Po kawie musisz biec do WC? Lekarz wyjaśnia, co to oznacza
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Jednak nadmiar kawy może negatywnie wpływać na zdrowie. Co więcej, wielu ludzi po wypiciu kawy odczuwa nagłą potrzebę wizyty w toalecie. Dlaczego tak się dzieje?
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie – dla wielu osób to nieodłączny element poranka i sposób na pobudzenie w ciągu dnia. Niektórzy piją nawet kilka filiżanek dziennie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Choć kawa może mieć korzystne właściwości, takie jak poprawa koncentracji czy działanie antyoksydacyjne, jej nadmierne spożycie może mieć fatalne skutki.
Chodzisz do toalety po wypiciu kawy?
Dr Hussain Ahmad, lekarz praktykujący w Wielkiej Brytanii, w rozmowie z "LADbible" wyjaśnił, dlaczego tak wielu ludzi po wypiciu kawy odczuwa nagłą potrzebę skorzystania z toalety.
- Picie kawy może sprawić, że będziesz musiał częściej chodzić do toalety, ponieważ kofeina pobudza okrężnicę, co przyspiesza przemieszczanie się pokarmu w organizmie – powiedział dr Ahmad. Oznacza to, że kawa może działać między innymi jak naturalny środek przeczyszczający, pobudzając układ trawienny do szybszej pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Martyna Wojciechowska szczerze o kryzysie macierzyńskim i psychicznym
Słowa dr. Ahmada potwierdza inny lekarz, dr Kenneth Brown. Jak tłumaczy, kawa może pomóc osobom cierpiącym na częste zaparcia, ponieważ przyspiesza ruchy jelit. - U niektórych osób może jednak powodować biegunkę – dodał dr Brown.
Czytaj także: Co lubi mikrobiom jelitowy?
Negatywne skutki picia kawy
Nadmierne spożycie kofeiny prowadzi do problemów ze snem, nerwowości, podwyższonego ciśnienia krwi i refluksu żołądkowo-przełykowego. Kawa zawiera kwas chlorogenowy oraz inne substancje chemiczne, które mogą dodatkowo podrażniać układ pokarmowy. Dlatego aby uniknąć niespodziewanych wizyt w toalecie po wypiciu kawy, lekarze zalecają przestrzeganie kilku prostych zasad:
- Unikaj picia kawy na pusty żołądek lub eksperymentuj z różnymi rodzajami kawy – zaproponował dr Ahmad.
Dobrą metodą jest również ograniczenie ilości wypijanej kawy oraz spożywanie jej w różnych porach dnia, zamiast w krótkim odstępie czasu.
Czytaj także: "To naprawdę szkodzi". Ginekolożka ostrzega pacjentki
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.