Trwa ładowanie...

Bartek Jędrzejak szczerze o depresji. "Mówiłem: jeśli to potrwa jeszcze dłużej, to chyba sobie coś zrobię"

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Bartek Jędrzejak nie ukrywa, że ma za sobą walkę z chorobą. Teraz zdradza szczegóły swojego leczenia i przekonuje innych do korzystania z pomocy.

Bartek Jędzejak opowiedział o swojej depresjiBartek Jędzejak opowiedział o swojej depresjiŹródło: fot. AKPA, fot: AKPA
da5tyu8

Na depresję choruje na świecie ponad 350 milionów ludzi. W Polsce około 1,5 miliona. WHO szacuje, że w 2030 r. depresja będzie najczęstszą chorobą świata. Bartek Jędrzejak postanowił opowiedzieć swoją historię, by uświadomić społeczeństwo o konieczności korzystania z fachowej pomocy. Jak wyglądała droga do zdrowia słynnego pogodynka?

"Bałem się wychodzić z domu"

Depresja bywa bardzo podstępna. Często cierpią na nią pozornie pogodne osoby. W wywiadzie dla magazynu "Viva" celebryta opowiada, że w krytycznym momencie obawiał się o swoje życie. Pomogła mu wówczas mama, która jest psycholożką kliniczną.

"Płakała i ja płakałem, gdy opowiadałem jej, że dzień zaczynam od wymiotów, i że jak wchodzę do sklepu, to robi mi się niedobrze (…) Zadzwoniłem do mamy "jeśli to potrwa jeszcze dłużej, to chyba sobie coś zrobię". Bałem się, że coś mi się stanie we śnie, nie zamykałem na noc drzwi od domu, by ratownikom było łatwiej wejść, gdybym stracił przytomność i żeby nie musieli wyważać drzwi" - wyznał.

da5tyu8

Okazało się, że przyczyna choroby leżała w stresie związanym z zakończeniem długoletniego związku i podjęciu dużego wyzwania zawodowego, jakim było prowadzenie "Big Brothera". 

Misja Bartka Jędrzejaka

Prezenter mówi, że nie miała zamiaru opowiadać o swojej chorobie publicznie. Postanowił jednak dokonać swoistego "coming outu", by pomóc innym osobom zmagającym się z depresją.

"U nas w Polsce wszystko, co ma przedrostek psy: psychika, psycholog, psychiatra, choroba psychiczna, sprawia, że ludzie mówią: To po prostu wariat, i reagują na taką osobę jak na Hannibala Lectera. Wziąłem więc na siebie wielką odpowiedzialność, kiedy podczas Światowego Dnia Walki z Depresją przyznałem się: Tak, mam depresję, walczę z nią" - stwierdził.

da5tyu8

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Piotr Zelt o walce z depresją. Przyznał się publicznie, że potrzebował leczenia

da5tyu8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da5tyu8