Christine Kidney mogła to być ubranko dla dziecka. Pierwsza ciąża Audrey zakończyła się poronieniem, które aktorka bardzo ciężko przeżyła. Wkrótce jednak została matką pierwszego z dwóch synów - Seana.
Audrey Hepburn
Dzieciństwo Audrey Hepburn przypadło na czasy II Wojny Światowej. Jako nastolatka wraz ze swoją matką działała w holenderskim ruchu oporu. Podczas castingu do "Rzymskich Wakacji" ekipę filmową urzekła naturalność Audrey, gdy ta opowiedziała o swoich przeżyciach wojennych. Właśnie taką bohaterkę chciał wykreować reżyser "Rzymskich Wakacji". Za tę rolę Audrey otrzymała statuetkę Oscara.
Audrey Hepburn, Mel Ferrer
Bez wątpienia główną rolę w życiu Audrey Hepburn odgrywali mężczyźni. Jako dziewczynka ogromnie przeżyła odejście swojego ojca. Pierwsze zaręczyny zerwała przez niewierność swojego wybranka. Przez całe życie miała wiele namiętnych romansów, głównie z mężczyznami związanymi z branżą filmową. W 1954 roku wyszła za mąż za aktora reżysera i producenta Mela Ferrera, jej drugim mężem był cieszący się sławą playboya włoski psychiatra Andrea Dotti - para wkrótce rozstała się z hukiem - ale doczekała się syna, Luki. Ostatnie lata życia Audrey spędziła z Robertem Woldersem, który wraz z byłymi mężami i obydwoma synami towarzyszył jej w ostatnich chwilach życia w styczniu 1993 roku.
Audrey Hepburn
Szczupła i wysoka sylwetka Audrey dziś na pewno ma więcej zwolenników, ale w latach pięćdziesiątych, gdy świat szalał na punkcie figury Marilyn Monroe, wymykała się panującym kanonom. Jednak uroda "kościstej" Hepburn z biegiem lat stała się nowym wyznacznikiem atrakcyjności i wdzięku. "Tak zawładnęła wyobraźnią i atmosferą naszych czasów, że [...] teraz każda nowa twarz jaka się pojawia jest stylizowana na Hepburn" - napisał o niej ówczesny "Vogue".
Audrey Hepburn
Aktorka wkładała ogromną pracę w swoje role filmowe. Przygotowując się do "Zabawnej buzi" spędzała po kilkanaście godzin dziennie na nauce tańca, by sprostać wysokiej poprzeczce postawionej przez jej filmowego partnera i autora choreografii Freda Astaire. Rola w thrillerze "Doczekać zmroku" wymagała od niej zagrania osoby niewidomej. Audrey chodziła więc do szkoły dla niewidomych i podobno rozpoczęła naukę Braille'a.
Audrey Hepburn
Charakterystyczną cechą Audrey Hepburn był jej głos, który oprócz licznych fanów posiadał także swoich krytyków. Ich uwagi Audrey odpierała tłumacząc, że całość wynika z faktu, że po prostu nie posiada swojego ojczystego języka. Od dzieciństwa Audrey mówiła biegle w trzech językach - po angielsku - ze względu na pochodzenie ojca, po holendersku - ponieważ z Holandii pochodziła jej matka i po francusku - gdyż dzieciństwo spędziła we francuskojęzycznej części Belgii.
Audrey Hepburn
Poza aktorstwem Audrey Hepburn często zabierała głos w sprawach politycznych i społecznych. Budziła podziw jako ambasadorka UNICEF-u, gdzie działała na rzecz dzieci. "To łatwe zadanie ponieważ dzieci nie mają wrogów. Uratować dziecko to przecież błogosławieństwo" - mówiła z charakterystyczną dla siebie skromnością.
(nmk/mtr), kobieta.wp.pl
Źródło: książka "Audrey Hepburn", Christine Kidney