FitnessBadminton - zasady gry w kometkę

Badminton - zasady gry w kometkę

Badminton to sport idealny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Regularna gra w kometkę pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawi kondycję. Sprawdź, jakie są zasady gry w badmintona oraz jak grać, aby wygrywać.

Badminton - zasady gry w kometkę
Źródło zdjęć: © iStock.com | Piotr Wytrazek

Badminton - historia gry

Trudno jednoznacznie określić, gdzie narodziła się ta gra. Na rysunkach dawnych cywilizacji azteckich i chińskich można dopatrywać się podobnej gry, co świadczy o tym, że ta forma aktywności była znana ludzkości już od wielu tysięcy lat.

Nazwa gry pochodzi od rodowej siedziby książąt Beaufort, jaką jest Badminton House w hrabstwie Gloucestershire. Właśnie tam po raz pierwszy w 1870 roku rozegrano grę w badmintona. Wówczas odbijano lotkę wykonaną z korka oraz ptasich piór. Obecnie badminton to dyscyplina sportowa i od 1992 roku konkurencja olimpijska.

Badminton - zasady gry

Badminton to gra dwu- lub czteroosobowa. Jej zasady są proste, dzięki czemu ta forma aktywności fizycznej zyskuje coraz więcej zwolenników. Badminton polega na przebijaniu nad siatką lotki za pomocą rakietki, tak aby spadła w obrębie pola bez odbicia przeciwnika.

Gra odbywa się na polu o długości 13,4 m i szerokości 6,1 m. Siatka o szerokości 76 cm jest zawieszona na wysokości 1,54 m. Zasady gry w badmintona dotyczą też lotki, która ma ważyć od 4,74 g do 5,5 g i powinna być wykonana z 16 piórek.

W badmintonie nie liczy się czas rozgrywki, ale określona liczba serii punktów zebrana przez graczy. Mecz składa się zawsze z trzech setów i, w zależności od turnieju, gra toczy się do 15, 16 lub 21 punktów.

Badminton - jak zacząć grać w kometkę?

Skoro znasz już zasady gry w badmintona, z pewnością zastanawiasz się, od czego zacząć grę. Odpowiadamy: najlepiej od kupna rakietki. Przy zakupie rakiety należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wagę "sprzętu". Wyróżnia się:

  • rakiety lekkie (dla początkujących) - nie nadwyrężają nadgarstka i łatwo się nimi manewruje, w związku z czym polecane są osobom początkującym. Lekką rakietą można szybko wykonać zamach, ale jest mniej stabilna niż rakiety ciężkie (5U = 75-79 g i 6U = 70-74 g);
  • rakiety uniwersalne - mają średnią siłę uderzenia i lepszą stabilność niż rakiety lekkie (3U = 85-89 g i 4U = 80-84 g);
  • rakiety cięższe - dają dużą siłę i szybkość uderzenia, ale ręka szybko się męczy (1U = 95-100 g i 2U = 90-94 g).

Badminton - balans rakiety

Ważną kwestią gry w badmintona jest balans rakiety. To punkt równowagi rakiety mierzony od dołu rączki w stronę głowicy, w którym znajduje się środek ciężkości. Im bardziej ciężar rakiety przesunięty jest w stronę głowicy, tym większa jest siła uderzenia, natomiast gdy ciężar jest bliżej rączki, łatwiej uderzać i manewrować rakietą. Rakiety, których środek ciężkości jest zlokalizowany w połowie są najbardziej uniwersalne i najlepsze dla początkujących graczy.

Lotki do badmintona – tradycyjne czy piórowe?

Na początku swojej przygody z badmintonem warto wybrać lotkę syntetyczną. Nie odczujemy dużej różnicy w uderzeniu i, co najważniejsze, lotka długo nam posłuży. Oczywiście, wraz ze wzrostem swoich umiejętności, należy wybierać lotką piórową, która charakteryzuje się lepszym torem lotu i pozwala doskonalić technikę gry w badmintona.

badmintonczas wolnyaktywność fizyczna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)