Blisko ludziBarbara Piasecka Johnson, dziedziczka fortuny i miliarderka, nie żyje

Barbara Piasecka Johnson, dziedziczka fortuny i miliarderka, nie żyje

W wieku lat 76 zmarła w poniedziałek Barbara Piasecka-Johnson,
zamieszkała w USA a ostatnio w Monaco wdowa po współwłaścicielu koncernu
farmaceutycznego Johnson&Johnson, J. Sewardzie Johnsonie, Informację
potwierdziła mająca swoją siedzibę w USA jej firma BPJ Holdings.

Barbara Piasecka Johnson, dziedziczka fortuny i miliarderka, nie żyje
Źródło zdjęć: © PAP

04.04.2013 | aktual.: 04.04.2013 13:33

W wieku lat 76 zmarła w poniedziałek Barbara Piasecka Johnson, zamieszkała w USA, a ostatnio w Monaco wdowa po współwłaścicielu koncernu farmaceutycznego Johnson&Johnson, J. Sewardzie Johnsonie. Informację potwierdziła mająca swoją siedzibę w USA jej firma BPJ Holdings. Piasecka Johson była kolekcjonerką dzieł sztuki, filantropką i jedną z najbogatszych kobiet świata.

Urodzona w 1937 r. Barbara Piasecka ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1968 r. w wieku 34 lat przyjechała do USA i znalazła pracę jako pokojówka w rezydencji Johnsona w New Jersey. O 42 lata starszy szef J&J zakochał się w niej, rozwiódł się ze swoją drugą żoną i poślubił Barbarę.

Po jego śmierci w 1983 r. doszło do sporu o spadek wartości 500 milionów dolarów między Piasecką Johnson a dziećmi Johnsona z jego poprzednich małżeństw. Zakończył się on ugodą, na podstawie której wdowa po szefie J&J odziedziczyła 350 mln dolarów.

Inwestując na rynku finansowym i w dzieła sztuki, Piasecka Johnson pomnożyła swój majątek, który szacowano ostatnio na 3,6 miliarda dolarów. W ubiegłym miesiącu znalazła się na liście 50 najzamożniejszych kobiet na świecie ogłoszonej przez tygodnik "Forbes".

Po obaleniu komunizmu w Polsce Piasecka Johnson proponowała kupno bankrutującej wtedy Stoczni Gdańskiej, historycznej kolebki Solidarności. Spotykała się w tej sprawie i rozmawiała z Lechem Wałęsą. Strony nie doszły jednak do porozumienia.

Jak pisał wówczas "New York Times Magazine", cena, jaką oferowała pani Johnson, była - zdaniem właścicieli stoczni - o wiele za niska.

Barbara Piasecka Johnson prowadziła również fundację charytatywną swego imienia, która przyznawała stypendia Polakom studiującym w USA i realizowała inne inwestycje w Polsce.

Z Nowego Jorku Tomasz Zalewski (PAP)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (2)