FitnessAwitaminoza - profilaktyka i leczenie

Awitaminoza - profilaktyka i leczenie

Jeśli łamią Ci się paznokcie, na Twoimi ciele praktycznie bez powodu pojawiają się siniaki lub czujesz się wiecznie zmęczona, to z pewnością brakuje Ci jakiejś witaminy.

Awitaminoza - profilaktyka i leczenie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.04.2007 | aktual.: 27.05.2010 19:04

Witaminy to związki organiczne, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Są koenzymami, czyli warunkują odpowiednie działanie enzymów, a te z kolei regulują większość procesów biochemicznych zachodzących w ludzkim ciele.

Jeśli łamią Ci się paznokcie, na Twoimi ciele praktycznie bez powodu pojawiają się siniaki lub czujesz się wiecznie zmęczona, to z pewnością brakuje Ci jakiejś witaminy. Zastanawiasz się jakiej? Oto lista najczęstszych objawów awitaminozy i sposoby jej leczenia.

Wypadanie włosów

Kłopoty ze skórą i łamiące się paznokcie Bolące oczy i niedowidzenie o zmroku. To awitaminoza spowodowana niedoborem witaminy A. Jej objawy mogą wystąpić u Ciebie, jeśli w swojej diecie nie uwzględniasz pełnotłustego mleka, jajek, wątróbki, szpinaku, kapusty, marchwi, pomidorów, rzodkwi, brokuł, dyni i zielonego groszku. Możesz ratować się tranem, który dostępny jest już w kapsułkach, więc nie musisz znosić jego okropnego smaku!
Pamiętaj też, że witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowy wzrost, dlatego ważne, by nie zabrakło jej Twoim dzieciom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Otępienie i brak sił fizycznej

Depresja, drażliwość Szorstkość skóry i zajady Te wszystkie objawy powoduje niedobór witamin z grupy B (B1, B2, B6). Gdy brakuje Ci siły i chęci do życia, wcale nie musi to oznaczać, że jest z Tobą coś nie tak. Może to być po prostu brak witamin, z którego wyleczy cię spożywanie następujących produktów:
Witamina B1 - drożdże, jajka, zboże, ziemniaki, ryż, suszone owoce, orzechy
Witamina B2 - makrela, wątróbka, tłuste mleko, grzyby, fasola, groch, szpinak
Witamina B6 - flądra, dorsz, drób, baranina, drożdże, żółtka jaj, rośliny strączkowe, banany, awokado

Nienaturalna bladość i wieczne zmęczenie

Brakuje Ci witaminy B12, kluczowej dla tworzenia czerwonych ciałek krwi. Możesz się ratować jedząc jajka, wątrobę, nerki, śledzia, makrelę, łososia, pstrąga, flądrę, dorsza, mięso wołowe i pijąc mleko. Ważne, by nie lekceważyć niedoboru witaminy B12. Osłabienie, zawroty głowy, a w końcu omdlenia zaprowadzą Cię do gabinetu lekarskiego. Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie awitaminozę B12 (anemia!), skończy się to bardzo bolesnymi zastrzykami.

Krwawienie z jamy ustnej i zapalenia dziąseł

Zmęczenie i utrata odporności Słabe mięśnie, bóle stawów Potrzeba Ci witaminy C, chyba najbardziej znanej spośród wszystkich witamin. Braki te można uzupełnić spożywając, najlepiej świeże, owoce (wiśnie, truskawki, maliny, czarną porzeczkę, cytrusy, kiwi, melony, rabarbar), paprykę, natkę pietruszki, kapustę włoską, kalafior, brokuły, cebulę, chrzan oraz młode ziemniaki (przez długi czas uważane za zupełnie bezwartościowe „zapychacze”). Jeśli palisz, przechodzisz infekcję, przyjmujesz doustne leki antykoncepcyjne lub wykonujesz ciężką pracę fizyczną, wówczas szczególnie musisz dbać o zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy C.

Wzmożona potliwość

Wiotczenie mięśni i słabe kości Nerwowość, senność To symptomy braku witaminy D. Jest ona na bardzo specyficzna, ponieważ ludzki organizm jest w stanie sam ją wytwarzać pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli jednak ten sposób jest dla twego ciała niewystarczający, zacznij spożywać podroby, tran, węgorza, śledzia, szprota, makrelę, łososia, żółtka jaj, mleko, masło, śmietanę. U dzieci niedobór witaminy D powoduje krzywicę, dlatego najlepiej podawać im witaminę D w postaci doustnych preparatów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nadpobudliwość i kłopoty z koncentracją

Sucha, szybko starzejąca się skóra Te objawy powodowane są brakiem witaminy E, zwanej często witaminą młodości. Jeśli masz trudności ze skupieniem się, a na twarzy zauważasz coraz to nowe zmarszczki, uzupełniaj niedobory witaminy E olejami roślinnymi, migdałami, pestkami słonecznika, sałatą, kapustą czerwoną i włoską, fasolą, grochem, szparagami, orzechami włoskimi i ziemnymi, soją, kaszą jęczmienną i gryczaną, płatkami owsianymi.

Siniaki i krwawienia

Pajączki naczyniowe Jeśli zauważasz na swoim ciele siniaki, które powstały bez wyraźnego powodu, krwawienia z nosa występują u Ciebie wyjątkowo często, masz bardzo obfite miesiączki, może to oznaczać, że cierpisz na brak witaminy K. Znajduje się ona w serze, jajkach, wątróbce, wieprzowinie, szpinaku, kapuście, grochu, pomidorach i truskawkach. Niedobór witaminy K często wymaga leczenia preparatami farmakologicznymi dostępnymi wyłącznie na receptę. Konieczna jest więc wizyta u lekarza.

Przyswajanie witamin

Pamiętaj, że pewne witaminy wymagają specjalnych warunków do prawidłowego przyswojenia. Witaminy A, D, E, K rozpuszczają się w tłuszczach, pozostałe w wodzie. Witaminy C najwięcej jest w surowych warzywach i owocach, niewiele jej zostaje po obróbce termicznej.

Alternatywa, czyli witaminy w tabletkach

Oczywiście najlepiej byłoby odżywiać się zdrowo. Zbilansowana, urozmaicona dieta jest w stanie zapewnić ci odpowiednią ilość witamin. Stosowanie farmaceutyków bywa jednak konieczne. Często nie udaje nam się skomponować naszego menu tak, by uniknąć awitaminozy. Na szczęście na rynku dostępne są preparaty multiwitaminowe (7-50zł), jak również środki uzupełniające niedobór jednej, konkretnej witaminy. W aptece, bez recepty, możesz zaopatrzyć się w witaminy A, C, D, E witaminy z grupy B (2-30zł).

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Komentarze (0)